200 млрд. евро за противодействие на кризата да отдели ЕС. Това предвижда приетият от Евросъюза антикризисен пакет.
Той включва 30 млрд. евро за увеличаване на намесата на Европейската инвестиционна банка за 2009 и 2010 година за малки и средни предприятия в страните-членки и други важни проекти, съобщи от Брюксел по видеоконферентна връзка премиерът Сергей Станишев.
Той изтъкна, че е прието българското предложение да се отчита спецификата на отделните икономики при разпрделянето на фискалния стимул по линия на плана за икономическо възстановяване.
Така всяка страна членка ще има възможност да избира какви точно антикризисни мерки да приложи и в кои сектори.
Станишев каза още, че пакетът включва и двегодишно временно облекчаване по предоставянето на държавни помощи в подкрепа на малки и средни предприятия, което е изключително важно за България, тъй като у нас преобладава дребният бизнес.
Въвеждане на ускорени процедури за държавни поръчки предвижда още пакетът. Срокът за обществените поръчки ще бъде намален от 87 на 30 дни, посочи вицепремиерът Ивайло Калфин.
Представеният от България още от 2005 година въпрос за удължаване на помощите от ЕС за АЕЦ „Козлодуй" отново е бил повдигнат на заседанието на Европейския съвет и по думите на премиера имаме разбирането от страна на ЕК.
Други страни-членки като Словакия и Литва, например получават по-значителни помощи за закриването на техните реактори и България ще продължи да настоява срокът за помощите за АЕЦ „Козлодуй" да бъде удължен при разглеждането на финансовата рамка 2009 година, поясни Станишев.
Сред основните теми, дискутирани от Съвета са бъдещето на Лисабонския договор и пакетът „Климат, енергетика".
По думите на премиера защитен е българският интерес всяка държава-членка да има по един комисар. Този принцип ще бъде приложено след приключването на ратификацията на Лисабонския договор.
Обща цел на съвета е да се създаде позитивна атмосфера за приключване на ратификационния процес, за което е набелязан график.