Планираното посещение на украинския президент Володимир Зеленски в Саудитска Арабия на 19 февруари беше отложено за 10 март, съобщава ‚Ройтерс. Отлагането идва в момент, когато в Рияд се проведоха ключови преговори между САЩ и Русия относно възможен път към прекратяване на войната в Украйна.

Двустранните разговори между Вашингтон и Москва започнаха в понеделник и продължиха повече от четири часа, но без съществено сближаване на позициите. Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че Русия е готова да участва в "сериозен процес" на преговори, но подчерта, че всяко мирно споразумение трябва да бъде прието не само от Москва и Вашингтон, но и от Украйна и Европейския съюз.

Зеленски не беше поканен на преговорите в Рияд, което Киев публично осъди, заявявайки, че "мирно споразумение не може да бъде сключено без Украйна". Европейски лидери също изразиха загриженост относно факта, че не участват пряко в разговорите, които могат да доведат до ново геополитическо преразпределение на Европа и света.

В същото време стана ясно, че САЩ и Русия са се договорили да възстановят предишната численост на дипломатическите си мисии в Москва и Вашингтон, което се разглежда като първа стъпка към нормализиране на двустранните отношения.

Отлагането на визитата на Зеленски в Саудитска Арабия може да се тълкува като опит на украинската страна да избегне прякото противопоставяне на дипломатическите усилия на САЩ и Русия, но също така подчертава намаляващото влияние на Киев на международната сцена.

ЕС готов да работи със САЩ за край на войната в Украйна

ЕС готов да работи със САЩ за край на войната в Украйна

Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след среща с Келог в Брюксел