Необходимостта от взаимодействия за укрепване на сигурността в региона и необходимостта от все по-широко развитие на Европейската и евроатлантическата перспектива са приоритетите на политиката в областта на отбраната и сигурността в региона за което постигнаха съгласие министрите на отбраната на 11 страни от региона.
В края на срещата си в София министрите приеха обща декларация, в която изразяват тези свои стремежи.
Българският министър на отбраната Веселин Близнаков изтъкна, че на срещата министрите са констатирали, че в региона се задълбочава възприемането на европейските и евроатлантическите ценности като прозрачност и откритост на отбранителната политика, демократичен контрол на въоръжените сили и др.
Министрите декларираха способност за включване на въоръжените сили при бедствия и аварии и възложиха задачи на Регионалната структура, занимаваща се с тези въпроси, да се развиват конкретни форми за такова сътрудничество.
Близнаков съобщи, че предстои през април в София да се проведе регионална среща на министерско равнище по политиките при бедствия и аварии. Стремежът е при ликвидирането на последици при такива събития да няма дублиране на функции и средства.
Въпросите, свързани с Косово, не бяха дискутирани по време на срещата на министрите на отбраната. Косово няма армия, няма и министър на отбраната и няма как да участва в този формат, каза Веселин Близнаков.
Представителят на Сърбия е изразил становището на страната си по косовския проблеми, но други дискусии в рамките на софийската среща по този въпрос не се провеждат, добави Близнаков.
Срещата на военните министри в София бе оценена като важна стъпка по решаването на проблемите в региона в навечерието на срещата на върха на НАТО, на която се очаква трите страни от Адриатическата харта да получат покана за присъединяване.
Тази оценка, както и фактът, че софийската среща на министрите на отбраната от региона е първата след формирането на Пакта за стабилност в нов формат за регионално сътрудничество в региона по думите на Веселин Близнаков са доказателства за все по-ярките европейски и евроатлантически измерения на нашия регион.
Според гръцкия министър на отбраната Евангелос Меймаракис има вероятност за разведряване на отношенията с Македония и преди срещата на върха на НАТО в Букурещ да бъде постигнато взаимно приемливо решение за името на Македония. Гърция смята, че въпросът вече може да бъде решен, каза Маймаракис и подчерта, че Гърция е направила голяма крачка напред, приемайки сложното име, включващо думата „Македония" и че очаква другата страна да направи същото, за да се срещнат някъде по средата и да се постигне споразумение преди срещата на НАТО.
Началникът на сектора за отбранително сътрудничество в Дирекцията по отбранително сътрудничество и планиране в НАТО Джордж Катцирдакис отбеляза по повод на предстоящата среща на върха на НАТО и политиката на открити врата, че не бива да се забравя, че отговарянето на критериите не е гаранция дадена страна да получи покана.
Поканата се отправя на базата на политически критерии и решението се взема с абсолютен консенсус от всички страни членки.
Марат
на 11.03.2008 в 21:34:04 #1