Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев подписа писмо до Европейската комисия, подготвено съвместно с министрите на земеделието на още 19 държави членки, в което се настоява за краткосрочни отговори на неотложните проблеми на земеделските производители.

Писмото е адресирано до изпълнителния заместник-председател на ЕК по Европейския зелен пакт Марош Шефчович и до комисаря по земеделие Януш Войчеховски, като в него се отбелязват проблемите на фермерите, които протестираха в цяла Европа, като ниските средни доходи, нарастването на производствените разходи и стандартите за производство на фона на инфлацията, засилена от агресивната война на Русия срещу Украйна.

В писмото се настоява за краткосрочни отговори на неотложните проблеми. Те очакват решителни и незабавни действия по въпроси като системата на условността, натиска върху контрола, основно поради въвеждането на системата за мониторинг на площите, правото на грешка и опростяване на управлението на националните Стратегически планове по Общата селскостопанска политика (ОСП). Настоява се да се дадат ясни перспективи при ясен график за действие, включително с конкретни етапи, за да съобщят на фермерите за средносрочните промени преди есента.

Също министрите отбелязват и проблемите около зелената сделка. В писмото посочват, че трупащите се стандарти, които са извън ОСП, стават все по-трудни за приемане, особено когато не се изискват при внос на продукти от трети страни.

Кризата в европейски мащаб изисква общоевропейски отговори, съизмерими със законните искания, изразени в целия Съюз, пишат още министрите на земеделието. Те призовават ЕК да предложи конкретни стъпки и решения на трудностите.

Писмото, освен от България, е подписано и от Австрия, Хърватия, Кипър, Чешката република, Гърция, Унгария, Франция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция.

Фермерите в Европа засилват протестите си

Фермерите в Европа засилват протестите си

Полицията е арестувала 18 души в сряда