Президентът на Република Еквадор Рафаел Кореа в разговор с колумниста на news.bg Георги Коларов в Москва
Господин президент, ще може ли Вашата страна, до края на Вашия втори президентски мандат, да преодолее кризата в отношенията си безспорната свръхсила в Западното Полукълбо - САЩ, които, видимо, продължават да смятат Латинска Америка за свой „заден двор"? Последната проява на тази криза е съдебният процес срещу американската компания „Шеврон".
„Шеврон" е третата по мащаби и капитал компания в САЩ. Също така, тя е втора в САЩ и седма в света сред нефтените компании. Тя навремето купи „Тексако", против която вече 15 години е повдигнато обвинение, от страна на пострадалите индианци, заради замърсяването на околната среда.
Водата, която населението пие, в която лови риба, къпе се - е силно замърсена. В резултат се случи безпрецедентна екологична катастрофа, която нанесе огромна вреда на здравето на жителите на областта.
„Шеврон" през цялото време настояваше процесът срещу нея да се води не в Ню Йорк, а в Еквадор. Нашият съд обаче ги осъди и сега те се опитват да го разрушат. Подадоха срещу нас иск в Международния Съд в Хага. Компанията си тръгна от нашата страна през 1992г., обаче, кой знае защо, претенциите й са основани на съглашението от 1997г., което не е съществувало тогава, когато те си отидоха.
И все едно, в Хага искат от нас да направим компромис. Като че ли не сме държава и за нас са в сила правилата на джунглата! Това е властта на транснационалния капитал.
Какъв е основният Ви мотив да обиколите света, за да посетите Москва и Минск?
Русия и Беларус са наши стратегически партньори. Владимир Путин и Александър Лукашенко станаха мои близки лични приятели. Разчитам много на тях в противостоенето с „империята на капитала". В Москва сключихме важни договори в сферата на икономиката и енергетиката. На същото се надявам и в Минск. Започваме да развиваме и военно-техническото сътрудничество.
В какво се крие същността на Вашата ляворадикална икономическа теория?
Първо, дайте да се опитаме да отговорим на 2 други въпроса: кой управлява съвременното общество - хората, или капиталът; то ли работи за пазара, или пазарът работи за него? Най-лошото е, че от икономическата теория беше премахната нейната същност - политическата икономия! Именно тя дава правилните отговори! Това е политикономията на Адам Смит, Дейвид Рикардо, и разбира се, Карл Маркс!
Същността на моята ляворадикална икономическа теория е превръщането на Латинска Америка в континент на социалната справедливост и господството на човека над капитала. Ние преживяхме най-жестоките последствия на политики от предишния период. Нашата Латинска Америка в най-лоша форма преживя последствията от „Вашингтонския Консенсус". Световните финансови кръгове го наложиха със сила на Кито. Дългата либерална нощ беше най-страшната за нас. Тя създаде в нашата страна най-високите показатели на неравенството. Неолиберализмът напълно унищожи равенството.
Аз смятам, че богатите са длъжни да плащат по-големи данъци от бедните. И тези пари трябва да служат за подобряване на живота на огромното мнозинство от хората. Пазарът не може да се управлява, но трябва да се контролира. Трябва да се развиват както обществото, така и личността. Само чрез търсенето на справедливост ние можем да постигнем истинската свобода.
Какви основни цели постигна и какви задачи сега изпълнява Вашата „Гражданска Революция"?
Нашата „Гражданска Революция" ликвидира невероятното богатство на малцинството и непоносимата бедност на мнозинството. Така, ние победихме безнадеждността. Нищета прогони от нашата държава 2 млн. жители. Кризата ни остави без национална валута. В 2000г. ние приехме американския долар. Това се превърна в истинска социално-икономическа катастрофа. Тя никак не беше случайна. Само финансовият капитал винаги излиза „сух от водата".
Ние искаме да вземем властта от малцинството и да я направим „интегрална" (както казваше знаменитият италиански марксист Антонио Грамши) - да принадлежи на всички нас.
Ние оптимизирахме използването на националните ресурси. Преразгледахме нефтените договори и преминахме от договори за участие, към договори за оказване на услуги. Ако по-рано транснационалните компании оставяха за себе си 80% от нефта, сега те си оставят 20%.
3 пъти се увеличи ефективноста на събираемостта на данъците. Увеличението на данъците доведе до развитие на инфраструктурата и държавните органи. На високо равнище беше издигнат социалният сектор: образование, здравеопазване.
Еквадор вече не се управлява от чуждия капитал, бюрокрацията, олигархията, а от самия еквадорски народ. Еквадор е една от 3-те страни в света (2 - Беларус, 5 - Венецуела), които за периода 2007-2012 демонстрираха най-висок ръст на човешкия потенциал. Ние имаме едно от най-ниските нива на безработица, най-високата заплата в нашата история.
Заедно с Венецуела и Уругвай постигнахме най-високото ниво на намаляване на бедността - най-голямото унижение за човека. В нашите страни 4 пъти намаля неравенството - най-голямото постижение в света.
Кои са чисто политическите Ви постижения?
Логично следствие от важността на човека пред капитал е политическата стабилност. Мексиканската социологическа агенция „Митовски" (създателят й е македонски българин, б.р.) дава на нашето правителство 84% подкрепа, определяйки ни като едно от двете латиноамерикански правителства на най-високо равнище. У нас няма инквизиции, смъртно наказание, нашите самолети никого не бомбардират, никого не следим, не се занимаваме с шпионаж. У нас е налице правова държава. Никой не е над закона. Ние преследваме престъпленията, а не хората.
Кой е Вашият основен политически противник?
Това са тези 15 организации, разположени във Вашингтон и обвиняващи ни във всички смъртни грехове. Те представляват интересите на хората, загубили изборите. Предоставят им убежище. Тази нова технология е аналог на неолиберализма в областта на правата на човека. Някога това бяха реални организации, сега се опитват да сменят правителства. Станаха оръдия за преследане в ръцете на САЩ и другите хегемонистични държави.
Това е най-голямата опасност за нашата демокрация. В ръцете им са огромни финанси и СМИ. Своите СМИ те финансират, налагайки им условия за работа.Тези СМИ се отнасят към легитимните латиноамерикански правителства по-лошо, отколкото към диктатурите. Това вече е неоколониализъм.
Обаче Еквадор пред никого не скланя глава. Ние никога няма да бъдем колония. Властта на СМИ опитва да ни превърне в държава на мненията, а не на правото. Ние защитаваме свободата на всички СМИ, а не само на купените от богатите. Обществото може и трябва да държи в ръцете си и да контролира СМИ.
сеирджия
на 06.11.2013 в 07:09:57 #17MYXA | 05.11.2013 17:29 ...Това че Маркс е светъл ум не може и да има съмнение!... --------------------- Впечатляващо ! Нека ти дам още малко информация за "светлия ум"! Знаеш ли кой за първи път достига до идеята за расовия геноцид? Кой първи говори за "расов боклук", който трябва да бъде унищожен, тъй като тези нации не било възможно да се развият на две нива по-високо в историческата битка и не са в състояние да разберат и оценят социалистическата революция. Светлия ум имал пред вид преди всичко баските, шотландците, сърбите... Късмет сме имали, че като нация тогава сме били в пълна анонимност (1849 г.), та инак като нищо да ни е включил в "списъка". Говоря за статия на Маркс във вестник "Нойе Райнише Цайтунг" от посочената година. Виж за информация по тая тема филма "The Soviet Story" или "Советская история", има го и в Ютубата, и на двата езика, както предпочиташ... Ако не ти се гледат "подробности", включи направо на 14-та минута... Там има и други интересни детайли и паралели между фашизма и комунизма, и тъй нататък... Аврорич, виж и ти, не се прави на "дръж ми шапката" ! Приятно гледане !
.
сеирджия
на 05.11.2013 в 16:21:04 #16АВРОРА значит Заря | 05.11.2013 08:44 ... щом няма адекватен разум, който да подеме идеите и да ги осъществи... -------------------------- Е, как да няма ?! А какво направи товарищ Ленин? Не ги ли осъществи? Е, нищо, че опитът на последния да премахне парите беше пълен провал... Нищо, че след като товарищ Ленин загина геройски в борбата със сифилиса, загина геройски от икономическа недостатъчност и неговото творение... Е, изкара още около 70 години на системи (петролни). Почти колкото един човешки живот, брей!!! Все пак Великите идеи взехме да ги наричаме Марксизъм-Ленинизъм, нали! Ама това вече май не е актуално, че мирише на гроб... Крайно време е да дадем на тия идеи ново название, с оглед имената на последните верни идейни синове на Маркс - Николас Мадуро и братя Кастро... Нека идеята се нарече, с оглед и на голямата и потентност - МАРКСИЗЪМ - МАДУРО-КАСТРИЗЪМ ! Ура, другари !
.
сеирджия
на 05.11.2013 в 05:22:24 #15MYXA | 04.11.2013 22:41 Колко много приказки ... ------------------------- Абе, мълчи и гледай сеир !!! Ама ха, ... не го прекъсвай, че ще вземе да млъкне ... А млъкне ли, сеирът свършва ... Човекът вече почти доказа, че трудовете на Маркс са най-хубавото нещо... А това, че от тези трудове могат да се хранят само мишките и плъховете, гризящи ги по мазетата, няма значение... Ся остава да научим и защо реализацията на тия теории се провали тотално и в практиката (злото въздействие на ЦРУ, Мосад, Световния Заговор), и ей ти го... Давай, Булавич, слушаме ! ...
.
Бате
на 04.11.2013 в 17:09:29 #14Икономиката е толкова точна, колкото точно са оценени и подадени данните. Т.е. огромни дялове на икономикса е подчинен на субектизъм и презумиране. Да, в някои свои части тя е достатъчно точна, за да претендира да бъде точна наука. И всъщност ще става въпрос за една друга, обособена наука, наречена математика. В тоя ред на мисли икономиката не може и не бива да бъде разглеждана от друг аспект, освен като социология и философия на отношенията. И тия отношения са на различни нива, определайки по тоя начин обхвата й. -- Иначе интервюто е добро, но не заради някакви икономически парадигми, а защото отразява едно трупащо се в Централна и Източна Европа напрежение срещу мантрите на либералния пазар. Тези мантри не са глупави изобщо и работят в друга среда, но конкретно в Източния свят действат други психологически механизми на поведение. Те не бяха оценени и това доведе до провал на наложената система. Това именно беше оценено от БРИКС и затова успяха да създадат организация, която няма за самоцел противостоене на усвоилите либералния модел "западни" държави, а по-скоро алтернатива (слагам кавички, защото и в източни държави може да бъде постигнато поведение на западноевропейска държава, което да бъде пренесено; но механизмите са съвсем други и механичния износ на идеологии не работи). Сега доста умни хора на запад установиха грешката на подхода на прехода в Източна Европа... Опитват да правят нещо ново, но вече е трудно да вярваме на измислени тинк-танкове: мина им времето, сега симпатии печелят конкретните действия. Те останаха в БРИКС.
сеирджия
на 04.11.2013 в 06:59:50 #13Философията била онуй жуотно, дето аргументирано може да докаже, че черното е бяло, и че бялото е черно... То и затуй единствено с философски аргументи може да се докаже превъзходството на супер-централизирания, окупирал всьо и вся хипер-монополен капитал на куманизама ...... пред свободата в капитализма да печелиш пари и да правиш с тях каквото си щеш (в рамките на закона) - да наемаш работници, да откриваш и развиваш компании, ако имаш нюх и пипе за това... Само философията може да докаже това превъзходство ... Защото живота доказва ТОЧНО ОБРАТНОТО !!! КАТЕГОРИЧНО !!! НАВСЯКЪДЕ !!! Карай, да живей философията !!! Черното е бяло, и бялото е черно ! Ура, другари !!!
.
Stealthblade
на 03.11.2013 в 23:24:14 #12monnom | 03.11.2013 22:53 Никой никого не спира да прави дарения за благородна кауза.
monnom
на 03.11.2013 в 22:54:32 #11Впрочем как ще обясниш това на някой инвалид например?
monnom
на 03.11.2013 в 22:53:00 #10Ами тогава майната й на държавата и да живее закона на джунглата.
Stealthblade
на 03.11.2013 в 22:45:29 #9monnom | 03.11.2013 22:25 Никой не е длъжен на никого да му осигурява каквото и да било. Държавния апарат съществува само и единствено с цел да гарантира правата и възможността хората сами да си осигуряват необходимите неща. Всичко останало винаги под някаква форма подкрепя едни групи за сметка на други, в резултат на което обществото като цяло страда.
monnom
на 03.11.2013 в 22:25:34 #8Каквато и да е системата всеки човек човек трябва да има минимума за достоен живот, а това е - храна, дом, здравеопазване и образование. Оттук нататък който е кадърен да се развива и да печели, но минимума трябва да бъде осигурен на всеки. Иначе за какво ни е такова животно като държава
Stealthblade
на 03.11.2013 в 22:06:07 #7АВРОРА значит Заря | 03.11.2013 20:14 Не знам какво точно разбираш ти под "равенство" но равнопоставеността и свободната воля са задължителни условия в пазарната икономика. Нали в крайна сметка покупко-продажбата е размяна между две лица, които ценят отсрещното благо повече от своето. Колкото за философската гледна точка на Маркс върху политикономията - това е неговата най-голяма грешка. Икономиката е точна наука използваща математически модели. Нейната работа е да казва какво би станало ако определено събитие се случи и най-вече да се справя с проблема с недостига на блага. Философията няма никакво място в нея по същия начин както няма място в биологията например. От философска гледна точка трудовете на Маркс може да имат голяма стойност, но не и в сферата на икономиката. Защото едно е да казваш какво трябва да бъде обществото, а съвсем друго е да го подкрепиш с факти и доказателства. Тезата ти че сегашната икономическа система не "органична" е една от големите заблуди на 20-ти век (и в момента САЩ си патят именно от това). Именно класическия либерализъм доближава икономиката до това всички елементи да работят заедно и да се състезават помежду си създавайки предпоставки за еволюция. За разлика от него в Марксовата идея за комунизъм няма движение, а статично състояние на съществуване с цел изкуствено поддържане на "добруване" и целенасочена борба с развитието и напредъка в лицето на свободния обмен и конкуренция. Сравни само технологичния и социалния напредък на егоистите и еснафите през 20-ти век и този в СССР за същия период.
Ролинс
на 03.11.2013 в 17:09:29 #6В Еквадор всички са еднакво бедни заради политиката на Кореa.
сеирджия
на 03.11.2013 в 14:43:16 #5Интересно кое е обществото, където има равенство...
Цоциялизмът ли ?
.
countach
на 03.11.2013 в 06:00:47 #4Аман от тъпизми. Как не ви писна с тези статии платени от Москва... In Germany, neoliberalism at first was synonymous with both Ordoliberalism and Social Market Economy. But over time the original term neoliberalism gradually disappeared since Social Market Economy was a much more positive term and fitted better into the Wirtschaftswunder (economic miracle) mentality of the 1950s and 1960s.[18]
Stealthblade
на 02.11.2013 в 21:04:57 #3АВРОРА значит Заря | 02.11.2013 18:27 Политическата икономия е старото название на икономиката преди тя да се отдели като самостоятелна наука. Ако това ти е връзката между тримата, значи нямаш представа за какво говориш. Смит и Рикардо са класици либерали и именно те поставят основите на идеята за свободния пазар и конкуренцията. Маркс не само че не е никакъв изследовател, а самите му теории за стойността и експлоатацията са напълно погрешни. Още в края на 19-ти век Eugen Bohm von Bawerk ги разпердушинва до такава степен че после руснаците 100 години не могат да го опровергаят. Хайде със здраве.
Stealthblade
на 02.11.2013 в 14:36:54 #2Solomon Gurelishvili | 02.11.2013 14:13 Определено е важно какво си чел. В противен случай страната бива управлявана от кретени и ти ще им вярваш на глупостите защото не разбираш.
Stealthblade
на 02.11.2013 в 13:58:53 #1"Това е политикономията на Адам Смит, Дейвид Рикардо, и разбира се, Карл Маркс!" Самия факт, че тоя сравнява Смит и Рикардо с Карл Маркс е показателно колко ги е чел.