Европейската агенция за гранична и брегова охрана Frontex регистрира спад с 37% в опитите за незаконно преминаване на външната граница на блока за първите седем месеца на годината, съобщава ДПА.
61 000 са регистрираните такива влизания, съобщи базираната във Варшава агенция в петък.
Данните обаче са предварителни не отразяват "извънредните събития" на външната граница на ЕС - испанския анклав Сеута.
Припомняме, че в края на месец юли около 72 000 мигранти преминаха за кратко на територията на испанския анклав при масов опит за пресичане на границата, при който загинаха най-малко 96 души.
Инцидентът предизвика дебат относно защитата на външните граници на ЕС и отговорността на Испания.
Според Frontex основните миграционни маршрути остават през Средиземно море, където много хора се опитват да преминат с лодка.
Маршрутът през източното Средиземноморие от Турция до Гърция, както и маршрутът през централното Средиземноморие от Либия и Тунис до Италия и Малта, са общо 60% от регистрираните незаконни влизания.
USD
CHF
GBP