Решението да даде почивка на 10 футболисти от основния състав, сред които и звездата Ерлинг Халанд, за двубоя с Франция, е било взето без колебание, обяви норвежкият селекционер Стале Солбакен. Причината за това са медицинските изследвания, показали сериозно изтощение при голяма част от отбора. Норвежците отстъпиха с 1:4 пред финалистите от Мондиал 2022, макар че поражението им можеше да бъде и с по-малък резултат.
Йохан Странд Ларсен пропусна дузпа при това първо участие на тима на най-големия спортен форум от 1998 година насам, а в добавеното време на срещата Дезире Дуе отбеляза още един гол във вратата им.
"Tова е още един мач на всеки четири дни. Не ни влияе никак резултата, защото целта да минем в елиминациите е изпълнена", заяви Солбакен пред телевизия NRK.
По-нататък той загатна, че десният бранител Юлиан Риерсон няма да бъде на разположение за оставащите срещи до края на шампионата, тъй като е получил тежко разтежение в слабините, от което не може да се възстанови навреме.
Постъпката на Солбакен предизвика недоволството на разочарованите привърженици по трибуните, които скандираха "Искаме Халанд", след като изпуснаха възможността да наблюдават сблъсъка между нападателя на Манчестър Сити и Килиан Мбапе. Селекционерът обаче не се извини за избора си и бе категоричен, че е действал с цел да предпази играчите си и да подсигури преминаването на Норвегия отвъд осминафиналната фаза.
"Елементарно е. Направихме обобщение на ситуацията след мача със Сенегал в понеделник и пет или шест играчи бяха много изцедени след 80 минути игра. Цялата защита и някои полузащитници бяха истински изтощени".
"Знаем също, че от мача със Сенегал Норвегия имаше най-краткия прозорец до следващия си мач и той е с отбор като Франция. Не вярвам ФИФА да го е направила нарочно при изготвянето на програмата. "Можехме да изиграем добър мач днес, но искаме да се класираме, а дали можехме да спечелим, имайки предвид ситуацията и каква е нашата готовност за следващия мач, не мога да кажа".
"Така че, това решение беше очевидно от моя страна. Както и от страна на физиотерапевта, здравния и медицинския персонал, както и от някои играчи. Всички казаха, че за много от тях ще бъде трудно да играят. Имаме предвид пътуванията, времето и какво ни чака".
Макар да е взел под внимание позицията на феновете, Солбакен подчерта, че в крайна сметка е поставил на преден план възможностите на Норвегия за възможно най-дълго оставане на Световното първенство.
USD
CHF
GBP
salam-drugari
на 27.06.2026 в 18:57:48 #2#1 Ще бъдат бити, eбани и окървавени от Слоновете! Казах!
Lucho0046
на 27.06.2026 в 13:44:33 #1Да не паднат от Код Д Воар, че през 2022 и други отбори правеха сметки и паднаха от Мароко!