Много жалко, че Гогол не е между живите и не може да посети непрекъснато европеизиращата ни се столица. Ако все пак имаше шанс да го направи, щеше набързо да се отметне от думите си за един друг европейски град, който определяше за съвършен.

"Който е бил в Рим, може да забрави за всички останали места по света... Сравнени с него, всички останали градове в Европа са като мрачен ден на фона на слънчевия блясък", твърдеше Гогол за вечния град. Защото нямаше възможност да види нашата столица, която с всеки изминал ден става все по-съвършена.

След като преди месеци беше взето решение в нея да бъдат издигнати паркинги за коне, преди дни столичните общинари решиха официално да увеличат "луксозната й част", като разширят параметъра на зоните в централния район.

По този начин, освен сега съществуващите имоти, към 1-ва зона-център се предлага да бъдат присъединени и кварталите „Банишора", Зона Б-5, Зона Б-18, ж.к. „Сердика", жк. „Иван Вазов", кв. „Крива река", участък между Централна гара, Централна автогара и Сточна гара и други.

Логично, това ще рефлектира и на размера на местните данъци и такси, като столичани ще трябва да се бръкнат с няколко десетки лева повече за "лукса" да живеят в центъра на столицата.

Реално, посочените аргументи за промяна в зонирането на София звучат разумно - инфраструктурата на града се променя изключително бързо и съответно налага изменение в плана му. Не е за подценяване и фактът, че сегашните граници на зоните в София са определени през 1998 г., а от тогава "софиянци" са се увеличили в пъти. Ясно е и че общината трябва да запълни отнякъде бюджета, а приходите от данъци представляват солидна част от него.

Като имаща честта да обитавам жилище в новия стар център на София, намиращо се в близост до Зона Б-5, определено не аплодирах новината за подобно финтово увеличение на местния данък. Но пък после си казах, че преимуществата на този район - вече официално част от сърцето на столицата, са толкова много, че няма за какво да съжалявам.

Къде ти другаде, ако не в Зона Б-5 можеш да видиш отблизо развитието на криминогенната обстановка в страната? Всекидневната търговия между кварталните дилъри и заниманията на субекти с богато съдебно минало превръщат прибирането ти по тъмно в истинско изпитание за сетивата.

Къде другаде, ако не в този централен столичен район, можеш да наблюдаваш така отблизо развитието на демографските тенденции в страната? Помня, когато представителите на едно малцинство се брояха на пръсти в квартала. Сега май ние от мнозинството сме на изчезване...

Къде другаде, ако не в този район на лукса, можеш да видиш нагледно във входа си как се употребяват венозно наркотици. Или как се прави фелацио от работеща труженичка на изморен работник. Пред асансьора, в 22,40ч.

Демонстрацията на подобни полезни умения странно защо хич не се хареса на заможните ми съседи, та дружно решихме да сменим със собствени средства входната врата на луксозния ни блок и така да го ограничим от „простолюдието". До това се стигна, след като от МВР любезно ни обясниха, че няма как да изгонят по-бедните представители на обществото, обитаващи партера, преди те да направят нещо престъпно.

В крайна сметка се разделихме с желязна завеса (демек нова порта) от другия, нелуксозния свят. Те и нея я разбиха няколко пъти, но ние сме вече спокойни, защото "нашата полиция ни пази!".

И не на последно място, къде ако не в центъра на София, можеш да видиш така отблизо частица от ентографското наследство на България, изявяваща се в съхранената традиция на каруцар, насочващ гордо своите коне на зиг-заг между скъпите лимузини? Безспорно конфигурацията на подобно средство от масовия (луксозен) транспорт до лъскавия Mall е повече от европейска.

Така че зам.-кметът на София Минко Герджиков е прав като твърди, че центърът на София се разширява. Разширява се и още как, скоро може и част от "Младост" да бъде включена в него.

Все пак нали се планира столичното метро да стигне и до Перник - очевидно разстоянията са нещо доста имагинерно за столичните общинари. Както и впрочем бездомните песове, които не са проблем за никой от тях, защото явно просто не ги виждат. За разлика от госпожа кметицата, която на церемонията на площад „Александър Батенберг" по случай 102-годишната от Независимостта на България се похвали, че в този ден няма коли, но отбеляза присъствието на едно бездомно куче, като заяви обаче, че "софиянци са свикнали с кучетата"...

На много неща са свикнали софиянци - и на по-високите такси ще свикнат. Поне да знаеха, че някой ден центърът им ще е истински център, не като този на Рим, но поне малко по-бляскав...