Европа протестира основателно. Всички земеделски производители в момента са притиснати от високите разходи на стандартите, които изпълняват, и от конкурентния внос от Украйна. Това заяви пред журналисти в Троянския манастир министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, цитиран от БТА. Той каза още, че България не е изключение и страната ни е в абсолютно същата ситуация.
"Знаете, че петте най-близки до Украйна държави - Румъния, Унгария, Полша, Словакия и България, на практика са най-потърпевши от украински внос. Постарахме се максимално да предпазим нашия пазар от дъмпингов внос. Естествено, има и хора, които са заинтересовани това да се случва, но ние сме длъжни да си пазим и производителите", коментира Вътев.
Според аграрния министър у нас има добър диалог на властта със земеделските производители. "Между тях има разумни хора, има и такива, които искат на всяка цена да правят протести", посочи той.
Кирил Вътев обяви, че от 15 часа в неделя ще се проведе исканата от земеделците нова среща, в която освен него от страна на държавата ще участват премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев. "Това ще е третата ни среща. Има разбираем и обективен проблем, който възникна вследствие на това, че след приемането на бюджета изведнъж се появиха едни претенции за подпомагане вследствие на поредицата от кризи и най-вече - загубите вследствие на войната в Украйна", отбеляза той. Земеделският министър обясни, че сумата се е увеличила значително след приемането на Бюджет 2024 и не е предвидена в него. Той уточни, че става дума за 550 милиона лева, които много трудно може да се осигурят без преразглеждане на бюджета.