Близо 75% от хората в предпенсионна възраст и около 60% от пенсионерите смятат, че трябва да се намали възрастта за пенсиониране.

Това съобщи БНР, позовавайки се на социологическо проучване, направено по поръчка на НОИ. Според голяма част от мъжете възрастта за тяхното пенсиониране трябва да е 60 г., а според повечето жени пенсионната възраст за тях трябва да е 55 г.

Според авторите на изследването, анкетираните 2000 българи на възраст между 50 и 65 години, подкрепят идеята за ранно пенсиониране.

От друга страна обаче евентуалното намаляване на възрастта или стажа при пенсиониране може да дестабилизира осигурителната система на страната. Причината е непредвиденият годишен разход на НОИ за новите пенсионери, който е в размер на 78 млн. лева, съобщава Дарик.

При проучването се отчита и че 2/3 от анкетираните са заявили, че ще работят и след пенсия.
Ако бъде позволено ранно пенсиониране, каквито идеи се обсъждат, младите пенсионери ще получават пари както от държавата, така и от своите работодатели в сивия сектор.

Това обаче ще подхранва дъмпинга на пазара на труда и ще ощетява държавния бюджет, твърдят от НОИ.

В момента 40 000 българи имат достатъчно трудов стаж, за да се пенсионират, но не са достигнали нужната възраст. Ако те бъдат пенсионирани, това ще доведе до 1 млрд. лева негативен финансов ефект за НОИ, обясни директорът на НОИ Йордан Христосков.

Освен възрастта друг сериозен проблем за хората пред пенсия е осигурителният стаж, обявиха авторите на социологическото изследване.

Масово българите искат да си купят стаж за пенсия, но това не е по финансовите им възможности.
От началото на годината досега 3000 души са се възползвали от тази възможност, като постъпленията за НОИ са в размер на 15 млн. лева.

Обсъжда се вариант срокът за изплащане на закупения допълнителен стаж да се увеличи на 10 г., обявиха още от осигурителния институт.