Министерският съвет днес е приел решение за определяне на основен интерес, свързан със сигурността на страната по смисъла на чл.149, ал.1, т.2 от Закона за обществените поръчки, който трябва да бъде защитен при реализиране на инвестиционен проект "Придобиване на нови трикоординатни радари".
В решението се посочва, че интересът ще е насочен към придобиването на 7 броя нови трикоординатни радари и оборудване за защитено опознаване на въздухоплавателни средства. Това се прави с цел "преодоляване на дефицита от способности за осигуряване на ефективно, непрекъснато и надеждно наблюдение и контрол на въздушното пространство при осигуряване на въздушния суверенитет на Република България". Свързано е и с изпълнението на съюзните ангажименти в Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО.
Припомняме, че заявката за това бе дадена още от военния министър Димитър Стоянов по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия. Евентуалното закупуване обаче би било обвързано с изпълнението и съответно, актуализацията на бюджета за 2023 г., тъй като средства в удължителния бюджет за това не се предвиждат.
Бързото купуване на модерни радари за армията е наложително, тъй като в момента армията ни използва радиолокационна техника от времето на Варшавския договор, която освен че не покрива добре страната, не е в съвместимост сс стандартите на НАТО, чийто член е България. Допълнително на това преминаването на въздушната ни отбрана на Ф-16 ще се забави с около 2 години.
Специалисти определят ориентировъчната сума за купуване на поне 7 локационни станции на около 390 млн. лв.
beyonder-realm
на 01.02.2023 в 19:24:59 #2Да се похарчат пари за подготовка за присъединяване като щат към САЩ е по добре
знайко
на 01.02.2023 в 16:44:04 #156 милиона за един радар е спекулативно висока цена - или има далавера, или пак ще плащаме двойно на америконците срещу политическа подкрепа. Към тези пари трябва да се добавят и пари за обучение, за оборудване на позициите, за интегриране в системата, за извънгаранционна поддръжка и пр. Радарите са необходими, въпросът е каква е цената и защо вече дори не се говори за компенсаторни механизми. Срещу тази покупка можем поне да искаме развиване у нас на производство на по малки радари, както и усвояване на основата част от ремонтите.