Президентът на Украйна Володимир Зеленски похвали украинската външна разузнавателна служба за ликвидирането на висши руски военни фигури от началото на войната, но не направи пряко изявление относно атентата с кола бомба край Москва, при който миналата седмица загина генерал Ярослав Москалик, предава "Ройтерс".

Кремъл обвини Украйна за нападението в петък, при което беше убит 59-годишният заместник-ръководител на Главното оперативно управление на Генералния щаб на руските въоръжени сили. 

В обръщение в платформата Telegram Зеленски съобщи, че ръководителят на украинското външно разузнаване Олег Ивашченко е докладвал за "ликвидирането на лица от висшето командване на руските въоръжени сили", като допълни: "Справедливостта неизбежно възтържествува". Президентът благодари на украинските служби за "добри резултати" в борбата срещу руските агентурни мрежи и саботьори в страната.

Украинската служба за сигурност (СБУ) по-рано потвърди, че през декември 2024 г. е елиминирала в Москва генерал-лейтенант Игор Кирилов, обвинен в използване на химически оръжия срещу украински войски.

Междувременно московски съд в края на седмицата постанови задържането под стража на украинския гражданин Игнат Кузин, обвинен в тероризъм във връзка с убийството на Москалик.

Във вторник руското министерство на отбраната публикува некролог за Москалик във вестник "Красная звезда", подписан от министъра на отбраната Андрей Белоусов и други висши военни ръководители. В него Москалик е описан като "верен син на Русия", който след началото на така наречената "специална военна операция" е отговарял за дейността на бойната контролна група на Генералния щаб. От 2015 до 2021 г. Москалик е участвал в международни делегации на руското министерство на отбраната, работещи по въпроси, свързани с Югоизточна Украйна, и е подготвял материали за руския президент.

Украйна пое отговорност за убийството на руски генерал

Украйна пое отговорност за убийството на руски генерал

Мария Захарова осъди нападението