Какво се случи в България? И какъв е правилният път оттук нататък? Немскоезичните издания и днес продължават да коментират парламентарните избори в България. Ето какво пишат те:
"Борисов постигна нещо, което никой друг не успя да постигне в България от 1990-та насам - партията му за втори пореден път получи най-много гласове на изборите. Този факт обаче не би трябвало да се възприема като знак за започваща стабилизация", коментира "Бадише Цайтунг". Според изданието, етикети като "победител", "губещ", "дясно" или "ляво" тази година нямат почти никакво значение за България. В статията се посочва, че изборният ден е бил белязан основно от едно - от отчаяние. "Протестиращите, които преди близо три месеца прогониха Борисов от премиерския пост, не бяха убедителни. А и за краткото време, с което разполагаха, те не успяха да подготвят изборна листа. Тяхното възмущение и недоволство обаче няма да секнат. То се дължи на голямото разочарование от пазарната икономика и парламентарната демокрация. А сега неясните съотношения в парламента само могат да влошат нещата още повече. Колкото по-крехко е управляващото мнозинство, толкова по-силни ще се чувстват регионалните патриарси сред депутатите, чиято подкрепа за правителството може да бъде купена", четем още в публикацията на "Бадише Цайтунг".
Може да стане и по-лошо
"Българските социалисти вярват в коалиция срещу победителя в изборите" - с това заглавие излиза австрийският "Дер Щандарт". Според изданието, коалицията между социалистите и ДПС е най-вероятната, но при това положение за мнозинство няма да достигат две места в парламента. "Страната е на ръба на срива, паричните резерви на фирмите и домакинствата са изразходвани" - вестникът цитира тези думи на Пламен Орешарски, предложен от Сергей Станишев за поста министър-председател. Журналисти от изданието са разговаряли и със социоложката Мира Янова, според която бъдещето на споменатата коалиция е съмнително. Тя казва: "Те могат да направят коалиция и да я представят като един вид правителство на националното единство - но дали хората ще им повярват?". Дори и да бъде сформирано правителство, то няма да може да се задържи дълго време, смятат много от политическите наблюдатели в София. Обобщението на "Дер Щандарт" гласи: в България се пише политическата история на дълговата криза. Подобно на случилото се в Гърция през май 2012 и в Италия в началото на тази година, изборите доведоха до патова ситуация, до резултат, който отразява системната криза в страна, но не посочва ясния път напред."
"Нойе Оснабрюкер Цайтунг" е на мнението, че нещата в България не изглеждат добре. В статията четем: "В най-бедната държава от ЕС цари безработица, жизнените разходи растат, образователната и здравната система са съсипани, разочарованото от политиците общество ври и кипи. Изборите трябваше да дадат на България нова политическа перспектива и дееспособно правителство. Нищо подобно обаче не се случи. България е застрашена от политически застой и от още повече вълнения сред населението и укрепване на радикалните националистически сили."
"Страната на вечния преход" - така е наречена България от Клаус Брил в "Зюддойче Цайтунг". Авторът посочва, че в България напоследък са се случили някои неща, които в една демокрация не би трябвало да бъдат отминати току-така - дори и ако главният виновник за стореното зло е излязъл победител в парламентарните избори. "По-добре би било да се каже - пиров победител. Тъй като що за успех е този, при който водената от бившия премиер Бойко Борисов партия ГЕРБ остава с най-голяма подкрепа, но губи девет процента от гласовете? Освен това на партията й липсва мнозинството за съставяне на правителство, а няма и партньор за коалиция. Излиза, че Борисов в никакъв случай не е еднозначният избраник на народа. А и именно той е един от основните отговорни за социалната нищета в страната, която през февруари се изля в масови протести. Лидерът на консерваторите очевидно няма концепция как да се помогне на недоволните. След четири лишени от блясък години като премиер е ясно, че не може да се очаква по-активна борба срещу организираната престъпност, нито по-нататъшни реформи в правосъдието", пише Клаус Брил.
Какво би трябвало да се случи сега?
Брил търси и отговор на въпроса "Кой друг, ако не Борисов, би трябвало да управлява в бъдеще България?". В коментара му четем: "Пламен Орешарски е уважаван експерт, но евентуалнта коалиция на БСП с ДПС няма да осигури стабилно мнозинство. При това положение и в контекста на големите политически предизвикателства разумното решение би трябвало да представлява една национална коалиция на реформите. Време е да се сложи край на враждебните тиради и да се изградят мостове. Консерваторите и социалистите трябва съвместно със способните експерти да дадат на страната това, от което тя има най-голяма нужда: политическо успокояване, конкретно подобрение на икономическото положение и продължение на обществените реформи. Не на последно място новото правителство трябва да се погрижи и за това предоставяните милиарди от ЕС най-накрая да бъдат използвани за сериозни проекти. От само себе си се разбира, че това правителство трябва да включва и представители на протестиращите - техният гняв и настояване за радикални реформи е най-важната политическа енергия за бъдещето на България, която не трябва да бъде изгубена. 24 години след 1989 страната все още продължава да се намира в преход."
Според "Бадише Нойесте Нахрихтен" изборите са направили България неуправляема, те само са изострили политическата криза. "Със своето бягство към предсрочните избори Бойко Борисов се самоизолира, а и е под подозрението за изборна измама. Шест години след присъединяването на България към Европейския съюз все още не може да се говори за никакво европейско развитие на страната. Почти половината население е застрашено от бедност, а хората протестират по улиците най-вече срещу мафиотската държавна система, при която под управлението на Борисов са станали още по-бедни, а политическата каста - още по-богата", пише "Бадише Нойесте Нахрихтен".
Дойче веле
NaN
на 15.05.2013 в 08:57:00 #9Към него са прикачени копия от четири документа. Първият представлява сигнал на бившия депутат от левицата Мая Манолова до главния прокурор Сотир Цацаров от 10 май, според който „вече отпечатани бюлетини са изнесени от печатницата и разпространени с цел манипулиране на изборите”. Вторият документ съдържа обясненията относно броя на отпечатаните бюлетини за парламентарния вот на собственика на печатницата Йордан Бончев, на служителите във фирмата Георги Иванов и Ивайло Димитров. Третият е постановление на прокурор, с което се възлага на ДАНС да извърши проверка в печатницата на „Мултипринт” в Костинброд. Четвъртият е отново сигнал от Мая Манолова за подготвяно фалшифициране на изборите при преброяването срещу изпълнителния директор на „Информационно обслужване” Ивайло Филипов и председателя на Съвета на директорите на държавното предприятие Валери Борисов. ------------------
Кой ще съди Шопара с име Цацаров за беззаконията !!! ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
NaN
на 15.05.2013 в 08:53:11 #8Късно вечерта във вторник по електронните пощи на няколко медии е получено писмо, подписано от Борислав Сарафов, както се казва зам.-главният прокурор на България. В него се посочва, че в края на предизборната кампания прокуратурата е била употребена от „политико-олигархичната прослойка” с разкритията за установените 350 000 броя бюлетини, готови за експедиция. „Нищо в Костинбродския случай не е вярно, нито времето, нито броя на бюлетините,” пише в писмото. БТВ потърсили Борислав Сарафов за коментар. Още в началото на писмото обаче се прави уточнение, че зад него стоят „група достойни прокурори, на които им писна да бъдат използвани”. „Правим това, защото сме притискани да мълчим, заплашвани дори с физическа саморазправа,” се посочва още в текста. „От години българската прокуратура се използва като боксова круша, удобен виновник, репресивна томахавка за разчистване на политически сметки. На тези избори обаче чашата преля, помията замириса много и вместо като арбитър, българската прокуратура зае ролята на съдник, изпълнител, лакей на политико-олигархичната прослойка. Прокуратурата стана фактор в решаването на изборите,” пише още в писмото. ---------------------------
Кой ще съди Шопара е име Цацаров за беззаконията??? ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
bah
на 15.05.2013 в 06:53:47 #7Хаха,пръдльовците в парламента са нито десни нито леви нито консерватори нито комунисти.. те са просто идиоти,но западните държави не могат да го разберат понеже такива идиоти няма никъде по света
alexberlin
на 15.05.2013 в 00:36:37 #6Време е да се сложи край на враждебните тиради и да се изградят мостове. Консерваторите и социалистите трябва съвместно със способните експерти да дадат на страната това, от което тя има най-голяма нужда: политическо успокояване, конкретно подобрение на икономическото положение и продължение на обществените реформи. Не на последно място новото правителство трябва да се погрижи и за това предоставяните милиарди от ЕС най-накрая да бъдат използвани за сериозни проекти. От само себе си се разбира, че това правителство трябва да включва и представители на протестиращите - техният гняв и настояване за радикални реформи е най-важната политическа енергия за бъдещето на България, която не трябва да бъде изгубена. 24 години след 1989 страната все още продължава да се намира в преход."
velikiat
на 14.05.2013 в 23:52:04 #5velikiat
на 14.05.2013 в 23:43:46 #4Stealthblade
на 14.05.2013 в 23:25:49 #3"То се дължи на голямото разочарование от пазарната икономика". Пазарна икономика в България?! Ахахахаха![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/grinning-smiley-021.gif?_=1446728989)
жунгръц
на 14.05.2013 в 23:22:42 #2и анкара така си мисли
Премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган честити на председателя на ПП ГЕРБ Бойко Борисов победата на провелите се парламентарни избори. В телефонен разговор с Борисов, Ердоган е заявил, че вярва в политическата воля на ПП ГЕРБ. ,,Пожелавам успех на партия ГЕРБ и лично на Вас‘‘, заяви още Ердоган. Бойко Борисов благодари на Реджеп Ердоган и изрази надежда успешното сътрудничеството между двете държави да продължи.
ердоган не поздравява дпс, а герб
факт ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_lol.gif?_=1446728989)
the socialista
на 14.05.2013 в 23:14:52 #1Напротив, България стана управляема - от Москва и Анкара.