Зам.председателят на Атака и депутат в Европарламента Димитър Стоянов пред news.bg
Г-н Стоянов, включихте се в конференция във Виена на тема "Европейският съюз извън Лисабон. Алтернативите на европейската свръхдържава". Разкажете ни повече за вашето участие, кой ви покани?
Тази конференция се проведе по покана на Партията на свободата на Австрия, която отбеляза изключителен успех на парламентарните избори през септември миналата година.
Целта на тази конференция беше да координираме позициите си по отношение на бъдещето на ЕС с нашите партньори от патриотичните партии в Европа.
Искам да отбележа, че за първи път в конференцията във Виена, която се превърна в редовна годишна среща, участваха представители от партии извън бившата група Идентичност, традиция, суверенитет.
Това бяха евродепутатите от Датската народна партия г-н Камре и от Северна лига от Италия, която е управляваща партия заедно с патията на Силвио Берлускони.
Тези партии в момента членуват в групата Съюз за Европа на нациите.
Също така присъстваше и депутатът от Националното събрание на Швейцария Валтер Вобман, който е представител на Швейцарската народна партия. Нашата амбиция е да бъдем домакини на следващата на патриотичните партии в Европа, най-вероятно след изборите за Европейски парламент.
Какво реално предстои за ЕС след отхвърления Лисабонски договор?
В момента все по-усилено се говори за отчаян отпит за реанимирането на Лисабонския договор чрез провеждането на втори референдум в Ирлания. Това е намерението на ирландското правителство, след като то договори изключения от някои от клаузите на споразумението за страната си.
От АТАКА предложихме на нашите колеги да претендираме пред националните органи и парламенти за нова процедура по ратификация. Това произтича от принципа в международното право, че "Докато всичко не е договорено нищо не е договорено". Това означава, че щом в договора се внасят някакви промени по отношение на Ирландия, това вече не е същия договор и държавите-членки трябва да го одобрят отново.
Смятате, че има опасност ЕС да се превърне в свръхдържава? Какви са аргументите ви?
Нека се замислим какви са проявленията на една федрална свръхдържава. Единни федерални органи - президент, външен министър, парламент, правителство, които имат предимство пред тези на отделните провинци, наречени в момента държави-членки, или членуващи щати, зависи от превода. Единна валута, единна данъчна и митническа система.
Част от тези проявления вече са налице, други, като постоянен председател и правителство, в което не са включени представители от всички държави, са заложени в Лисабонския договор.
Погледа на приключилото френско председателство към разширяването на Съюза в Средиземноморието и държавите от Северна Африка ясно показва намерението Евросъюзът да се превърне в една нова централизирана Римска империя.
Да поговорим за предстоящите избори - за ЕП и за национален парламент. Вие подкрепяте идеята те да се проведат в един ден. Какви са аргументите ви?
АТАКА е единствената политическа сила, която има повече изгода от провеждането на изборите в две отделни дати, но застъпва принципната позиция за "две в едно". Нашите аргументи са ясни - по-висока избирателна активност, която да намали раздутото влияние на ДПС във властта и, разбира се, спестяване на абсолютно излищни разходи за данъкоплатеца. С тези десет милиона лева могат да бъдат изпратени стотици тежко болни деца за лечение в чужбина.
Според премиера Сергей Станишев от избори 2 в 1 реално ще се спестят пари за 1,5 км от южната дъга на Околовръстния път. Вие какво мислите по този въпрос?
Ако това е наистина така, Сергей Станишев се самоизобличава, че е сключена ощетяваща държавата корупционна сделка. Но това не трябва да ни учудва, като се има предвид, че поръчката за Южната дъга е дадена на турска строителна фирма.
Тази фирма прилага дискриминация - аз имам данни, че турските работници получават хиляди евро заплати, докато малкото допуснати българи се бъхтят от сутрин до вечер за по няколко стотин лева. Ето за това само 1,5 км. струват десет милиона.
Има ли реална възможност партии, които няма да прескочат бариерата, за да влязат в националния парламент, при избори 2 в 1 да „се спасят"?
Честно казано не виждам такава възможност. На Евроизборите през 2007 г. ясно се видя, че СДС и ДСБ не могат да достигнат резултат, за да минат бариерата. Същото ще важи и за загиващата НДСВ.За тях бих казал, че по-високата избирателна активност е по-скоро вредна, защото тя покачва номиналната бройка гласове, които ще им бъдат необходими, за да прескочат прага.
Ако не можеш да минеш 4% когато активността е 30%, как ще ги направиш, когато излезнат да гласуват 50-55%? Невъзможно! Някои си правят грашни сметки, от една страна, а от друга - не им се дават пари два пъти за купуване на гласове.
Ще се размият ли дебатите при избори 2 в 1 ? Тази позиция бе изразена от вашата колежка от ПЕС Илияна Йотова.
В никакъв случай, дори напротив. В страните-членки националната политика вече е тясно свързана с поведението на правителството в рамките на ЕС. Политиката на национално и на европейско ниво вече са неразделно свързани.
Справянето с организираната престъпност и корупцията, което ние от АТАКА нарекохме операция "Хайка", е тясно свързано с размразяването на еврофондовете. Вяко действие на ниво България трябва да бъде планирано в отношение с отстояването на интересите на страна в Брюксел. За това смятам, че да се разделя дебатът изскусвено дори е вредно.
На предишните избори за ЕП, нямаше особен интерес от страна на българските граждани. Дали и сега ще е така?
Това е още един аргумент в полза на провеждането нта изборите в един и същи ден. По-високата избирателна активност ще донесе по-голяма представителност и по-реално отражение на наглсите в обществото. Ако избирателната активност е по-висока, тогава ДПС няма да имат 4 евродепутати както сега, което е нереален резултат за гласовете, с които разполагат.
Успяха ли българските политици в България и нашите представители в Брюксел да доближат ЕС и неговите институции до ежедневието ни?
За съжаление България започна своя път в Евросъюза по начин, по който скоро няма да я доближи до стандарта и начина на живот на ЕС. Волен Сидеров предупреждаваше още от началото на т.нар. „европейска интеграция", че не можем да влезнем в ЕС с разбита икономика, огромна корупция, никакво национално производство и подлизурско поведение спрямо органите на Съюза и да бъдем на равна нога с останалите държави вътре.
Сега виждаме и жънем бурите, които посяха три много позитивни европейски правителства, които обясняваха на хората за ЕС като рога на изобилието, което ще се излее върху нас след влизането ни.
Това обаче се оказаха лъжи. За това сега, повече от две години след присъединяването към ЕС все още ни се струва, че този блок е една голяма абстракция.
Г-н Стоянов, вашите депутати напуснаха парламента. Какво се цели с това?
Няма някаква специална скрита цел. Това е едно принципно решение на парламентарната ни група. Нашите депутати не желаят повече да участват и да се колаборират с управляващото мнозинство. Защото едно продължаващо оставане в Парламента е именно това - легитимация на това управление, което отдавна е загубило всякаква обществена подкрепа.
Мнозинството в Народното събрание, водено от теснопартийни интереси отхвърли без да се замисли десетки разумни предложения на АТАКА: признаването на арменския геноцид, задължителното гласуване, работещ принцип на уседналост, мораториум върху увеличаването на цените на тока и още много други. И ще го направят отново. Ние не желаем да участваме повече в тази игра и за това напускаме.
Депутати от други политически сили коментират, че всъщност, това не е истинско напускане на парламента, тъй като те все още вашите представители се ползват с депутатски имунитет, получават заплата...?
Не е възможно нашите народни представители да си подадат оставките, защото тогава на тяхно място ще влезнат хора от края на листите. С много от тези хора вече не се поддържа връзка, напуснали са партията или са представители на т.нар. „коалиционни партньори", които предадоха идеите и делото на АТАКА.
Ако нашите депутати подадат оставки, това ще означава пълна подмяна на вота на хората, които преди 4 години подкрепиха АТАКА. Може да влезнат и хора, които ще подкрепят управлението, което е недопустимо.
Колкото до заплатите, парламентарната група взе решение възнагражденията им да бъдат предоставяни за благотворителност, като г-н Сидеров ще известява периодично медиите за какво са дадени парите.
Обявихте, че от рано започвате предизборна кампания, започвате с обиколки из страната, където ще се срещнете с ваши симпатизанти. Какви са резултатите досега? Какви са очакванията на вашите избиратели?
За нас е изключително важно да се запознаем добре с исканията на българските избиратели преди изборите. АТАКА беше единствената политическа сила, която не е спирала да обикаля страната и да прави срещи с гражданите, независимо дали предстоят избори или не.
Сега смятаме да обиколим всички областни градове в страната, като във всяка област ще посетим и отделни общини и дори села. Тази кампания стартира на 10 февруари с посещение във Видин. Програмата предвижда следващите мероприятия да са в Монтана и Враца.
most wanted
на 24.02.2009 в 14:58:56 #20Жири
на 24.02.2009 в 14:25:14 #19"Сидеров, също като Доган, създава партията си в деня на рождената си дата." Тук вече лъжеш като мръсен циганин. Волен е роден на 19 април, а АТАКА е създадена на 17 април
Borneo
на 22.02.2009 в 20:06:01 #18Не е ли по добре това ненормално сукалче да го приберат по скоро на 4 км, докато не е направил Голяма Беля та да прослави Родината си.Пък си е достатъчно тъп , съдейки по безконтролната му реч.
aler
на 21.02.2009 в 20:45:57 #17Това момче е психически неуравновесено!И умствения т му багаж не е много... Ужас!
Жири
на 17.02.2009 в 10:56:01 #16Давай, Мите, всички истински българи са с теб!
Graper
на 12.02.2009 в 08:52:19 #15Дерзай Митко!!
chipo
на 11.02.2009 в 17:22:30 #14IstinaTa - далеч си от истината.
tup
на 11.02.2009 в 11:46:20 #13evros
на 10.02.2009 в 16:44:43 #12IstinaTa,колко жалко ама много жалко ,че се наричаш Българин,но изглежда по-коментара ти ,че си от тез Българи с промитите мозъци от комунистите ...ясно е ,че България и след 100г.няма да се промени след като съществува такъв материал като теб....
IstinaTa
на 10.02.2009 в 16:14:57 #11Димитър Стоянов и Атака са зомбирани националисти с ясни и рекламни афиши, които Няма как да се осъществят. И след като показаха колко са жадни за влас сега се мечат пред народа. С Атака в Батака! Аут на българския Хитлер !
ВЯРА
на 10.02.2009 в 15:42:58 #10Напълно подкрапям изказването на Д.Стоянов."Атака" е поликическа партия с ясна прогграма. Нека има повече такива младежи с гордо вдигната глава, да отстояват интересите на държавата ни навсякъде по света.
evros
на 10.02.2009 в 14:50:39 #9Предпочитам Атака пред ДПС И БСП....а и вярвам на Атака......само АТАКА::
Danger
на 10.02.2009 в 14:40:46 #8Браво наборе !
Arhangel
на 10.02.2009 в 10:42:26 #7Защото са хомануиди
Arhangel
на 10.02.2009 в 10:19:04 #6Жънем бурите не на европейските три правителства,ами жънем бурите на 65 годишната комунистическа партия тараланколу! Тъп си като африкански галош! От политика разбираш, колкото магарето разбира от жътва.Бил на Ралин внук,ами той и Ралин беше като теб един тапанар! Кои го признаваше за писател само хуманоидите какво да говорим повече просто няма смисъл,излишное.
NoNames
на 10.02.2009 в 10:15:31 #5Мите, голем тъпанар си, не се излагай допълнително, че и нас излагаш...
glaven
на 10.02.2009 в 10:13:31 #4Дългия път на ЕС ( Европейски съюз ) към СЕЩ ( Съединиените Европейски Щати )
kokoazsem
на 10.02.2009 в 10:12:46 #3И какво лошо в централизираните структури на Европа? Или да си седим в гьола и да квакаме по команда на местните хайдути. Лошото е пич,че каквото кажат от големите държави-Германия.франция,Англия........... ние тука трябва да изпълняваме независимо дали е в наш интерес или не-и докато това сега е неформално-станишев и сие са подакващи по-принцип(новия брат е замене от този на изток с този на запад),при оформянето на свръх държавата това ще става вече официално и задължително-и ако някой попита какво толкова е лошо да се провинция на ЕС нека си спомним за хилядите българи които са загинали за свободата и независимоста на България-ние сме длъжни в тяхна памет и чест да продължим тяхното дело-за свободна и независима България
Минувач
на 10.02.2009 в 10:05:45 #2Внукът на Радой Ралин държи да се чува за него.
Читател
на 10.02.2009 в 09:51:14 #1И какво лошо в централизираните структури на Европа? Или да си седим в гьола и да квакаме по команда на местните хайдути.