Западните санкции срещу банковия сектор на Сирия възпрепятстват критични инвестиции в опустошената от войната икономика въпреки огромния интерес от страна на сирийски и чуждестранни инвеститори след падането на Башар Асад. Това заяви ръководителят на Сирийската агенция за инвестиции Айман Хамавие, цитиран от "Ройтерс".
"Санкциите спряха всичко. В момента те са насочени предимно към сирийския народ и увеличават страданието му", подчерта той.
Хамавие беше назначен на поста от бунтовниците от "Хаят Тахрир аш Шам", превърнали се в управляващи след светкавичната офанзива, която свали от власт бившия сирийски президент Асад миналата година.
Преди това той е ръководил проекти за реагиране при криза в Сирия и е работил по икономическата политика с ръководния орган на "Хаят Тахрир аш Шам" в контролираната от бунтовниците провинция Идлиб.
Сирийската инвестиционна агенция беше създадена през 2007 г., за да привлича инвестиции, докато Асад се опитваше да започне реформи за либерализиране на икономика, която в крайна сметка остана силно контролирана от семейството му и група отбрани бизнесмени.
Хамавие заяви, че обработва десетки заявки на ден от предимно сирийски, турски и арабски бизнеси от Персийския залив, но също и от някои европейци, интересуващи се от проекти, вариращи от изграждане на болници до създаване на вятърна енергия и развитие на недвижими имоти.
"Но всички те казват, че е трудно да се инвестира, като се има предвид, че банковият сектор остава под санкции. Не можете да се появите с милиони евро в куфара си. Това не е начин за правене на бизнес в днешния свят", изтъкна той.
През януари САЩ издадоха шестмесечна отмяна на санкциите си срещу Сирия, фокусирани върху енергийния сектор и финансовите трансфери към сирийските управляващи органи, но запазиха в сила наказателните мерки срещу централната банка, което оставя Сирия откъсната от международната финансова система.
В края на януари ЕС постигна съгласие по пътна карта за облекчаване на широкообхватните си санкции срещу Сирия, които според дипломати от ЕС може да включват премахване на някои мерки в банковия сектор, но подробностите все още се уточняват в Брюксел.
"Стъпките, предприети досега по отношение на санкциите, са неадекватни", подчерта Хамавие и изрази мнение, че всеки има интерес транзакциите да минават през банкова система с надзор и прозрачност, а не през неформални мрежи за трансфер.
ВълкСчадъР
на 10.02.2025 в 14:24:30 #1Беше им казано черно на бяло - вън ватниците и падат санкциите