Главният редактор на REGNUM Модест Колеров пред news.bg

Как смятате, какви сериозни причини заставиха Владимир Путин срочно да посети България?
Руските енергийни проекти в България (АЕЦ "Белене", "Южен поток" и "Бургас-Александруполис") бяха едни от най-ярките достижения на външната политика на Путин, от периода когато беше президент. Затова отказът от тях на правителството на Борисов беше много болезнен за Русия и най-вероятно неприятен за Путин. Сега може да се предположи, че Русия е готова да прояви воля и да доведе поне част от тези проекти до край. Изглежда сигналите от България дават надежда, че има шансове за възобновяване на тези проекти, и не само риторични.

Как виждате бъдещето на съвместните руско-български енергийни проекти? Моля да коментирате информацията за участието на Владимир Путин в намирането на стратегически инвеститор от Бавария за АЕЦ "Белене"!
Бъдещето на съвместните енергийни проекти зависи преди всичко от България. Стабилността на тези проекти, честно казано, поражда в мене големи съмнения. Тяхната съдба зависи прекалено много от политическата конюнктура в България и от нейното непълноправно положение в ЕС и НАТО. Да се надяваме, че на България ще й бъде позволено да осъществи поне някой проект.
Що се отнася до търсенето на стратегически инвеститор, инвестиционната практика е следната: който търси инвеститора, контролира проекта. Именно контролът над споменатите проекти винаги е бил главен проблем в българо-руските отношения. Ако България сега се откаже от претенциите за контрол, всичко е възможно.

Вие поддържате ли стремежа на министър-председателя Бойко Борисов отново да завоюва руския вътрешен пазар с български стоки?
Трудно мога да си представя кои български стоки днес биха могли да завоюват руския пазар. Това време отмина. Единственото, което сега може да предложи България на Русия, освен енергийните проекти - това са недвижимите имоти в страната и сферата на туристическите услуги. Но за Русия това е външен, а не вътрешен пазар.

Как се отнасяте към факта, че Бойко Борисов е близък приятел на бившия московски кмет Юрий Лужков? И в тази връзка, как виждате бъдещето на курортния комплекс "Камчия" и другите руски и конкретно московски недвижими имоти на българска територия?
Не съм уверен, че Борисов е приятел на Лужков. Съдейки по всичко, приятелите на Лужков са в Австрия и в Лондон. Съдбата на руските и московските недвижими имоти в България зависи не от съдбата на Лужков и неговата митична дружба с Борисов, а от конюнктурата на пазара, лоялността на българските власти към инвеститорите и перспективите за въвеждане на безвизов режим с Русия, по примера на Сърбия и други страни.

Продължава ли да ревнува руската политическа класа поради влизането на България в НАТО и ЕС?
За България в Русия помнят обикновените хора и няколко човека от политическата класа. Руската политическа класа е абсолютно равнодушна към съдбата на България и дори едва ли помни, че тя е влязла в ЕС и НАТО. Да се говори за ревност в тази ситуация е абсурд. България днес почти отсъства от полезрението на Русия.
Тя все пак присъства в бита на туристите и купувачите на недвижими имоти, но много по-малко, отколкото например Черна Гора и още повече Турция.
Енергийните проекти са възможност за връщане на България в актуалното руско съзнание. Но и тук тя е обречена да се намира в сянката на Турция.