Мобилни, прагматични, аполитични и почти завършени егоисти.
Така най-често социолозите описват децата родени около и след 1989-та година.
Във всеки случай децата на прехода са много по-различни от своите родители.
"Новите млади, новите медии" е сборник на група автори, измежду които доценти в Софийския университет, докторанти, студенти, който си поставя за цел да изследва новите български млади, да анализира и осмисли разрива между поколенията днес.
"Младежите, които интервюирахме са израснали във времето на прехода, когато ценности и каузи се предефинираха, подменяха, осмиваха", казва за книгата единият от нейните съставители проф. Ивайло Дичев.
Дали обаче днешното поколение е толкова различно от онези млади хора, които се криеха, за да слушат любимата си музика и дали свободата на техните деца не става причина за една друга зависимост - тази на технологиите?
По темата news.bg разговаря с един от съставителите на книгата "Новите млади, новите медии" ръководителят на катедра "Радио и телевизия" в Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет доцент Орлин Спасов
От къде се зароди идеята за книгата "Новите млади, новите медии"?
С Ивайло Дичев от доста време работим заедно, макар и да сме в различни факултети - във философския и в журналистическия. От много време си говорим за нашите студенти, какво представляват те, що за "странни птици са" и не са ли всъщност едно енигматично поколение. Така постепенно се зароди идеята да навлезем малко по-надълбоко в тази група от млади хора, с която така или иначе общуваме всекидневно. След това направихме и проект, с който кандидатствахме пред институт "Отворено общество". Получихме тяхната подкрепа и за половин година трябваше да направим това изследване.
В нея участват различни автори...
Да, в екипа се включиха много наши колеги от университета от различни специалности. Участие взеха и много докторанти от различни факултети, както и студенти, които също може да видите като автори в книгата. Това беше и една от идеята. Ние да не сме доминиращи като изследователи спрямо другите, а и да има хора от самото поколение, които изследват сами себе си и които по-лесно биха могли да бъдат допуснати до самите младежки групи. Просто младите говорят по-открито пред млади. Трудно би било да си представим, че ние бихме влезли в културата на емутата например и те ще ни кажат всичко за себе си.
Виртуалните общност, интернет, технологиите са теми, застъпени изключително много във вашето изследване.Това ли е основното, което отличава днешното младо поколение?
Мисля, че това е основният маркер, който разделя това поколение от предишните поколения. Много лесно младото поколение заработи с виртуалните медии и тук не става дума, че то чисто технологично ги ползва по-лесно. То просто започва да живее в тях. Така, че този живот в новите медии, в интернет медиите е една от ключовите характеристики на новото поколение. То постепенно започва да променя практиката си на консумация на съдържание в медиите и започва да се преориентира радикално към използване на интернет.
Как се отразява това на останалите, традиционните медии?
Най-много страда разбира се телевизията. Това беше един от изводите, до които достигнахме. По-голямата част от активните в интернет млади хора почти не ползват телевизия. Това се отнася и за радиото и телевизията, но най-големият губещ е именно телевизията, като страда най-вече нейното време. То се отнема и вече се прекарва в стоене пред компютъра. Що се отнася до вестниците, те са в малко по-привилегирована позиция, защото много от младите четат on line изданията на пресата. Така че вестниците запазват известно присъствие сред младото поколение. Може би най-същественото е, че младите хора не използват традиционните медии, за да се информират, а за да се забавляват.
Цялото многообразие, което предлага интернет като съвкупност от текст, музика, видео предполага ли едно много по-информирано младо поколение от тези преди него?
Без съмнение младите днес са много по-инфомирани. Те просто "плуват" в едно море от информация.
А не мислите ли, че именно този океан от разнородна, понякога недостатъчна информация в интернет, който обгръща младите, не им дава по-скоро една фрагментарност на знанията и представите изобщо?
На пръв поглед е така. Но аз си мисля, че те вече са добили умението да сглобяват от тази фрагментарна информация, да извличат нужното от хаоса в интернет. Разбира се това е информацията, от която младите се нуждаят конкретно. И тук е разликата с предишното поколение, което получаваше информацията, която други искаха то да получи - например партията.
Като стана въпрос за политика, как ще коментирате факта, че много политици създадоха свои блогове. Това ли е начинът да достигнат до младите и да заговорят на техния език?
Илюзия, е че по подобен начин много бързо ще се постигне резултат. Струва ми, че по-скоро става въпрос за мода сред политиците да си правят подобни страници в интернет. Още повече мисля, че те самите не пишат в тях, а това го правят служители от техните щабове. Това произвежда известен фалш. А в интернет фалшът много повече си личи отколкото в традиционните медии. Не мисля, че младите ще се оставят така лесно да бъдат спечелени чрез трикове на простото присъствие в мрежата. Много по-важно е наистина да се намери диалога с младите и чрез мрежата "да се напипат" проблемите, които ги вълнуват. Мисля, че по-голямата част от политиците не успяват да напипат пулса на това поколение. То им отвръща или с безразличие или чрез ориентирането на политическото в съвсем други посоки.
А от какво се интересуват младите днес?
На първо място те се интересуват от много неща. Младите днес са много по-прагматични. Те търсят информация за това, което им върши конкретна работа за решаването на някакъв проблем. Тоест техният собствен персонален интерес диктува и потреблението на информация, което е много по-утилитарно, много по-прагматично. Именно заради това младите обръщат гръб на информацията въобще. За тях традиционните медии са скучни, защото те излъчват едно неадрисирано послание към всички и не очакват никакъв отговор от всички, защото такъв не може и да бъде получен. Неслучайно се използва и тази дума "сърфирам", защото те прескачат от сайт на сайт, от информация на информация, търсейки най-полезното за себе си в даден момент. Така че google е метафората на потребяване на информация от младите в интернет
А как възприемат младите новините в интернет?
Това, което показа нашето изследване е, че младите вече не четат дълги текстове. Те не могат да бъдат заинтригувани от анализи, те искат сами да направят анализи. За тях е достатъчно да получат информацията в много кратка форма. За това те често четат само заглавията или много кратки новини. Ориентират се към агенциите, които предлагат такъв тип "чисти новини" без излишни коментари. Искат сами да създадат коментарната картина, без отгоре да им бъде налаган един чужд за тях дневен ред. Тоест младите не искат до тях да достигне филтрирана от редактори и коментатори информация.
Фрагментарността в интернет пренася ли се и сред самите му потребители? Обединява или разединява интернет пространството?
Много зависи от гледната точка. Разбира се обединява, но обединява хора, които се чувстват близки и извън интернет. Тогава интернет засилва тази близост. Но интернет умее и да разделя дълбоко, защото не всички имат достъп до мрежата. Именно защото не всички имат достъп до тази мрежа, малко или много се чувстват отхвърлени. Ето защо въпросът дали имаш или нямаш достъп до интернет се явява и въпрос, свързан със социалното ти положение в обществото. Така интернет допринася за един нов вид технологична стратификация в обществото, отхвърляйки определени групи и привилегировайки други. Така, че едновременно обединява и разделя
Младите ли са най-активните потребители на мрежата?
Ако говорим пак за интернет ще видим, че горната граница на потребление се разширява доста от гледна точка на възрастта. Вече най-младите не са доминиращите потребители на мрежата. Тези, които най-много ползват интернет са на средна възраст 29-30 години. Има обаче една интересна тенденция - колкото по-възрастен става един човек, толкова повече той се връща към традиционните медии. Те започват да му изглеждат по-важни и някак си по-смислени. Това мисля, че ще случи и с днешните най-активни потребители.
Какви възрастни очаквате да станат от днешните млади? Фрагментарността на знанията им няма ли да им попречи да се изградят като пълноценни личности?
Тази фрагментарност по един парадоксален начин насърчава тясната специализация. Много от младите, които ние изследвахме, всъщност се проявят като тесни специалисти в своята област. Например IT специалистите. Те са истински магьосници и виртуози в своята сфера. Неслучайно толкова много български момчета и момичета печелят олимпиади по информатика. Неслучайно България имаше и славата на "страната на компютърните вируси". Да, всички тези хора имат фрагментарни знания в другите области, но аз мисля, че тези две неща - фрагментарността и тясната специализация ще вървят ръка за ръка.
Колумнист
на 28.06.2009 в 01:08:41 #16Как неразбирате че с 20-ти век умря и си замина влиянието на Личният Култов, Групиран-Идеологически, Етнически и Религиозен фактор, във вътре Държавното Социално Устройство. Още по-вече в Държава с Многонационално общество. На основата на тези три Култови фактора ако все още продължаваме да стоим Поляризирани, Ние БЪЛГАРИТЕ ще изчезнем като Държава. Това което го цели и €вро-КОНГЛОМЕРАТА и Турция. Ще си позволя да кажа; СТОП на тази Сляпа Групиранa-Поляризираност! СТОП на намесата на всиКак неразбирате че с 20-ти век умря и си замина влиянието на Личният Култов, Групиран-Идеологически, Етнически и Религиозен фактор, във вътре Държавното Социално Устройство. Още по-вече в Държава с Многонационално общество. На основата на тези три Култови фактора ако все още продължаваме да стоим Поляризирани, Ние БЪЛГАРИТЕ ще изчезнем като Държава. Това което го цели и €вро-КОНГЛОМЕРАТА и Турция. Ще си позволя да кажа; СТОП на тази Сляпа Групиранa-Поляризираност! СТОП на намесата на всичките тези (339+1 действащи партии ), коалиции, секти и тем подобни ЛИЧНО-КУЛТОВИ-Аматьорски Увлечения! Не е ли позор тази ГРУПЩИНА в 21-ви Век която разцепва Идеологически, Религиозно и Етнически и без това Поляризираното-разединено Българско Общество? Драги сънародници, ние Българите като най-стара нация в Европа сме дарили Славяно-Езичните народи със Писменност, а все още нямаме твърда и демократична Конституция. Да, Конституция, не подлежаща на никакви постановления, изменения и допълнения към нея поне за период от 150г. Нямаме и закон който да гарантира и самата КОНСТИТУЦИЯ от умишлената и системна пренагласа от Бизнес-Марионетните ни и Политико-Престъпни правитeлства. Закон закрилящ и Конституцията ни, и вътре-социалните ни честни отношения, живот и работа. А не ежедневните и пренагласи чрез допълнения, изменения и разпоредби към законите и, създаващи спънка в Икономиката и спънка на цялостното развитие на Държавата. Да, Време е; Парламентаристите – Депутати и Народни представители в Народното Събрание, да влизат вече в Парламента не като добре платени и самооцветени Администратори-«защитници» на отделни Идеологически или Религиозни Групирани Култови фракции, партии и коалиции, а като представители-ЗАЩИТНИЦИ на НАРОДНИЯ ГЛАС, НУЖДА, Призив и ИНТЕРЕС!! Да, Време е; l Президентът не трябва вече да има връзки и допир с групираните Идеолого-политически култови сили, които обаче трябва да бъдат локализирано-запазени и със Строг закон да cе гарантира, Ненамесата им в Общо-Държавните Въпроси и Държавно-Социална дейност!! Да, Време е; l Избирателната система на Ръководните кадри в България да не се извършва от основата на Идеологичния-Личен-Култов фактор и политически поляризиран Групиран превес, а на основата на Субективния талант, дарби и възможности за ефективност на Кандидат-членовете за съответните длъжности. Да, Време е; l Крайното изборно решение на победител за поста, да се провежда по метода на Умерения Мандаринат (както е във Франция), чрез изпитна Тестовка за лоялност на поста, без мандатност и без иммунитет. "Истината за проблемите не престава да съществува, само защото сме я игнорирали." Фактите са неоспорими! С уважение: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
Колумнист
на 28.06.2009 в 01:05:13 #15Политикът, не може да сформира общ правилен образ даже на част от Външния свят в съзнанието си, което да го ръководи правилно след това в действията му, защото мисълта му е заангажирана повече с целите и тенденциите на Култ-идеологията която проповядва a не нюанситe в живота на Hарода. Срам и позор вследствие на БЕЗПРИЕМСТВЕНОСТТА както във Вътрешните, така и Външните ни ГНИЛИ Поляризирани отношения. Докога бе Питам БЪЛГАРИ, Разумни Люде, ще търпим тази БЕЗПРИЕМСТВЕНОСТ и Тази ПОЛЯРИЗАЦИЯ Сред нас, Разпалвана УМИШЛЕНО от всичките Култовво напудрени, самооцветени и Идеологически Поляризиращи ни групировки?? Аз не говоря от страната на ЦВЕТНИТЕ ПОМАДИ, а говоря от страната на ИСТИНСКАТА ДЕМОКРАЦИЯ, която съвременният живот ни кара да ОСЪЗНАЕM и да СЪЗДАДЕМ! Да въпросът е сериозен, но и много жалък. Не само гласуваме, но и живееме ето така; Народ срещу народ, Цвят-Група срещу свят-група, Коалиция срещу коалиция, Фракция срещу фракция Етнос срещу етнос. Казано накратко; Един срещу друг, и Религиозно, и Етнически и Култ-идеологически. С една дума ПОЛЯРИЗИРАНО! Ето така е сега. Коя Конституция е създала закони-Демократични, които да ни ОБЕДИНЯТ а не Разединявят?? Коя КОНСТИТУЦИЯ е приела закона за ПРИЕМСТВЕНОСТТА на разликите между нас, (разлики ДУХОВНИ, ИДЕОЛОГИЧЕСКИ и ЕТНИЧЕСКИ). НИКОЯ за жалост все още! А защо ние БЪЛГЯРИТЕ не направим това и покажем как трябва да се преустрои вътрешно-социално, новото ДЕМОКРАТИЧНО общество? Най вече да дадем пример и като МНOГOНАЦИОНАЛНА ДЪРЖАВА!! ! Жалко, че нямаме такава конституция, а говорим и строим псевдо-демокрация, аматьорска. Защо ние БЪЛГАРИТЕ да не направим и преработим НОВАТА ДЕМОКРАТИЧНА КОНСТИТУЦИЯ, Обединявайки нас първо, и след това да променим света Демократически ИСТИНСКИ? Моля да помислим за РОДИНАТА на БОТЕВ и ЛЕВСКИ а не за главатарите на самооцветилите се Култовите групи. Моля да помислим сериозно за наследството което оставяме на нашите деца!! Моля да помислим за БЪДЕЩЕТО на РОДНА Б Ъ Л Г А Р И Я!!!!!!!!! !!Жалкото е че, всеоще в България се избират БЕЗМАНДАТНИ, маскарадно-ОЦВЕТЕНИ и САМОИМУНИЗИРАЛИСЕ Партии, а не хора, личности-ТАЛАНТИ!! "Истината за проблемите не престава да съществува, само защото сме я игнорирали." Фактите са неоспорими! С уважение: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
Mekere
на 19.06.2009 в 09:34:23 #14http://www.pleven.ws/chat/
dddddd
на 16.06.2009 в 06:58:53 #13Това всъщност е оня цитат уж от Дълес (така и не се намери това изказване от цитиращите), но и с Ран Ът върви, като има кой да вярва на съветски глупости, такива като Недко.
dddddd
на 16.06.2009 в 06:55:15 #12nedko Нали го прочете "този" план, къде видя долния цитат от олигофрена?
rumen221
на 15.06.2009 в 11:23:43 #11Приятели, Между практиката на ПОЛИТИЦИТЕ и идеалите на младите има ДЕСЕТ ПЕТНАДЕСЕТ МОРЕТА И ПЛАНИНИ... 1. ТОТАЛНАТА КОРУПЦИЯ ... - това не е пулса на младите.... 2. ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ЛЪЖИ... - това не е пулса на младите..... 3. ИНФРАСТРУКТУРНИТЕ ИЗМАМИ... - това не е пулса на младите..... 4. ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ГРАБЕЖИ... - това не е пулса на младите..... 5. ЕНЕРГИЙНИЯ РЕКЕТ... - това не е пулса на младите..... 6. СЪДЕБНИТЕ ШАРЛАТАНСТВА... - това не е пулса на младите..... 7. ОРГАНИЗИРАНИЯ ДАНЪЧЕН ГРАБЕЖ... - това не е пулса на младите..... 8. КРАЖБАТА НА АКЦИЗИ... - това не е пулса на младите..... 9. ОРГАНИЗИРАНЕТО НА КОНТРАБАНДАТА... - това не е пулса на младите..... 10. ФИНАНСОВОТО РАЗОРЯВАНЕ НА КРЕДИТОПОЛУЧАТЕЛИТЕ... - това не е пулса на младите..... 11. ПРИСВОЯВАНЕТО НА ВАЛУТНИЯ РЕЗЕРВ.... - това не е пулса на младите.... 12. ЕКСПРОПРИАЦИЯТА НА БЮДЖЕТЕН ИЗЛИШЪК... - това не е пулса на младите..... 13. СОЦИАЛНИЯ ГЕНОЦИД СПРЯМО РАБОТЕЩИТЕ... - това не е пулса на младите..... 14. ФИЗИЧЕСКИЯ ГЕНОЦИД НА ПЕНСИОНЕРИТЕ, ЧРЕЗ ГЛАД... - това не е пулса на младите..... 15. УНИЩОЖАВАНЕТО НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И ЗДРАВНИТЕ СИСТЕМИ... - това не е пулса на младите.......
MOPE
на 15.06.2009 в 07:17:24 #10МОЩНО ОСВИРКАХА Сергей на "Тича" - най-големият му гаф в политиката! http://www.varna-sport.com/?pg=ViewNews&NewsID=1244997925&NewsCat=1
mc solaar
на 15.06.2009 в 04:47:24 #9интересно какво си мислиш ,че ще постигнеш с празния плик.....
IMPERIOR7
на 14.06.2009 в 12:42:08 #8Смотана е НЕ държавата, а хората живеещи в нея... Докато позволявате да крадат пред очите ви и да си правят каквото си искат депутетите така ще е и няма да се оплаквате - ще търпите, като сте токлова прости и страхливи да излезте от дупките си и да кажете НЕ ПОВЕЧЕ НЕ - ИСКАМ ДА ЖИВЕЯ В НОРМАЛНА ДЪРЖАВА БЕЗ КОРУПЦИЯ И ТЪМНИ СДЕЛКИ! Питате ме за кого ще гласувам ли - празен плик--- не заслужава никой да дам гласа си, но все пак ще отида! Всички са корумпирани и алчни! Мислете какво ще се случи след изборите..... жална ни майка, засега едвам удържат ситуацията, но минат ли изборите става АД!
Linko
на 12.06.2009 в 13:35:13 #7Съжелявам, но този ми изглежда 4ервен и мазен и не мога да му вярвам за 6 мес.само да има толкова далбок поглед за младите. Изклу4ено!!! Или само е 4ел малко пове4е форуми на имащи Интернет достъп и го е било страх да се доближи до младите от улицата. Как не разбират тези старите /не го пиша с обида/, 4е инфо само от студенти не е никакво ИНФО. А 4алга поколението след 1990 адски добре се е нагодило в безвремието на политиците ни, 4е нищо др.не го интересува, освен егоизма и безделни4еството, понеже е по-лесно така. Крайно време е да се саздадат по-интересни форми в самото общество за привли4ане интереса на младите: интересни клубове по интереси (с сигурност 4астни), интересни курсове (изобилстващи на Запад), фън клубове и пр.
soms
на 12.06.2009 в 10:51:18 #6Така написаната статия доц. Орлин Спасов, с успех може, да приложи в следващата си книга, която може би подготвя. да имаме умни деца, да те печелят олимпиади, да те са много добри компютърни специалисти НО за съжаление са зрънце в общото. децата на прехода бяха напълно и съзнателно изградени в така нареченото "Чалга поколение". за това много добре се погрижиха, както напълно провалената образователна система и всички медии до една. нека се замислим, кои са кумирите на днешната младеж, каква музика слушат, какво гледат по телевизията, какво виждат от управляващите и т.н и т.н. това всичко е е дин конгломерат от средства довели до затъпяване и пошлост всред младите. видно е, че г-н Доцента е правил своето проучване в една по-елитна извадка от наши млади хора, които определено са достойни за съдържанието на гореизложеното.
алекс
на 12.06.2009 в 00:49:31 #5boeca: да, и Интернет е създаден с цел унищожаването на България. Колкото до изследването - 6 месеца ми се струват крайно недостатъчни за пълноценно изследване на темата. Това според мен си проличава в липсата (или нежеланието) да се изкажат негативните последици на "фрагментирането" (или на български - накъсването), както и противоречивостта на изказването "Те не могат да бъдат заинтригувани от анализи, те искат сами да направят анализи." - точно търсенето на бързи и прецизни отговори на конкретните въпроси води до занижение на броя на анализите, а от там и на закърняването на тази способност. Изобщо това изследване е полезно от гледна точка на това, че показва че сме както всички останали модерни държави. Кратките съобщения и Гугъл водят до глобална тенденция към предпочитане на къси, сбити анализи с готови отговори на конкретни въпроси. Съответно, постепенна загуба на способността (и на мотивацията) да се четат дълги текстове които трябва да се осмислят. Затова деца, четете книги днес, за да имате умствения капацитет необходим, за да изпъкнете утре пред своите другарчета!
boeca
на 11.06.2009 в 22:39:46 #4Ще разгърнем грандиозна по мащаби разложителна работа, ще изтръгнем социалната същност на литературата, ще насърчаваме автори, които втълпяват в човека култ към секса, насилието, садизма, предателството - тоест безнравствеността. Нужни са писания, осмиващи естествеността и почтеността като архаични отживелици. Простащината, наглостта, лъжата и измамата, пиянството и наркоманията, животинския страх сред хората, безсрамието, доносничеството и още много пороци заложени в човека трябва да се раздвижат. Така ще разклащаме поколение след поколение, ще предизвикваме ерозия и развращаване на младежта. Ще създадем човек с консумативна психика на елементарен потребител. Всичко това ще извършим под девиза: ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ". ПЛАНА РАН-ЪГ
boeca
на 11.06.2009 в 22:34:31 #3ЩОМ ТОЗИ ВЗИМА ПАРИ ОТ СОРОС Е НАЦИОНАЛЕН ПРЕДАТЕЛ ......
TAKSIJIATA
на 11.06.2009 в 20:25:06 #2ТОЯ КАТ ГО ГЛЕДАМ НА СНИМКАТА НЯМА ПУЛС.

Nickie
на 11.06.2009 в 17:54:32 #1Мазньо.