На България от години не се позволява влизането в Шенгенското пространство, като многократно се изтъкват причини, които звучат може би разумно, може би абсурдно, а може би малко като пошляпване на непослушно дете.
През бурното лято на миграция на хиляди нелегални от Близкия изток и Северна Африка, състоятелността на всички тези причини изглежда все по-нелепо.
Големият въпрос винаги е бил дали България ще може да опази външните граници на Шенген. Сега въпросът е дали Шенгенското пространство бе в състояние да опази само себе си, а и България.
Лицемерието на държавите членки на Шенгеското споразумение идва, когато те също не успяват да се справят с опазването на външните граници. Потоците от бежанци заливат Гърция, Унгария, Австрия, Германия, Хърватска, а и други държави. Но от България се изисква да плати част от цената на несъстоятелността на Шенген, като приеме допълнителни бежанци от други държави.
Европейските ни партньори по този начин ни казват: Не ви пускахме в Шенген, защото не можете да опазите външните граници на ЕС както трябва, но явно сте се справили по-добре от нас, затова вземете, ако обичате, още малко бежанци от тези, които са при нас?
Отговорът трябва да е прост: Не можем.
Не можем, защото голяма част от същите тези държави държаха 7 години трудовите си пазари затворени, за да не дойдат твърде много българи. Великобритания и до ден днешен често включва антиимиграционната риторика срещу българи и румънци, въпреки относително малкия брой имигранти, в сравнение с миграционната вълна в момента.
Защо трябва да сме солидарни, когато подобна солидарност спрямо нас липсваше, въпреки че сме член на ЕС? Трябва ли да сме солидарни с Франция, която ни връща ромите, вместо да ги интегрира? Европейската солидарност не може да бъде процес, който се случва само когато на големите европейски държави им изнася.
Как помогна ЕС на България през 2014, когато бежанците започнаха да идват у нас? Почти никак. Защото броят на продължаващите на запад бе относително малък и това бе проблем на Турция, България, Италия и Гърция. Как помогнаха на Италия, където всеки ден акостират кораби и лодки? Никак, дори в определен момент финансирането на патрулирането бе спряно.
Но да се върнем на Шенген. Всички са наясно, че България не бива допускана до Шенген по политически причини, както и такива, които нямат пряка връзка с нас. Политическите причини са инструмент за натиск върху страната ни да спазваме по-стриктно евродирективите.
Другата причина обаче е огромният брой нелегални имигранти, които се намират в Гърция още преди "бежанската криза". Гърция макар да е в Шенгенското пространство е изолирана и по земя не граничи с други държави от зоната за свободно предвижване. Тоест, мигрантите, попаднали в Гърция няма как да продължат пътуването си на запад. Ако България и Румъния обаче бяха част от Шенген, това се променя, а пред стотиците хиляди незаконно пребиваващи в южната ни съседка, се отваря възможност лесно да отидат във Франция, Германия, Холандия и други западни държави, защото за тях България въобще не е крайна цел.
Премълчаването на тази причина е втората точка в лицемерното отношение към България, Румъния и Гърция, като Атина е оставена сама да се справя с ордите идващи от Азия и Африка.
Но и на гърците им писна и негласно стимулираха "бежанците" да тръгнат към Македония, Сърбия и Унгария - дори открито им помагат с транспорт, за да достигнат до заветния Шенген. Шенген, чиито граници Германия затваря ден след ден. Първо с Австрия, днес с Чехия, а вдругиден не се знае с още кого.
Ако Шенгенското споразумение наистина работеше както трябва, Германия нямаше да има нужда да затваря границите си. А ако не работи, нелепо е да обвиняваш България и Румъния, че не са готови за него.
Като капак на всичко, България е критикувана и за изградената ограда по границата с Турция, както и Унгария за подобно съоръжение на границата със Сърбия. Но тези критики биха били основателни, ако немското правителство, което обяви, че всички бежанци са добре дошли, бяха изпратили транспорт до границата между Унгария и Сърбия и приберат при себе си всички, които така или иначе искат да отидат там.
Реакцията на Германия обаче бе да спре влаковете от Австрия, да върне граничния контрол и поредна доза лицемерие.
И то на фона на това, че лошата България е одобрила 94% от молбите за бежански статут през 2014, спрямо само 42% от страна на добрата Германия.
И след толкова лицемерие, време е да кажем истината: Европа няма как да издържи на тази бежанска вълна и трябва да намери начин да я спре. Шенген се провали в сегашния си вид и сякаш по чудо този път България и Румъния не са сред виновниците.
driven
на 20.09.2015 в 12:06:35 #12Браво за хубавите коментари. Иначе в момента нищо чудно запада да иска да ни приеме в Шенген. Естествено да се възползват от нас като разпределителен център, откъдето те ще си ИЗБИРАТ кои икономически имигранти да приемат. Засега от правителството само външния министър се държи на ниво, отказвайки такава възможност. Естествено ББ се напъва и казва, че можем да се справим. В този случай най-малко трябва да замълчи. Да погледне изказванията на премиерите на Хърватска, Чехия, Полша, Словакия, Унгария, а не да чака "началниците". Дано не сгафи много като меркелата, че ние ще теглим кауша. По отношение на БРИКС - ми трябва да си гледаме интереса и да въртим търговия на равни начала. Бразилия знам, че е доста зле и въобще този съюз не дори формиран. Мне по-ме дразни, че никой не говори за стартиращата Азиатска банка за инфраструкторно развитие(или нещо подобно), в основата на която е Китай. Искат да създадат конкуренция на световната банка и половината ЕС си счупиха краката от бързане да станат основаващи членове. А ние естествено пак закъснявам или нищп не правим. Питах един вицепремиер по фейсбук каква ни е позицията, но отговор няма. Сигурно е по-зает с по важни за тях неща като избори и прочие глупости, но не и за нещо, което действително може да се окаже полезно
Розета
на 20.09.2015 в 10:09:58 #11Фуцк оффффф за ЕС ! Референдум за излизане. Всъщност който се спазари пръв с брикс печели. Неограничен износ ни стига като условие.
Арахангел Михаил
на 19.09.2015 в 17:02:44 #10Браво на Halo и на CDo! Техните коментари са по-обективни и стойностни от тази едностранчива промивка.
CDo
на 18.09.2015 в 22:24:37 #9Браво ?, само че ЕС никога не ни е опреквал в това, че не можем да опазим външните граници на Шенген. Критиките винаги са били : корупцията, неспособноста да се борим с организираната престъпност и практически нефункциониращата съдебна система. Шенген не е само пространство без граници, много повече е шенгенската информатиона система( SIS ), через която страните си сътрудничат в борбата с организираната престъпност и тероризма. Това е база данни, достъп до които имат само страните членки на Шенген и по никакъв начин не бива да попада в рацете на мафията. Нашите европейски "партньори" се опасяват, че някои наши корумпирани политици и ченгета могат да злоупотребят с тези данни и тези опасения са абсолютно легитимни. Ho Браво на автора, за това че с неговият коментар нагледно доказва какъв е проблема на българина : винаги другите са виновни, никога ние ! За 25 години все още не можеме да създадем функционираща прaвова държава, адекватна икономика и поне среден стандарт на живот. И за това има виновни разбира се, това са турците, циганите и бежанците ... руснаците и американците ... фашистите и ционистите ... но никога ние самите !!!
Mithrandir
на 18.09.2015 в 16:38:40 #8Поздравления на автора! Редно е той да се подпише под статията. България има нужда да знае своите разумни хора.
halo
на 18.09.2015 в 02:59:46 #7Министър-председателя на Австралия Джон Хауард ----> цитат: „ИМИГРАНТИТЕ, А НЕ АВСТРАЛИЙЦИТЕ ТРЯБВА ДА СЕ АДАПТИРАТ. Или го приемате, или се махате. Уморих се тази страна да се притеснява дали не обиждаме някой отделен човек или неговата култура. След терористичните атаки в Бали преживяхме възход в патриотизма на мнозинството австралийци. Тази култура се развива в продължение на 2 века борби, опити и победи от милиони мъже и жени, които са търсили свободата. Ние говорим предимно АНГЛИЙСКИ, а не испански, ливански, арабски, китайски, японски, руски или който и да било друг език. Затова, ако искате да станете част от нашето общество, учете езика. Повечето австралийци вярват в Бог. Това не е някакъв християнски, десен политически напън, а факт, защото християните, мъже и жени, въз основа на християнски принципи са основали тази страна и това е ясно документирано. Със сигурност е уместно да го демонстрираме по стените на нашите училища. Ако Бог ви обижда, тогава предлагам да обмислите някоя друга част на света за свой нов дом, защото Бог е част от нашата култура.Ние ще приемем вашите вярвания и няма да питаме защо. Всичко, което искаме, е вие да приемете нашите и да живеете в хармония и мирно съжителство с нас. Това е НАШАТА СТРАНА, НАШАТА ЗЕМЯ и НАШИЯТ СТИЛ НА ЖИВОТ и ние ще ви дадем всяка възможност да се наслаждавате на всичко това. След като обаче приключите с оплакванията, хленченето и боричкането за ЕДНО ЗНАМЕ, ЕДНА КЛЕТВА, нашите християнски вярвания или начина ни на живот, ви насърчавам настоятелно да се възползвате от една друга велика австралийска свобода: ПРАВОТО ДА НАПУСНЕТЕ СТРАНАТА. Ако не сте щастливи тук, ВЪРВЕТЕ СИ. Не сме ви принуждавали да идвате тук. Вие сте помолили да бъдете тук. Затова приемете страната, която ВИЕ сте приели!“
135
на 18.09.2015 в 00:14:43 #6Поздравления за автора! Той, надявам се, не държи на приемането ни в Шенген точно сега. Вече е късно и няма смисъл, въпреки че някои политички да се натискат да използват момента. Сега е време лицемерният Запад да осъзнае грешката си, а ние - да не се доверяваме на лицемерието ако ни поканят да оперем пешкира !
Legalen
на 17.09.2015 в 19:45:27 #5От НЮЗА: "Бих имал с удоволствие два пъти повече сирийци, ако мога срещу това да върна обратно малко източноевропейци". Това скандално заявява, цитиран от Westdeutsche Allgemeine Zeitung, кметът на Дуисбург Сьорен Линк по време на конференция за бежанците на Социалдемократическата партия. „За разлика от други градове тук живеят около 12 500 българи и румънци. Повечето от тях нямат работа", оправда се Линк. Според него държавата трябва да знае, че свободното движение в ЕС е създало в Дуисбург съвсем нови потребности от учители, помещения и помощни материали, имайки предвид многото емигранти от България и Румъния, които записват децата си на училище...? ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Още веднаж питам: Защо се напъваме за Шенген, щом като и сега можем да се движим свободно в ЕС, да отсядаме където искаме, да не се трепем от работа, да правим деца, и да се наредим на опашката за социални помощи.
Legalen
на 17.09.2015 в 19:30:24 #4Какво значи "Коментар на НЮЗА"? Все пак има някакъв индивид, който излага някакво становище. Коментара няма да интерпритирам. Питам се обаче от време навреме, дали Шенген ще донесе някакво неочаквано благоденствие на нацията и в държавата всичко ще тръгне по мед и масло или това е едно алиби за управлчващите: ето ние искаме да извоюваме за народа Шенген и правим всичко възможно за сега но те все още не ни искат. А може ли някой политик, политоло, журналист да обясни (не с ала-бала приказки) с аргументи как този мечтан Шенген ще ускори нашето развитие към "светли бъднини". А аз си мисля че изведнаж ще видим че царят е гол. Ако някой не ми вярва, нека да отскочи до Германия (може и без Шенген), да се завърти из източнитн райони, най-вече около полската граница (Баутцен, Гьорлиц, Котбус и т.н.), и да разговаря с бюргерите, живееши там.
stani
на 17.09.2015 в 17:56:29 #3Tова да се препрати веднага на Мерджавата! ...опа, грешка, на Меркел. Държат ни извън Шенген, че не сме готови, а сега видяхме и те колко са готови...
stopet
на 17.09.2015 в 17:52:16 #2Браво!
трактор
на 17.09.2015 в 17:40:51 #1Много добре, браво на автора