Има желание да се използват всички възможности за задълбочаване на сътрудничеството между България и Македония, стана ясно от срещата на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и на заместник-председателя на Събранието на Македония Фросина Ташевска-Ременски.
На посещение в страната ни е делегация на Групата за приятелство Македония - България. Делегацията е водена от Ташевска-Ременски а визитата ще продължи и на 22 март.
От своя страна Караянчева отбеляза, че ратификацията на Договора за добросъседство е историческа стъпка и за двете държави.
Документът отваря много врати пред нас, заяви председателят на НС. Парламентът ни е готов да сподели опит и да помогне на македонски си колеги в стъпките към членство в НАТО и ЕС.
Заместник-председателят на Събранието на Македония благодари на Караянчева за постигнатото единодушие при гласуването на ратификацията на договора за приятелство.
Македонски приоритет е развиването на добросъседски отношения със страните от региона, подчерта Фросина Ташевска-Ременски.
По-късно гостите се срещнаха с народните представители от Група за приятелство в България - Македония. Сред обсъдените теми по време на разговора бяха интеграцията и приобщаването на страните от Западните Балкани към Европейския съюз и НАТО, както и потенциалните възможности за реализация на важни и за двете държави инфраструктурни проекти.
Среща между депутати от България и Македония е историческа, тъй като последната подобна е била преди 11 години.
Визитата е по покана на председателя на групата за приятелство с Република Македония и депутат от ВМРО в ПГ "Обединени патриоти" Борис Вангелов.
Македонските депутати се срещнаха с представители на групата за приятелство с Република Македония в българския парламент. На срещата освен Борис Вангелов присъстваха и родните воеводи Юлиан Ангелов, доц. Милен Михов, Искрен Веселинов, д-р Калин Поповски, Йордан Йорданов.
Вангелов изтъкна, че денят е исторически, тъй като македонски и български парламентаристи сядат на една маса след толкова години разединение.
Фрусина Ташевска беше категорична, че държавните интереси и сигурността на целия регион са много по-важни от политическия рейтинг и политиците. Мнението й бе подкрепено от всички и депутатите стиснаха ръце.
Темите табу допреди години днес не могат да ни спрат. Трябва да поправим грешките и да продължим заедно напред, допълни Ташевска.
В рамките на визитата гостите от Македония ще проведат срещи с Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, с Комисията по външна политика и със заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева.