От Левски заявиха, че няма да изплатят претендираните 5 милиона евро по полученото уведомление за цесия, докато компетентните институции не се произнесат дали искането е законно и не нарушава международните санкции срещу Васил Божков. От клуба подчертават, че евентуално плащане към адвокат, свързан със санкционираното лице, може да създаде правни, банкови и репутационни рискове.
"Сините" посочват, че не приемат автоматично нито основанието, нито размера на претендираната сума и ще защитават интересите си, ако бъде установен законен механизъм за уреждане на казуса. От клуба уверяват, че финансовото им състояние е стабилно, лицензът за участие в евротурнирите през сезон 2026/27 не е застрашен, а ръководството вече е изпратило официален отговор до адв. Стоян Баумайер с искане да бъдат спазени всички законови процедури по цесията.
Ето и цялата позиция на 27-кратните шампиони:
"На вниманието на акционерите, партньорите и привържениците на ПФК "Левски"
Във връзка с полученото "уведомление за цесия и покана за доброволно изпълнение", както и с последвалите публични коментари през последните 24 часа, ПФК "Левски" АД предоставя разяснения по най-важните въпроси, поставени от привърженици и представители на медиите.
Въпрос: Ще плаща ли "Левски" претендираните 5 милиона евро?
Отговор: Клубът няма да преведе нито евро, преди компетентните институции да се произнесат дали тази конструкция с цесия към адвокат, публично известен като адвокат на Васил Божков, е допустима и не представлява заобикаляне на международни санкции. За "Левски" това не е обикновен търговски спор, а въпрос, който може да създаде санкционен, банков и репутационен риск за клуба.
Въпрос: А ако е допустима?
Отговор: Ако компетентните институции потвърдят, че подобно плащане е допустимо и не създава риск за "Левски", тогава клубът ще премине към следващия етап, а именно разговори, в които ще изложи своите аргументи и възражения по същество относно основанието, размера и изискуемостта на претендираните суми. С други думи - "Левски" не приема претенцията, така както е заявена.
Въпрос: Защо изобщо говорим за санкции, след като това изглежда като обикновен частен спор - един човек е дал заем и сега си иска парите обратно?
Отговор: Защото в случая не става дума за обикновен заем между две страни. Когато средствата са предоставяни на "Левски", международните санкции срещу тогавашния собственик на клуба Васил Божков и свързани с него лица и дружества все още не са били наложени. Те влизат в сила на 2 юни 2021 г., когато Службата за контрол на чуждестранните активи към Министерството на финансите на САЩ (OFAC) включва Васил Божков в санкционния списък по глобалния закон "Магнитски", заедно със свързани лица и дружества.
Претендираните вземания произхождат от дружества, свързани с вече санкционирано лице и/или попадащи в обхвата на международни санкционни режими, а новият претендиращ кредитор е публично известен като адвокат на същото санкционирано лице. Освен това от "Левски" се иска плащането да бъде извършено по банкова сметка именно на това лице.
Допълнително, самият Васил Божков публично заявява, че това е "единственото неблокирано вземане", което неговите адвокати използват, като по негови думи средствата ще послужат за заплащане на работа, която те са свършили за него и/или предстои да вършат за него.
При такава последователност от факти клубът няма право да игнорира въпроса дали не се създава механизъм за заобикаляне на международни санкции и дали евентуално плащане не би изложило "Левски" на санкционен, банков, правен, лицензионен или репутационен риск.
Въпрос: Значи ли всичко това, че "Левски" няма да плати никога и няма да плати нищо?
Отговор: Не, не означава това. Клубът е финансово стабилен, но няма да извърши плащане без ясен, законен и безопасен път. Ако държавата, регулаторите и компетентните институции очертаят такъв път и потвърдят, че няма риск за "Левски", клубът ще обсъди въпроса вътрешно и ще защити интереса си по отношение на действително дължимите суми. Към момента такъв път няма, а отделно от това "Левски" не приема автоматично нито основанието, нито размера на претендираната сума. Разговори по конкретни плащания са излишни, преди да бъде намерен ясен и законен механизъм, който не поставя клуба под риск.
Въпрос: Вярно ли е, че "Левски" може да изгуби лиценза си за евротурнирите, ако не плати претендираната сума?
Отговор: Не. Лицензът на "Левски", както и на всеки друг клуб, зависи от изпълнението на задълженията към футболисти, треньори, служители, други клубове, НАП и футболните институции, както и от коректното счетоводно отразяване на всички задължения. Клубът получи лиценз за участие в европейските клубни турнири за сезон 2026/2027 на 12.06.2026 година (вижте и приложения документ). Темата не следва да бъде използвана за внушения, натиск или създаване на излишно напрежение сред привържениците.
Въпрос: "Клубът трябва да е благодарен, че г-н Божков не си е поискал парите по-рано" - така ли е?
Отговор: "Левски" цени всяка помощ от миналото, но не може да бъде "благодарен", че не са му поискани пари, които клубът така или иначе не е имал възможност да плати по законен начин, без да създаде тежък правен, санкционен и лицензионен риск.
Темата "Левски" беше използвана и в политически контекст, с обещания, че тези пари няма да се търсят. Публично беше представяно като личен жест нещо, което така или иначе не можеше да бъде реализирано без намесата и становището на компетентните институции. Днес курсът очевидно е обърнат, но нашата задача е да опазим клуба от всякакви политически интереси.
Въпрос: Какво прави ръководството в момента?
Отговор: Клубът вече е изпратил официален отговор до адв. Стоян Баумайер, в който ясно е посочено, че преди да се обсъжда каквото и да било плащане, следва да бъдат спазени всички законови изисквания, включително тези, свързани с надлежното уведомяване на длъжника при цесия. Според българското право договорът за цесия се сключва между стария и новия кредитор, но за да има прехвърлянето действие спрямо длъжника, той трябва да бъде надлежно уведомен от стария кредитор (цедента), съгласно чл. 99, ал. 3 и 4 от Закона за задълженията и договорите. Това не е формалност, а законова защита за длъжника, за да е ясно кой има право да претендира плащане, на какво основание, в какъв размер и по какъв ред".

USD
CHF
GBP
blau_herz_1914
на 20.06.2026 в 21:02:42 #26Отбор си имаме, лиценз си имаме, пари си и сме, Европа ни зове
don-julio
на 20.06.2026 в 21:02:42 #25Мъко припошка, безгранична и безмилостна си ти

blau_herz_1914
на 20.06.2026 в 21:01:51 #24Та да не се повтарям, ще ги кажа още веднъж
Да го ДУХАТЕ, ЛАМПИОНИ СМЕ 
shtekaselobistrica
на 20.06.2026 в 20:59:32 #23Математика дали наистина е толкова глупав/наивен, че да ви заплаши директно с изваждане от европейските клубни турнири? Питам без да се заяждам. Стана ми интересно. Аз също не вярвам някой да ви изкара оттам, камо ли пък за този сезон
blau_herz_1914
на 20.06.2026 в 20:59:04 #2290-те години и санджетатта по Магурата отминаха.Сега сме в 21 век и мурафетите му няма да минат, ако има закони в рая Държава
blau_herz_1914
на 20.06.2026 в 20:57:13 #21Математик бил, шахматист бил, ама го матираха с пешката
.На две магарета, сламата не може да раздели
,идЕот 
blau_herz_1914
на 20.06.2026 в 20:55:22 #20Както казах в предните статии, Черепахата да ги духа

Mr.Jack
на 20.06.2026 в 20:52:47 #19ЛЕВСКИ, даде обоснован отговор и той е законово съобразен, така че без съдебно решение е трудно да се случи плащане или запор. Заем, не сме взимали, Черепа си го е дал сам на себе си! Плащане ще има рано или късно, но кога и колко е друга работа, Бостанджиев не е наивник да си купи фабрика на 09.09!
shtekaselobistrica
на 20.06.2026 в 20:51:57 #18Умерен, няма кой от тях да се черви за каквото и да е...живели са на гърба на тази държава като паразит и не желаят това да се променя за в бъдеще...
Това e, че имат доста мощмо лоби навсякъде - от журналисти и главни редактори до съветници, министри, кметове и т.н. и няма кой да им разкрие далаверите. Преди 4-5 години се беше размирисало за стадиона им, че не е техен и не плащат наем . После какво стана не знам...не дъм се и интересувал.
anatoli-iliev-6pIepogL
на 20.06.2026 в 20:50:45 #17Евала бандюги....я пак....цитатче " ...Въпрос: А ако е допустима? Отговор: Ако компетентните институции потвърдят, че подобно плащане е допустимо и не създава риск за „Левски“, тогава клубът ще премине към следващия етап, а именно разговори, в които ще изложи своите аргументи и възражения по същество относно основанието, размера и изискуемостта на претендираните суми. С други думи - „Левски“ не приема претенцията, така както е заявена. Абе с една дума ...ние сме лфффск и нищо не плащаме !! Това е ПОТРЕСАВАЩО ....не толкова юридически колкото морално !! След такива думи ако съм на мястото на Божков ...пфу ...солидна храчка на мутрата им!!. Вие се сърдите но ....това което писах вие сами си го признахте.....че сте БОКЛУЦИ ....и че вие ...говеждото стадо ....НИКОГА няма да сте отбор с успехи ...вие ..никога ..ама НИКОГА няма да имате успехите на нашият ВЕЛИК ОТБОР....ЦСКА !! Вие вегитирате ....вие деградирате ...вие се марганилизирате ....вие само в торта на обществото имате хранителна среда !! Това ако беше писано от примерно Гришата ...аз лично бих го направил на кюфте !! Но заради това сме ВЕЛИКИ...и цяла Европа ни знае ....е....и вас...разбира се ?? За последното по добре да запушим носовете ! Голям ..ИСТОРИЧЕСКИ срам...браво на Косматио гОз...скоро той ще ви заложи в някое казино ...ама първо да ви гепи мангите !!?? Даже днес писателя Добри Божилов ...ви ЕПМ като накрая каза....БЯХ ....лффскр...но сега ..НЕ !!!
umeren-cska
на 20.06.2026 в 20:43:44 #16"...Другия голям кредитор им е Главболгарстой..." Действително, строежът на "Безкозирката" беше направо срамна работа. Всички приказки (ако някой ги помни), че за "свещените седем години" това строителство ще се изплати от билети и сватби си остават в "историята". Някои могат да се червят от срам тая "история", но няма такава надежда.
umeren-cska
на 20.06.2026 в 20:36:54 #15...Нека да вземат позиция "компетентните институции" по казуса. Нали сме "правова държава" и законите са еднакви за всички... Напомням, че "равенството пред закона" е основата на всяко съвременно законодателство, която основа датира от повече от две столетия, още от "Кодекса" въведен от Наполеон Бонапарт във Френската република (и е бил в сила и в империята). За пръв път тогава е заложено правилото, че "произходът" не важи нищо пред "закона". ...Да се надяваме, че въпросният "казус" ще бъде решен именно на базата на съществуващите закони без значение нито от "произхода на ищеца и ответчика" нито от политическата конюнктура включително и глобалната...
gychopopov
на 20.06.2026 в 20:24:28 #14Асенце, Шиши на самолета на кой лети?
shtekaselobistrica
на 20.06.2026 в 20:23:32 #13Другия голям кредитор им е Главболгарстой. Спомням си, че прехвърлиха задълженията за СекТор А в куха фирма.....
shtekaselobistrica
на 20.06.2026 в 20:21:45 #12Веднага им се отрази липсата на Боко Тиквата и Шиши !
Но все пак се съмнявам да има видовден за тая нагла пасмина

gychopopov
на 20.06.2026 в 20:08:56 #11Орешката https://iili.io/K4BLVhQ.jpg
32_is_coming
на 20.06.2026 в 20:04:42 #10Mr.Jack То ако беше толкова просто всеки щеше да дърпа пари на заем и да не ги връща . Само че закона предвижда друго - не може да се протака и да се чака решението на съда , за да се предприемат действия срещу длъжника . Преди съдебните процеси ще има запор на сметките , брутални лихви , комисионни и такси . Ако докажете , че не му ги дължите ще ви вдигнат запорите , но ако се окаже обратното , ще давате още повече пари .
gychopopov
на 20.06.2026 в 20:03:35 #9Ментето Ловеч–София пак отвори уста за „футбол, футболисти и легенди“… Легенди? Вие нямате легенди – вие сте като евтин фалшив часовник от пазара, който тиктака, но никога не показва правилното време. Емблемата ви е купена на търг, историята ви е взета на лизинг, а душата ви – празна като сектора ви, когато губите.
gychopopov
на 20.06.2026 в 19:59:42 #8Орешка, отваряй и ти устата! Матата ще ти я напълни с "боганики"!
oreshnik
на 20.06.2026 в 19:58:31 #7Гъче, ака ми се. Отвори беззъба уста, ще изстрелям орешник с висока точност в кривото гърло на поредния безмозъчен форумен шут