Атака ще внесе законови поправки, които да наложат далеч по-високи санкции за блокирането на важни пътни артерии и други форми на незаконни протести, които лидерът на партията Волен Сидеров нарече „терористични актове".

По думите му така наречените „общонародни протести" са опит за преврат, зад който стоят силно засегнати лобита на енергийни интереси, ударени от промените на Закона за енергетиката, гласувани през миналата седмица.

Според Сидеров са засегнати интересите на кръга около президента Росен Плевнелиев в лицето на Иво Прокопиев, Цветелина Бориславова, Иван Кръстев и други, които губят милиони.
„Лично мен няма да ме спрат подставени лица, представящи се за народа", категоричен бе Сидеров, според когото зад протестите стоят и неправителствени организации на подчинение на Джордж Сорос и неговото „Отворено общество".

Сидеров се възмути, че в последните седмици всеки танцьор или актьор претендира, че е интелектуалец и попита докога ще се спекулира с дефиницията „морал". „Дали е изобретен уред за измерване на морала, за да измери кой от нас има по-висок такъв", поиска Сидеров.

Според него е грешно да се изкарват лоши политиците, осъществяващи партийна дейност, а тези, които нямат партии, да са „добри". Въоръжен с текстове на Конституцията и Наказателния кодекс, лидерът на Атака заяви по време на брифинга в централата на партията, че това руши устоите на демокрацията и цивилизованото общество.

Сидеров цитира чл. 107 на гл. 1 от НК, според който всеки, който с цел да отслаби властта или да й създаде затруднения, разстройва или подрива промишлеността, транспорта, селското стопанство, паричната и кредитната система, други стопански отрасли или отделни стопански предприятия, като използва държавни учреждения, стопански предприятия или обществени организации, като възпрепятства тяхната дейност, или като не изпълнява възложените му важни стопански задачи, се наказва за вредителство с лишаване от свобода от 3 до 10 години, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода от 5 до 15 години.

Не може 30 души да излизат и да спират движението по бул. „Брюксел" незаконно, категоричен бе Сидеров, който отново се позова на чл. 14 от Закона за събрания, митинги и манифестации, според който такива прояви се наказват с глоба от 50 до 300 лева.
Атака ще иска по-тежки санкции, включително лишаване от свобода за подобни деяния, които пречат на хиляди хора.

Лидерът на националистите коментира и исканията за сваляне на неговия имунитет, като подчерта, че имунитетът не играе свръхроля и ако той е извършил нещо незаконно, няма да го спаси.

Сидеров ще иска среща с директорите на всички дирекции в МВР, които според него не си вършат работата достатъчно добре и не прилагат закона спрямо нарушителите.
„До момента не виждам министър Йовчев да се справя. Системата е тежка и е превзета от Цветан Цветанов, а новият министър бързо трябва да отстрани негови лично (на Цветанов, б.р.) шуробаджанашки назначения", призова Сидеров и допълни, че Атака е готова да предложи на Пламен Орешарски поне 4-5 лица, които да поемат поста вътрешен министър, ако Йовчев не може да се справи.

Относно своя пистолет, с който скандализира обществото, след като влезе миналата седмица с него в парламента, Волен Сидеров бе ясен, че има разрешително, което му позволява да го носи навсякъде.
„Не съм извършил нарушение на закона. Когато е застрашен животът ми, имам право да нося своето оръжие", обясни той и попита колко от хората, обсаждащи всеки ден Народното събрание, биват проверявани за оръжие.
„Кой от вас е сигурен, че някой няма да извади пистолет и да стреля", попита Сидеров.

Сидеров разкри, че е получавал лични заплахи по телефона, за което е сигнализирал в институциите, но призна „че малко се е отчаял от тях".

Относно самите протести лидерът на Атака коментира, че следи внимателно репортажите и не може да види по-дълбока причина и искане, стоящи зад протестите.
„Те искат други партии. Хубаво, нямам проблем с това, но според Конституцията редът е ясен - създаваш партия, изграждаш платформа, представяш идеи, печелиш доверие и влизаш в парламента", обясни Сидеров и още веднъж бе категоричен, че не той е виновен, че някой се чувства непредставен.
В тази връзка според него за разлика от февруарските протести, днешните нямат визия и конкретни ясни искания.