Украинският президент Володимир Зеленски пристигна в сряда в Берлин за среща с новия германски канцлер Фридрих Мерц, съобщи президентската канцелария в Киев. Посещението е част от дипломатическия натиск за прекратяване на войната в Украйна - най-смъртоносният военен конфликт в Европа след Втората световна война, предава "Ройтерс".
Очаква се разговорите да бъдат фокусирани върху германската военна и финансова помощ за Украйна, както и върху усилията за постигане на примирие, съобщи говорител на германското правителство.
По-рано този месец украински и руски представители се срещнаха за първите си преки преговори от месец март 2022 г., под натиска на президента на САЩ Доналд Тръмп. Разговорите обаче не доведоха до споразумение за примирие, а Русия отвърна с три последователни нощи на масирани въздушни атаки срещу украински градове.
Зеленски съобщи, че Русия е съсредоточила около 50 000 войници край украинската северна граница в района на Суми, което поражда опасения от нова офанзива.
С оглед на колебливата подкрепа на САЩ за Украйна през последните месеци, Германия се очертава като основен военен и финансов поддръжник на Киев. Новият канцлер Фридрих Мерц, консерватор и лидер на Християндемократическия съюз (CDU), обеща по-активна роля в подкрепа на Украйна, за разлика от по-предпазливия подход на своя предшественик Олаф Шолц.
Само няколко дни след встъпването си в длъжност Мерц посети Киев заедно с други европейски лидери и подкрепи правото на Украйна да нанася далекобойни удари по руска територия - позиция, която рязко контрастира с предпазливата риторика на Шолц по този въпрос.
"Това означава, че Украйна трябва да продължи да се защитава - и че ние трябва да увеличим усилията си, за да ѝ помогнем да го направи", заяви Мерц във вторник.
Според Москва, Украйна значително е увеличила броя на дроновите и ракетните удари върху руска територия, използвайки западно въоръжение, което поражда нови спорове за границите на допустимата военна подкрепа.
По думите на украинския президент, в предишната среща с Мерц в Киев не е имало време за задълбочен разговор. "Сега договорихме, че ще дойда в Берлин и ще обсъдим въпросите, които не успяхме да засегнем тогава", посочи той.
Макар Германия и САЩ да очакват руски проект на меморандум за мирно споразумение, канцлерът Мерц изрази скептицизъм по отношение на напредък:
"Путин и Русия очевидно в момента нямат интерес нито към примирие, нито към мирно споразумение", заяви той.
По-късно на съвместна конференция със Зеленски, Мерц обяви, че Германия помогне на Украйна да разработи собствени оръжия с голям обсег.
"Ще увеличим натиска върху Русия, за да отслабим военната машина на Кремъл", заяви германският канцлер Фридрих Мерц на пресконференция с Володимир Зеленски в Берлин, цитиран от ТСН.
Според Мерц, Москва иска да спечели време и протака меморандума, а масираните въздушни атаки на Киев не са езикът на мира, а езикът на войната, предава ТСН думите на канцлера.
Военната подкрепа за Украйна не само ще бъде продължена, но и разширена, каза Мерц. В частност, говорим за придобиване на далекобойни системи украинско производство без ограничения на обхвата.
Това е надграждане на по-широк пакет от военна помощ от 5 милиарда евро, представен същия ден от германското министерство на отбраната. Той включва германско финансиране за производството на далекобойни оръжия в Украйна, които вече са на въоръжение в украинските сили и могат да бъдат разположени в рамките на седмици.
Зеленски заяви още, че страните са постигнали споразумения за инвестиции в производството на дронове в Украйна.
$ydney
на 28.05.2025 в 14:59:35 #1Говорят си как ще се самоубиват като руснаците пак стигнат в Берлин