След 30-минутната почивка Силви Кирилов възобнови заседанието и народните представители преминаха към гласуване на направените номинации за кандидати за председатели на 51-ото Народно събрание. Гласуването започна, както и последните седем пъти по азбучен ред според първото име на кандидатите.
Първо на гласуване бе подложена кандидатът на БСП-Обединена левица Наталия Киселова за председател на парламента.
Гласовете на Наталия Киселова:
87 гласа "за"
60 гласа "против"
67 гласа "въздържал се".
Само ГЕРБ-СДС и БСП-ОЛ подкрепиха Киселова.
На второ място адвокат Петър Петров от "Възраждане" също не бе подкрепен и получи само 45 гласа "за", 137 гласа "против" и 55 гласа "въздържали се".
На трето място Силви Кирилов, който и към момента е временно председателстващ заседанието на парламента, също не бе подкрепен на принципа на най-възрастния народен представител да оглави, макари временно законодателния орган.
Гласовете на Силви Кирилов
65 гласа "за"
104 гласа "против"
68 гласа "въздържали се".
За разлика от вчера, когато ДБ гласуваха в подкрепа на Кирилов, сега гласуваха въздържали се, а "Продължаваме промяната" го подкрепиха.
Балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов
Преди гласуването на балотажа Венко Сабрутев от ПП-ДБ поиска един час почивка. Това е втората почивка за днес на депутатите, като първата не стана ясно по чие искане се проведе.
Гласуването по групи:
Гласуването по групи за Наталия Киселова: ГЕРБ-СДС подкрепиха с 68 народни представители и само 1 е против, както и БСП-Обединена левица с 19 народни представители. ПП-ДБ категорично гласуваха против Киселова с 37 депутати, "Възраждане" също гласуваха против Киселова с 34 депутати, ДПС-Ново начало също против с 30 гласа, АПС гласуваха въздържали се с 19 депутати, ИТН против с 18 народни представители и МЕЧ - също против с 11 депутати.
Гласуването по групи за Силви Кирилов: ГЕРБ-СДС гласуваха твърдо против с 69 народни представители, групата на ПП-ДБ отново се раздели при гласуването - 17 депутати от ПП подкрепиха Кирилов, а 19 гласуваха "против". "Възраждане" гласуваха въздържали се с 34 гласа. ДПС-Ново начало гласуваха против с 30 народни представители, БСП-Обединена левица гласуваха за Кирилов с 4 гласа "против" и 15 "въздържали се". АПС (19 народни представители), ИТН (18 депутати) и МЕЧ с 11 народни представители подкрепиха Силви Кирилов.
Гласуването по групи за Петър Петров: ГЕРБ-СДС гласуваха против с 69 народни представители, ПП-ДБ също против с 37 депутати, ДПС-Ново начало също са против с 30 гласа "против", а въздържали се бяха групите на БСП-Обединена левица, АПС и ИТН. Единствено "Възраждане" подкрепиха собствения си кандидат с 34 гласа "За", както и МЕЧ - с 11 народни представители.
След възобновяване на заседанието Стефан Бурджев от БСП-Обединена левица поиска още един час почивка, за да се проведат консултации с партиите преди важното гласуване за председател на 51-ото НС. Силви Кирилов обаче му даде само половин час почивка.
Парламентарната математика при падащ кворум
Ще има ли председател 51-ото Народно събрание след седем неуспешни опита досега? Парламентарната математика показва, че ако ДПС-Ново начало с 30 народни представители не гласуват на балотажа и излязат от пленарна зала, то гласовете на ГЕРБ-СДС с 69 народни представители, БСП-Обединена левица с 19 депутати и АПС със същия брой, биха стигнали доц. Наталия Киселова да оглави законодателния орган със 107 гласа "за" при паднал кворум.
Междувременно в кулоарите на Партийния дом лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски обяви, че депутатите му няма да участват в балотажа. Ако не влязат в пленарна зала, това би означавало, че ще намалеят нужните гласове за избор на шеф на парламента.
При първия тур гласуваха общо 237 народни представители, при втория тур без "Ново начало" ще станат 207. За Киселова при първото гласуване бяха 87 депутати и за да бъде избрана ще са й нужни още 17 гласа. Хипотетично на нея ще й е достатъчно 19-те народни представители от АПС на Доган сменят вота си от "въздържал се" на "за".