През 2008 г. Барак Обама, заемащ позицията на сенатор по това време, изнесе реч пред германските граждани, изпълнени с възхищение в парка Тиргартен в Берлин. Обама призова за "истинско партньорство" между Америка и Европа.
"Преди всичко, ние трябва да имаме доверие един на друг", каза той. Реакцията в цяла Европа бе близо до екстаз. Бъдещият президент бе възприет като олицетворение на политиката антиБуш: почтен, модерен и либерален, американец с европейски стил.
Разкритията на Едуард Сноудън промениха всичко това.
След като се сблъска с шокиращите новини, че Агенцията за национална сигурност на САЩ е извършвала шпиониране на комуникациите както на европейските лидери, така и на гражданите, ЕС призова за свикване на конференция за разузнаването съвместно със Съединените щати.
Според БиБиСи Франция и Германия ще поискат пакт "без шпионаж" - подобен на дългогодишното споразумение между САЩ, Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия, известен още като Five eyes (Петте очи).
На хартия всичко изглежда достатъчно разумно. От САЩ се очаква да бъде приятел на ЕС и със сигурност има смисъл да се кодифицират отношенията на доверие.
В действителност това няма смисъл. По три основни причини.
Първо, такова споразумение ще игнорира същността на САЩ - ЕС за борба с тероризма.
ЕС и САЩ са възприели стратегии за борба с тероризма, които са с обща цел (предотвратяване на атаки), но имат различен подход.
От страна на ЕС по-голямата част от антитерористичните операции са чрез прилагане на правоохранителни действия. Разузнавателни операции на ЕС обикновено са ограничени до обработка на информация за възможностите за терористична мрежа и нейните намерения.
От друга страна правителството на САЩ ориентира своята антитерористична стратегия към по-далечни цели и използва по-агресивна методология. Един ден ние виждаме арести от ФБР, които са пример за прилагане на закона, но на следващия ден четем за удари от безпилотен самолет в Йемен, Пакистан или на друго място, които са секретна акция на разузнаването.
На следващия ден чуваме за специална операция в Сомалия или Либия, която е пряко военно действие. Всеки ден ние имаме подозрения за събития, за които нямаме информация. Докато Америка се придържа към своят "военен" манталитет, европейците продължават да се гордеят с техният манталитет на наказателно правосъдие.
Изключително важно е тази реалност да бъде взета под внимание, защото тя предизвика сериозно напрежение дори между Великобритания и САЩ. Страните членки на ЕС са много по-склонни да толерират терористични елементи сред тях, вместо да елиминират терористичните мрежи - избор, който неизбежно ще изисква разкриване на източниците и методите в гражданския съд.
Органите на ЕС често се опитват да наемат екстремисти като "двойни агенти" (актив, който понякога може да има катастрофални последствия). Операциите се провеждат под наблюдение с надежда за най-добри резултати, но независимо от това, със своите ограничени ресурси и изправена пред голям брой заподозрени, парадигмата на ЕС не може да удовлетвори императивите на американската националната сигурност.
Американското разузнаване разполага с ресурси, за да вижда през пукнатините и да намира тези участъци от световната терористична мрежа, които все още не са намерени. Пътуване до Съединените щати не е проблем за всеки, който притежава европейски паспорт, но САЩ има право да вземе всички възможни мерки, за да защити американския народ.
Това не е само свързано с изправянето пред опасността от терористи. В момента от страните от ЕС идват основните източници за финансиране на Ал Кайда в Арабския полуостров. Това е същата организация, която почти успя да свали един пътнически самолет, пълен с невинни граждани. Това е причината за вниманието на САЩ към страните членки на съюза.
Второ, здравата американската демокрация изисква информирано ръководството.
Продължаващите икономически трудности в Европа и кризата са от важно значение за световната икономика и по този начин и за Съединените щати. Чрез разбиране какво се случва на преговорите за бюджета на ЕС, американските политици имат възможност да вземат по-добри решения.
Събиране на разузнавателна информация за стопанските операции на ЕС също е източник на ценна информация. За пример, през 2003 година като прелюдия на войната в Ирак много френски компании имаха изгодни отношения с режима на Саддам Хюсеин. Разбира се френското правителство имаше малък интерес да насочи вниманието към тях, за да може да запази своята морална чистота. И все пак, разузнаването на двуличното френско правителство даде на американските политици информацията, че режимът на санкции се разпада. Това е постоянен проблем. Дори и днес германски банки поддържат развитието на ядрената индустрия на Иран.
Трето, правителството на САЩ трябва да се предпазва от разузнавателните операции на ЕС, които са насочени срещу американските интереси. Независимо от твърденията на френския президент Франсоа Оланд дългогодишната история показва, че Франция няма да сключи споразумение. Факт е, че френското разузнаване е майстор в манипулирането на френското право.
В крайна сметка ефективно събиране на разузнавателна информация трябва да бъде балансирано с риска от ответен удар. Германският канцлер Ангела Меркел капсулира тази истина.
Събирането на разузнавателна информация е само метафора за една по-голяма истина - страните членки действат за собствените си интереси и в този смисъл шпионажът има смисъл. САЩ имат убедителен спектър от причини, за да шпионират в Европа. Изграждането на доверие с държавите от ЕС има смисъл за всички участващи страни.
Но докато отношенията между САЩ и Европа нямат основата на пълно доверие, оправдано с явни действия от вида, който е в основата на съюза Five Eyes, Америка ще трябва да продължи да шпионира Европа.
Justice for ALL
на 05.11.2013 в 00:59:03 #11Питащ, Ами помисли си какво ще стане ако наистина скръцнат със зъби. Току виж им затворили американския пазар. Ама като стане така, жална им майка на големите комапнии в ЕС - БМВ, Ауди, и Фолксваген ще изреват моментално. Така става с глобализацията. Моралът отива на заден план. Важното са парите, защото хората са станли овце и не свалят от власт политиците, които с широка ръка пръскат лична информация наляво и надясно.
русофил
на 31.10.2013 в 08:59:31 #10Муха, лозунги са всички идеологии,обвързващи морални категории с икономически последствия. Между високия преди американски стандарт с наистина силната им бивша вече икономика,и пропагандните облъчвания за "светла демокрация" и "велика нация" няма нищо общо. Същия успех би постигнал всеки източен диктатор,ако печаташе световната валута.
samoray
на 31.10.2013 в 08:43:23 #9Значи според анализатора повечето терористични клетки идват от Европа или се създават там. Много интересно, твърдение без нито едно доказателство. Явно по тази логика и Меркел е част от терористичната мрежа, както и повечето правителства на стария континент. Нима автора се опитва да твърди, че тероризма се подкрепя на най-високо политическо ниво? Щом всички правителства и поотделно и европейското в Брюксел се подслушват. Останалите платени глупости, които се опитват да размажат още повече аканото няма да ги коментирам. Аз тълкувам фактите по друг начин, това е икономически, промишлен и от там политически шпионаж, истинските врагове на америка не са парцалените глави или Русия, те са взели-дали. Истинския враг на американците са високо развитите технологично държави. Борбата по оста капитализъм-социализъм, демокрация-тероризъм са морално остаряли теории поразяващи предимно идиотите на ниско ниво в селските кръчми и интернет всезнайковците. Похода за завладяването на ресурси е почнал отдавна, ред е да се държат потоците на стоки и пазарите, тук трябва здрав промишлен шпионаж. А ние още се давим в расова и етническа и религиозна нетърпимост. Това се използва умело от политиците.
Дуде
на 30.10.2013 в 19:32:53 #8Сигурно, русофил. Ама мен в последно време ме плаши -"Страните членки на ЕС са много по-склонни да толерират терористични елементи сред тях, вместо да елиминират терористичните мрежи"
русофил
на 30.10.2013 в 19:11:19 #7В последно време преводните статии на уж авторитетни американски медии са направо плашещи. Плашещи с изумителната си наивност,пренебрежение към интелекта на читателя и откъснатост от реалността. Вече започвам да се притеснявам,че облъчващата американците пропаганда с идиотски лозунги от типа "светла демокрация","американска мечта","уникална нация" и пр. деградира до такава степен,че сама си повярва.
bah
на 30.10.2013 в 17:43:58 #6Защото от Европа са тръгнали всички болести и злини на този свят.Да живее"Деня на независимостта"!
ъ-ъ
на 30.10.2013 в 16:52:18 #5тази сутрин по ТВ дадоха един субект, който обяви, че подслушването е рутинна и необходима дейност, полезна за уса плюс, че било и напълно законно защото се вършело за интересите и сигурността на страната. който не му харесва, да няма телефон или да си го изключи.
качамака
на 30.10.2013 в 16:26:18 #4Истината за САЩ е,че тя накрая ще стане собственост на кредиторите си... На първо четене се сещам за един от най големите кредитори на САЩ в момента и това е Китай.......
don Pozo
на 30.10.2013 в 16:26:11 #3Защото Америка ако не унищожава не може да съществува. Понеже не можа да гътне държи като Русия и Китай е на път да унищожи ЕС. Неистово натискат за приемането на Турция въпреки, че османлиите им се опъват.
Великия и Почитан
на 30.10.2013 в 16:13:33 #2Том, малоумний еднолетъчний примате - скоро лешът, наречен США няма и да съществува, ще има само една оромна дупка от нуклеъри там....
Dale Lee Agsby
на 30.10.2013 в 15:49:31 #1Нешънъл Ривю, Том Роган, лъскане на имидж... С какви терористи се бори америка, когато самата тя ги създава? В Сирия дори открито ги подкрепя и въоръжава... Шпионажа, драги ми том роган, е за да знае америка кого и къде да купи по света, за да прокара своите си интереси. А интересът на америка е един - световно господство и диктатура! Никаква борба с терористи няма и няма и да има, докато светът е еднополюсен. За 25 години америка мина и задмина СССР по диктатура и нарушаване на човешките права. Факт.