Предизборната ситуация си стана съвсем истинска, след като и ГЕРБ обявиха кандидата си. Всъщност, Борисов и компания официализираха това, което се знаеше и говореше от няколко месеца, а именно - номинацията на Росен Плевнелиев.
Така строителният министър започна да навлиза в политиката - първо като кандидат, а след това (ако вярваме на социолозите) и като избран президент.
На първо четене той притежава всичко, което му е необходимо за „овладяването" и след това пребиваването на Дондуков 2.
Плевнелиев владее едно от основните умения, които ще му трябват - да се усмихва - широко и чаровно. Както е тръгнало, най-вероятно това ще е едно от малкото неща, които ще може да прави - да се усмихва.
Другото ключово условие, което му е необходимо на Росен Плевнелиев е подкрепата на ГЕРБ, всъщност - на Борисов (четирибуквената абревиатура все още не означава нищо).
Ясно е, че лидерът на партията и премиер на страната е този, който е посочил министъра за кандидат-президент, макар че малко е комична ситуацията, че Борисов обяви и кой ще бъде опонентът на Плевнелиев (ако спечели поста де) след пет години - самият Бойко Борисов.
Така че, освен яснотата, че той е номинираният, регионалният министър знае и колко максимално може да престои на Дондуков.
Това е обаче, ако се развие сценарият - Плевнелиев става президент, създава се 24-часова топла връзка с отсрещната сграда на Дондуков 1, мандадът му минава безметежно, а Борисов му се отваря работа да контролира и четвърти офис - след МС, парламент и централа на ГЕРБ, от януари 2012 - и този на президентството.
Има обаче и друга възможност и хубавото е, че евентуалният президент има примера и поуките от недалечната ни история.
Ако реши да направи опит да бъде действен, независим и критичен президент, Росен Плевнелиев трябва да си припомни и да попрочете случилото се преди 10-15 години.
Когато една силна и доминираща личност - партиен лидер и бъдещ премиер (останал в историческата памет с недвусмисленото прозвище Командира) лансира един човек за президент, който спечели и влезе на Дондуков 2.
Историята между Петър Стоянов и Иван Костов и най-вече политическата им съдба след четиригодишното им съседство на двата върха на властта трябва да бъде настолно четиво за Плевнелиев, ако спечели вота.
Защото той ще се окаже в деликатната ситуация, която неминуемо ще създаде необходимостта да се изправи срещу патрона си - било като критика на управлението, било като коректив на външнополитически действия и т.н.
Ние пък можем единствено трепетно да чакаме дали ще чуем „Бойко, кажи си, те ще те разберат...".
Ако Росен Плевнелиев стане президент, той ще трябва да отреже въжето, придържащо го към Борисов и ГЕРБ, като в никакъв случай не повтаря нелепите показности на Петър Стоянов и неговото непрекъснато напомняне „аз съм седесар".
Критиките към отиващия си президент Първанов може да са много и голяма част от тях основателни, но не трябва да му се отрича, че той максимално изпълни със съдържание президентската институция и превъзмогвайки нищожните си правомощия, се наложи като действен политик, на когото трябва да се чува гласът.
Вярно че Плевнелиев не е бил лидер на партията, издигнала го за президент, но въпреки това дилемата пред него е тази - коректив на другите власти - надпартиен и независим, или ще заложи на друго.
Усмивка, ръкувания в Гербовата зала, пощипване бузките на дечица и след пет години - чисти кабинета си за евентуалното влизане на Борисов.
Vlad_ko
на 09.09.2011 в 06:49:55 #6Атила пак не си е пил хапчетата редовно ...
Янков
на 06.09.2011 в 14:10:01 #5Плевнелиев не става за президент. Няма достатъчно висока култура и интелигентност да е такъв. Но най-големият му недостатък е, че е абсолютен васал на Бойко Борисов и няма да може да прави нищо друго, освен да заемо позата на президент.
BELITSA
на 05.09.2011 в 11:44:33 #4Нещата са Плевнелиев са нагласени. Тикат безцветния провинцял Плевнелиев от Гоце Делчев напред, да стане президент, аман отпровинциали президенти, съзнателно ни внушават Кунева че го догонва и оня там... как се казваше от БСП кандидат за президент? Та тримата тичат щафета с препятствия. Сидеров ги догновал, Каракачанов изпреварвал Сидеров и други в изборите не участват. ГОСПОДА МАНИПУЛАТОРИ, вашето мнение не ме интересува. Аз имам собствено , съставено от наблюдения и за това ще гласувам против вас. Внушавате на българския избирател, да изберат поредния безцветен президент, като ни го пробутвате да го го предпочетем пред комунистката Кунева.
scorpio
на 04.09.2011 в 22:35:19 #3Доста повърхностен анализ... Дори, с цената на доста формално сравняване да оприличим Бойко на Костов, то разликата между Плевнелиев и Стоянов е като Хамър и Хюндай... Нямам никакви съмнения, че (ако бъде избран, което хич не е желателно) Плевнелиев, след един кратък период (от кумова срама) ще успее да бъде много по-авторитетна и силна личност в българската политика. Оттук и абсурдността на допускането, че сллед пет години Борисов ще има каквито и да било шансове. В добавка - да не забравяме, че има само най-много две години до следващите избори на НС (очаквам да са няколко месеца). Така, ако Плевнелиев успее бързо да си изгради образ на независимо мислещ политик, той лесно може да "подлее вода" на ГЕРБ и да се присъедни към реално дясно-центристката политическа общност, като така спомогне за маргинализирането на ГЕРБ (манталитетине на тази партия и на Плевнелиев са несъвместими). Смятам, обаче, че силата на Плевнелиев е на съвсем друго място и ще бъде разхищение на човешки потенциал да бъде сложен на такова нетолкова значима позиция като Президент.
teanna
на 04.09.2011 в 19:57:44 #2Двойката на ГЕРБ е много силна,това са хора доказали себе си с работата си,професионализма,честността и отговорността си.

MAD CUR
на 04.09.2011 в 19:45:38 #1'Критиките към отиващия си президент Първанов може да са много и голяма част от тях основателни, но не трябва да му се отрича, че той максимално изпълни със съдържание президентската институция и превъзмогвайки нищожните си правомощия, се наложи като действен политик, на когото трябва да се чува гласът.' Милкоо, как са на вкус хемороидите на Първанов?