От почти година вече гражданите на една страна в Африка са откъснати от интернет света и нямат достъп до никакви социални мрежи. От 28-ми март миналата година те са блокирани в Република Чад след масови национални протести, предизвикани от предложение за промени в конституцията, пише сайтът Quartz.

Тогава политици предлагат в основния закон да бъдат направени изменения, които да позволят на президента Идрис Деби да управлява до 2033 година. Държавният глава е начело на Чад от 1990 година, като през този период в страната са въведени редица авторитарни мерки, довели до недоволство и национални протести сред населението.

 

президентът на Чад - Идрис Деби

Източник: commons.wikimedia.org

президентът на Чад - Идрис Деби

Чад е една от най-бедните държави в света. Страната се нарежда на 186-та позиция от 189 страни в класацията за човешко развитие на Организацията на обединените нации (ООН) през 2017 година.

Спирането на достъпа до социалните мрежи засята повече от 400 000 чадски граждани, които не могат да изразят свободно мнението си. Чад е сред африканските държави с най-слабо развит и най-скъп интернет. Цената за 1GB e $13.

Блокирането на социалните медии в страната постави нов рекорд, като надмина Камерун, която в продължение на 230 дни също беше лишила своите граждани от интернет между януари 2017 година и март 2018 година.

Случващото се в Чад показва ограничението, което се опитват да наложат управляващите в африканските държави, спрямо ползването на интернет и свободното изразяване. В Судан, Зимбабве и Държавна република Конго достъпът до интернет също беше блокиран заради антиправителствени протести и по време на избори.

Потребителите отвръщат с глобална кампания, която има за цел да покаже какъв натиск им оказват правителствата в африканските държави. Те са подкрепени от групата за интернет застъпничество, Internet Sans Frontieres, с която съвместно призовават за всеобщи протести.