Иран е предприел атака с дронове срещу Бахрейн, а същевременно е нанесен нов удар срещу танкер в Ормузкия проток. Нападенията вероятно са част от отговора на Техеран след въздушните удари, нанесени през нощта от САЩ, съобщава Associated Press.

Случващото се в Персийския залив показва колко крехка остава ситуацията в региона, въпреки постигнатото предварително споразумение между Иран и САЩ като стъпка към договарянето на окончателно прекратяване на конфликта. То трябваше да бъде уточнено в рамките на 60 дни, но поредицата от атаки поставя под въпрос дали процесът може да бъде удържан само в дипломатически рамки.

САЩ предприеха въздушни удари в отговор на атака с ирански дрон срещу кораб в протока в четвъртък. Така Вашингтон продължи линията на военен отговор срещу действия, които според американската страна застрашават свободното корабоплаване и сигурността на съюзниците в региона. Последва и ответна реакция от страна на Иран.

Ескалацията не се развива във вакуум. Ормузкият проток е една от най-чувствителните точки за световната енергийна сигурност, а всяка атака срещу търговски кораб там има ефект далеч отвъд самия инцидент. През този маршрут преминава около една пета от световния морски трафик на петрол и природен газ, което превръща напрежението в района в риск не само за корабоплаването, но и за цените на енергийните суровини.

За България подобна ескалация няма пряк ефект като физически недостиг на доставки, но може да се усети през международните пазари. Ако рискът за преминаване през Ормузкия проток се задържи или се засили, това би могло да доведе до по-високи цени на петрола, по-скъп транспорт и натиск върху горивата. Оттам ефектът може да се пренесе и към инфлацията, тъй като цените на горивата влияят върху логистиката, производството и крайните потребителски цени.

Междувременно многонационална морска организация, контролирана от Военноморските сили (ВМС) на САЩ, заяви в събота, че ще въведе разширен маршрут в протока в района на Оман, за да позволи входящ и изходящ трафик. Решението показва, че военните и морските власти вече разглеждат ситуацията не като единичен инцидент, а като продължаваща заплаха за движението на кораби в района.

Пентагонът разпространи видео от ударите срещу Иран

Пентагонът разпространи видео от ударите срещу Иран

Ударите са продължили около 90 минути

Не изглежда случайно, че Иран насочва вниманието си и към Бахрейн. Страната е сред най-острите критици на Техеран в Персийския залив, а на нейна територия е базиран 5-и флот на ВМС на САЩ. Това превръща Бахрейн едновременно в символичен и стратегически чувствителен обект в противопоставянето между Иран, САЩ и техните регионални партньори.

Бахрейн беше домакин и на среща на външните министри на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, която завърши с призив за прекратяване на атаките на Иран и пълно отваряне на пролива. Във форума участва и държавният секретар на САЩ Марко Рубио. На този фон атаката срещу Бахрейн може да бъде разчетена не само като военен отговор, но и като политически сигнал към държавите от региона, които подкрепят по-твърд курс срещу Техеран.

Министерството на външните работи на Бахрейн заяви, че срещу страната са били насочени "редица ирански дронове". Атаката беше определена като "фрапантна заплаха за сигурността на гражданите и жителите".

По-рано днес в изявление на Революционната гвардия в Иран, публикувано от държавната информационна агенция IRNA, се казва, че атаката е била насочена към няколко обекта "на американската терористична армия в региона". Не се посочва кои райони са били атакувани, нито се дават повече подробности за мащаба на операцията.

Тази неяснота допълнително засилва напрежението. При подобни атаки липсата на точна информация за целите, щетите и използваните средства често оставя пространство за различни интерпретации и ответни действия. Това е особено опасно в регион, в който американски бази, съюзнически държави, търговски кораби и енергийна инфраструктура се намират в непосредствена близост една до друга.

Шест американски изтребителя са участвали в ударите на САЩ срещу Иран

Шест американски изтребителя са участвали в ударите на САЩ срещу Иран

F-35 и F-16 са нанесли удари по четири обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм

Същевременно Центърът за морски търговски операции на Обединеното кралство UKMTO обяви, че днес в Ормузкия проток е бил атакуван танкер. Екипажът е в безопасност. Не се съобщава за екологични щети.

Не е поета отговорност за удара, но подозрението пада върху Иран. The Times of Israel и Reuters информират, че в днешния случай танкерът е бил ударен от неидентифициран снаряд. Нанесени са щети на мостика на кораба.

Веднага след новината за нападението над кораба Съвместният морски информационен център, контролиран от ВМС на САЩ, предупреди, че заплахата за корабите в региона е "значителна". "Моряците са уведомени за наличието на мини и трябва да очакват военноморско присъствие, докато операциите по разчистване продължават", се посочва още в съобщението.

Това предупреждение променя характера на риска за корабоплаването. Заплахата вече не се изчерпва само с възможни удари с дронове или снаряди, а включва и опасност от мини, които могат да затруднят движението на търговски съдове. Подобен сценарий би имал пряк ефект върху маршрутите на танкерите, застрахователните премии и решенията на корабните компании дали да продължат да използват протока.

Иран предупреждава, че ще започне да начислява такси за транзит през пролива. Въпреки това през последните дни все повече танкери се опитват да излязат от Персийския залив, което предизвиква гнева на Техеран.

В този контекст натискът върху търговското корабоплаване се превръща в инструмент на по-широкото противопоставяне. За Иран контролът върху движението през Ормузкия проток е начин да покаже, че разполага с лостове за влияние върху глобалната икономика. За САЩ и съюзниците им запазването на свободното преминаване през протока е въпрос не само на регионална сигурност, но и на защита на международната търговия.

Макар към момента да няма данни за пострадали членове на екипажа или за екологични щети, самият удар показва, че морският трафик в района остава изложен на непосредствен риск. Ако атаките продължат, дори без тежки човешки или екологични последици, ефектът може да бъде натрупващ се - чрез забавяния, отклоняване на маршрути, по-високи разходи и засилено военно присъствие в един от най-важните морски коридори в света.

За европейските държави, включително България, най-важният въпрос е дали напрежението ще остане ограничено до отделни атаки, или ще доведе до трайно поскъпване на енергийните суровини. При втория сценарий ефектът няма да се изчерпи само с цените по бензиностанциите, а може да се пренесе и към транспортните разходи, цените на стоките и общия инфлационен натиск.

Ванс: На насилието ще бъде отговорено с насилие

Ванс: На насилието ще бъде отговорено с насилие

Иран подписа споразумение за прекратяване на огъня, припомни американският вицепрезидент