Генерал Игор Смешко, съветник в Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна и президент на Центъра за стратегически изследвания и анализи, пред news.bg (използвани са въпроси и на други медии)
Как точно ще заработи мирният план на президента Порошенко и как си обяснявате струпването на руски военни части на границата с Украйна?
Първо, в Украйна вече имаме много добър президент, с много умения и професионализъм, мисля, че е много добре подготвен за тази позиция. Както знаете, вчера президентът Порошенко проведе телефонен разговор с президента Путин и обяви своя план за незабавен старт на мирния процес в източните региони. Основният въпрос е това да стане наистина, не само да са дипломатически думи от страна на руската федерация. Така наречената Независима Донецка република все пак е призната само от едната страна. Имаме доказателство, че те имат реална подкрепа от наемници от руската федерация. Наистина силно вярваме, че нито ние, нито руските граждани искат кръв. И то кръв между православни християни, между практически близки нации. Но все пак не ние сме на територията на нашия съсед и не ние вече сме анексирали част от територията му. Не се съмнявам в добрите намерения на нашия президент и силно се надявам, че президентът Путин наистина разбира стратегическите приоритети на неговата нация, в които не влиза напрежението между двете ни нации. Това би било срещу интересите на Русия в далечна перспектива и се надявам, че ще имаме истински мирен процес с умели преговарящи между двамата ни президенти.
А за струпването на руски военни части на украинската граница, мислите ли, че това е добър знак за мир?
През цялото време, откакто съществува това напрежение, ние бяхме свидетели как броят на руските части по границата ни се увеличаваше. Честно да ви кажа, беше много болезнено за страната ми, защото, аз почти десет години бях на чело на външното наблюдение в Украйна, и нямаше нито един ден, когато изобщо да сме предполагали, че може да има заплаха от тази страна. Досега бяхме свикнали да имаме на границата си старата съветска структура, източната ни граница буквално беше без никаква защита, защото ние не бяхме преценили в стратегическия си план, че може да се противопоставим някога на нашия съсед. Зависи, все още считаме Русия за наш стратегически партньор, затова и беше много болезнено за нас да видим, как се обръщат. Сега трябва да преструктурираме нашите сили.
Каква е украинската стратегическа позиция по „Южен поток"?
Много е просто. Ние наистина разбираме колко е важен проектът за вас и пред какви проблеми сте изправени заради него, както и че за вас той представлява политически и икономически интерес, но за нас би бил голям удар, защото преносната тръба, която е в Украйна, може и да не се контролира от корпорации, подопечни на Европейския съюз. Южен поток е политически инструмент на настоящото управление в Русия за допълнително напрежение върху Украйна.
Как ще се справите с руснаците по въпроса с доставките на газа, все пак имате големи дългове към „Газпром"? Как ще се справите в дългосрочен план?
Ние сме готови да платим всичките си дългове и го казахме вече. Единствено обаче искаме да платим цената, която наистина трябва да платим. В момента ни се дава политическа цена, тя направо ни пада от небето и е повече от тази, която например е за Германия и други държави. Знаете, че има разлика в дължината на преноса за доставката от Германия до Украйна. Дава се ниска пазарна цена за преноса и за съхранението. Ние искаме честни отношения. Засега Русия използва политика спрямо договорките ни с нея, които са подписани през 2009 г. Ако Русия не се съгласи с нас, ще се обърнем към Стокхолмския арбитражен съд и той ще вземе решението. Не може да очаквате да платим дълг, ако например ви кажа, че ми дължите два милиарда долара, а съм ви дал само 20 долара назаем - и вие няма да сте много щастливи.
Очаквате ли Русия да спре доставките на газ, ако подпишете за присъединяване към Европейския съюз?
Знаете ли, Русия вече веднъж постъпи така, имаме опит в такава ситуация. Мисля, че сега диалогът, който почна между президентите ни, е много добър знак. Мисля, че не се нуждаем от тази криза, тя не е от полза не само на украинците, но и на хората в Русия. Надявам се да има мъдро развитие на този диалог.
Legalen
на 20.06.2014 в 18:29:19 #4Компост | 20.06.2014 15:34 В наш интерес е да има „Южен поток". В интерес на Украйна е да няма „Южен поток". Просто е... -------------------------------- Може да е просто но не е съвсем ясно! Та ние вече в болшинството сме с обратни рефлекси и не знаем за какво сме. Това което е в наш интерес или това което устройва Украйна? И защо пък да дразним Брюксел?
TheSaint
на 20.06.2014 в 18:22:31 #3дай сега заради украинците да спрем единствените големи инвестиции задаващи се в България.. да вземем и едни милиарди европейски помощи да им дадем.. ей така.. а ние тука да си свиркаме и пляскаме.. щото там не се накрадоха 25г. ся ние да сме им длъжни, че било голям удар.. ами голям е, ама нали и вие сте големи ужким.. давайте работете да си изкарате държават от блатото в което сами се вкаравате... никой никъде не ви е длъжен, че сега и ние да жертваме 5млрд. щото сте мноХо красиви.. аре нема нужда, а
Bateto
на 20.06.2014 в 16:38:47 #2Голям удар е върху всички изнудвачи и комисионери. Ако вдигнат транзитните такси, вече беше казано, че цената на газа за Европа ще се вдигне пропорционално. Т.е. ние ще плащаме на украинците. А цената на руския газ има къде да се вдига, значително по-ниска е от доставната на LNG, по която Европа купува.
rudy
на 20.06.2014 в 16:32:33 #1тоя урод ли е? значи САЩ разполагат военни бази и оръжие на границата на Русия и Русия била виновна. Промяната я направи Украйна. Да не говорим за миулионите руснаци коренни жители в украйна, тях ще ги избивате ли? или ще ги гоните, да си ходят като не искат? Нато все повече притиска Русия на самите й граници и какво? те да стоят и да пеят ли? А пък за Южен поток направо се подиграва. Германците не са прости, направиха си северен поток без да питат никой. Урод безподобен.