Спонтанните полицейските протести са резултат от нарушена комуникация. В това е убеден бившият вътрешен министър и постоянен председател на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Има нарушена комуникация между ръководството на МВР и синдикатите - всяка стъпка трябва да бъде обсъждана и всеки законопроект да се качва за обсъждане. Финансовият министър иска да си върже бюджета, той дава това, което може днес, за да не расте дефицитът на държавата", каза Цветанов.

Той неколкократно обяви, че протестите на служителите на реда са спонтанни. "Според мен е грешна философия да противопоставяме съсловните организации една на друга", каза Цветанов без да припомня как той лично чете от трибуната на парламента стенограма за разговорите на лекари.

"Целият сектор "Сигурност" са скачени съдове. Това не са придобивки, те са социални компенсации, защото хората, които работят там са подложени на специфични проучвания, към тях има повишени изисквания, денонощно може да бъде извикани на работа", поясни Цветанов защо полицаите настояват за обезщетенията.

Запитан защо реформата в МВР не е направена по негово време, той подложи на съмнение компетентността на водещия и започна да разказва какви структурни промени били направени по време на кабинета "Борисов 1".

Възстановихме ГДБОП - тази служба даваше оперативна информация. Имаше Главна дирекция "Охранителна",  ГД Криминална полиция - целта беше да намалим администрацията и да увеличим полицейските функции. Това беше факт - системата за сигурност беше с над 50% одобрение", заяви Цветанов без да припомня колко звучни полицейски акции бяха направени с имената на съдии и колко плати държавата ни на хората, които спечелиха дела срещу тези шумни полицейски акции.

"Направихме промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Секторът за сигурност беше разрушен, в който Йовчев (Цветлин Йовчев, който беше вътрешен министър в кабинета "Орешарски" - б.р.) направи законодателните промени без да бъдат обсъждани", опита се да прехвърли Цветанов вината за състоянието на МВР върху наследника си във ведомството.

"Грешката е в мен, аз съм забравила колко бяха доволни хората от борбата с битовата престъпност, когато Вие бяхте вътрешен министър", каза иронично водещият Ани Цолова без да припомня палежите на автомобили и други случаи, които бяха добили масов характер по времето, когато Цветан Цветанов беше вътрешен министър.

Бившият вътрешен министър и втори човек в ГЕРБ отрече, че протестите може да са подлагане на "динена кора под краката на вътрешния министър Румяна Бъчварова". Той защити и финансовият министър Владислав Горанов: "Горанов не може да си измисли това в бюджета. Проектобюджет се прави като поне шест месеца има комуникация между съответните министерства", каза той.

Цветанов каза, че не бил запознат с това решение и всички разбрали за орязаните социални права на служителите на реда, едва когато почнали протестите. "Бях информиран от медиите", увери Цветанов гледайки водещата.

"Премиерът вчера това, което направи, е да направи една отстъпка", допълни Цветанов и призова полицаите: "Да се придържаме към демократичността".

Според него протестиращите служители с униформа, които по закон нямат право на стачка, трябва да съобщават за намерението си да протестират местната община. "Има ред, да се информират кметствата за тези протести, но да не участват в блокиранетона кръстовищата, защото това създава напрежение в обществото, допълнително противопоставяне. Да намерим правилното решение. Премиерът беше много ясен вчера, той е човек, който е излязал от системата за сигурност", припомни Цветанов.

Той припомни, че по негово време в МВР имало около 57-58 хил. души по щат, от които 53 хил. били полицаи. "По щат сега са около 47-48 хил. души. Ако излязат 6 хил. души от системата, това ще се отрази", поясни бившият вътрешен министър.

Относно отминалите местни избори шефът на предизборния щаб на ГЕРБ каза, визирайки изказванията за Плевен: Ако Реформаторите бяха спечелили изборите, те нямаше да стъпват на земята, щяха да летят във въздуха".

Реформаторския блок участва самостоятелно с кандидати само в Струмяни, Добрич, Перущица, Чепеларе, Мирково и Асеновград, даде пример Цветанов. Визирайки резултата в Хасково, той каза, че там реформаторите се представили прекалено слабо. "Аз ако имах такъв резултат, щях да си подам оставката", каза Цветанов.

Относно "изборните механизми", като шеф на предизборен щаб той поясни, че в Добрич една от партиите ползвала за примамка ваучери за ползване на аптека. "В ромските сектори в Добрич ромите са доволни, защото тока е платен за месеци назад", каза Цветанов.

Той много внимателно изгледа репортажа от варненското село Игнатиево, където има палати, построени с парите от джебчийски кражби. Там в момента е избран кмет от ГЕРБ - Анастасия Георгиева, която показва завидно непознаване от къде са парите за къщите на съседите й. "За циганите повече не желая да говоря, мисля, че повече няма какво да говорим, много ми харесват Вашите въпроси, но изчерпах се", каза Георгиева пред репортер на медията.

Именно разследването в това село бе основа на заплахите към журналист, изречени от шефа на мешерето (незаконен цигански съд в България - б.р.) Христо Младенов. Дни преди местните избори Младенов заплаши журналист с линч, а страната - с гражданска война.