По-високи цени - на парно, на ток, на газ, на билетчето за градски транспорт...
Явно икономистите имат обяснение - и то сигурно е логично и елементарно за досещане, защо все на първи юли се случват тези важни за бита ни промени.
И явно е твърде наивно, ненавременно, „извън дневния ред на обществото" - както надуто биха казали някои, ако се опитаме да насочим мислите поне днес в друга посока.
Едва ли ще имаме успех, но все пак...
За някои - може би непоправими романтици, а защо не просто нормални хора, днес е „Джулая".
И независимо къде се намират те - дали на морския бряг (щастливци), или пък на мръсната и задушлива градска улица - те не забравят да погледнат за миг към слънцето и да си спомнят за децата на цветята, за техния блян към свободата на духа, за древните митове, издигнали в култ слънцето, за една стара песен на една позабравена група, изпята преди много десетилетия и посветена на юлската утрин...
Може би именно тези хора си задават някои простички въпроса.
Имаме ли днес тази свобода, тази способност за малко да се отблъснем от делника и да поемем по пътя на слънцето, по пътя на Керуак, по пътя към безобидността на мечтаенето.
Ще престанем ли да наричаме лукс в "забързаното ни ежедневие" миговете, в които оставаме със себе си, в които се изправяме пред желанията и надеждите си.
Кога ще се престрашим да изречем признанието, че красивото на мечтите е именно тяхната несбъднатост.
И защото е първи юли дали да не си позволим да забравим поне днес за цените, сметките, политиката, политиците, инфлацията, корупцията, Европейския съюз и неговите фондове...
Да помислим за хората, които днес гледат слънцето.
И да си кажем - хубаво е, че ги има.
ednorog7
на 02.07.2008 в 22:15:33 #3Поздравления! Кой ли друг главен редактор би написал подобен коментар в днешно време? Има ли ги, няма ли ги?
Joda
на 02.07.2008 в 11:30:12 #2Ralchev
на 01.07.2008 в 11:49:17 #1За съжаление, не съм на морето. Това ще се поправи в петък