Половината от безработните младежи у нас, регистрирани в бюрата по труда, са с основно или по-ниско образование. Към юни месец младежите до 29-годишна възраст, които са без работа, са 19,6% или общо 71 хиляди. От тях едва 10% са с висше образование.

Данните съобщи заместник-социалният министър Росица Янкова по време на дискусия за младежката безработица „Имат дума младите". Повод за дискусията са договорените 100 млн. евро за насърчаване на младежката заетост, като целта е младежите да споделят своите трудности при започване на работа. Нещото, което те поискаха от управляващите, са мерки за насърчаване на предприемачеството и да се даде възможност чрез тези пари младите хора да правят бизнес.

От социалното министерство отчетоха, че основните проблеми, с които се сблъскват младежите, напускайки сферата на образованието, са липса на умения и опит, както и фактът, че много от тях са завършили специалности, правейки компромис, т.е. записали се за тези, за които им е стигнал бала, а всъщност са се целели в други. В последствие са им необходими допълнителни преквалификации, за да започнат работа.

За улесняване на прехода между образованието и бизнеса от социалното министерство са предвидили пакет от мерки. Една от тях е да се намали възрастовата граница от 29 на 24 години, като целта е да се обхванат най-нуждаещите се младежи.
Като много успешна мярка се оценява и възможността за чиракуване - докато учат младежите биват наемани и обучавани от работодателите, които в последствие ги оставят на работа.

Министърът на правосъдието и вицепремиер по еврофондовете Зинаида Златанова призова да се върви последователно при решаването на проблема с младежката безработица, който не е само български, но и европейски.
„Ако не признаем какъв е проблемът, то няма как да го решим. Затова и вие сте тук", обърна се тя към присъстващите в залата младежи и ги призова с общи усилия да набележат основните мерки за справяне с проблемите.