Предложението на Украйна за въвеждане на 30-дневно прекратяване на огъня остава в сила, за да се даде шанс на дипломацията. Това обяви президентът Володимир Зеленски във вечерно видео обръщение, цитирано от "Укринформ".
"Украйна и нашето предложение за спиране на ударите, за прекратяване на огъня за поне 30 дни остава в сила - ние не оттегляме това предложение, което може да даде шанс на дипломацията", информира той.
Държавният глава подчерта, че именно от Русия светът не вижда никакъв отговор на предложението, освен нови удари.
"Това показва възможно най-ясно и очевидно за всички кой е източникът на войната. Русия трябва да прекрати агресията си и те ще трябва да го направят. Въпрос на време е. Войната е загуба за всички, особено за агресора", подчерта Зеленски.
Президентът отбеляза, че санкциите срещу Русия заради войната, която води, ще се засилят, "и това са осезаеми санкции".
"Световното правосъдие също ще работи - за съжаление, бавно в много отношения, но, което е важно, неизбежно. И ние подготвяме новини за тази цел, ускоряваме правосъдието", добави той.
Припомняме, чена 28 април руският президент Владимир Путин едностранно обяви "примирие" за 8-10 май в чест на Деня на победата, който се чества в Русия на 9 май.
Зеленски заяви, че няма нужда да се чака 8 май, както обяви Путин, защото прекратяването на огъня може да бъде въведено незабавно.
Говорителката на Белия дом Каролайн Ливит, коментирайки изявлението на Путин, заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп иска постоянно прекратяване на огъня в Украйна, за да се спре кръвопролитието.