Няма нищо противоконституционно в действията на президента Румен Радев относно искането за референдум за еврото." Това заяви пред БНР Антон Кутев, бивш съветник на държавния глава, като защити решението му да сезира Конституционния съд след отказа на Народното събрание да разгледа предложението за национално допитване.

Референдумът, предложен от президента, щеше да зададе въпроса: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?" Според Кутев, тази инициатива не е юридически проблематична, но е била представена тенденциозно и политически използвана от опоненти.

"Тезата на президента не стана ясна, защото бе заглушена от множество говорители", посочи той и обвини председателя на парламента Наталия Киселова, че е "иззела правомощията на Конституционния съд", като е отказала на Народното събрание да разгледа предложението.

Кутев коментира и разликите между инициативата на президента и тази на партия "Възраждане" за референдум по темата. По думите му, Румен Радев никога не е бил против приемането на еврото, а е поставял въпроса дали държавата е подготвена за неговото въвеждане и дали може да защити гражданите от икономически сътресения, включително инфлационен натиск.

"Президентът говори за това дали ще има спекулации и ценови скокове. Хората се страхуват, че след няколко месеца могат да се окажат с 20% по-бедни", заяви Кутев.

Относно спекулациите, че държавният глава подготвя собствен политически проект, Кутев заяви, че подобни твърдения са прибързани. "Радев иска да си изкара мандата. Но почвата под краката му така се мени, че обстоятелствата го подтикват към действие", обясни той и добави, че нестабилността на партийната система създава имиджа на Радев като алтернатива.

Асен Василев: Референдумът на Радев за еврото е саботаж, народът вече се е произнесъл
Обновена

Асен Василев: Референдумът на Радев за еврото е саботаж, народът вече се е произнесъл

ПП-ДБ застава твърдо зад кмета на София