Това заяви по време на днешната си среща с председателя на Народното събрание Борислав Великов председателят на комисията по външна политика на Националното събрание на Франция Едуард Баладюр.
Бившият френски външен министър подчерта, че присъединяването на страната ни става във важен за Европа момент, когато на дневен ред е новата конституция на стария континент.
Според него една от най-важните и основополагащи промени е, че решенията в общността вече ще взимат все по-често с мнозинство, а не с висшегласие.
Баладюр прогнозира, че финансовите проблеми на ЕС ще станат по-сложни. Защото е важно членството на новоприетите да им помогне да се развиват и да подобряват стандарта и условията на живот. За това обаче ще са необходими двустранни усилия, категоричен бе парламентаристът.
Пред френския гост доц. Великов заяви, че за управляващите в момента е важно да дадат насока за развитие, която да позволи на страната ни не само да черпи ресурси от ЕС, но и да подобри живота на българските граждани и да стимулира тяхната конкурентноспособност.
Парламентарният шеф благодари за френската подкрепа за членството на България в НАТО и по пътя й към ЕС, като специално внимание отдели на ангажираността на Франция в случая с българските медици в Либия.
Едуард Баладюр увери, че усилията на Париж по случая ще продължат.
Търговията и стокообменът с Франция върви по-добре, въпреки че не е на това ниво, на което трябва да бъде, стана ясно по време на срещата на френския гост с председателя на групата за приятелство “България - Франция” Анастасия Мозер.
Двамата обаче със задоволство са отбелязали, че културните връзки между двете страни се засилват.
Културата е една много неутрална територия, на която винаги може да се намери база за сътрудничество, каза Мозер и допълни, че тя като франкофон се надява връзките между София и Париж да стават все по-съществени в тази сфера.
По време на срещата Едуард Баладюр е изразил надежда България да отстоява достойното присъствие на френския език в Европейския съюз, където той напоследък сериозно е засенчен от английския.
Гостът, за когото това е първа визита в София, е споменал, че страната ни все още не е така добре позната във Франция, като Румъния и Чехия например.
Що се отнася до присъединяването ни към ЕС и подписването на договора през април Анастасия Мозер смята, че от френска страна не можем да очакваме пречки, а напротив – само подкрепа.
Това, че преди време французите и германците настояваха за “присъединяване на две скорости”, Мозер коментира така: “От нас зависи да ги накараме да променят мнението си” и изрази становище, че при процеса на разширяване на ЕС по-уместен е принципът на регатата.