Темата за президентските избори пред ГЕРБ ще дойде септември. Това заяви пред журналисти лидерът на партията Бойко Борисов, който участва в младежката политическа академия "Новите умове" в Приморско.

По думите му ГЕРБ разполага с хора, които ще спечелят президентския вот на балотаж, ако бъдат издигнати за кандидати. "Но ние казваме - дайте да имаме добра президентска двойка, защото държавата влиза в много сложна ситуация", посочи Борисов, цитиран от bTV.

Той също отправи критики срещу "Демократична България" (ДБ) за отказа на формацията да подкрепи жалбите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната" (ПП) до Конституционния съд (КС) срещу текстове в Закона за държавния бюджет за 2026 г. Лидерът на ГЕРБ подчерта, че когато има консенсус, десните партии трябва да работят заедно.

Общ кандидат за президент на "Демократична България" и ГЕРБ няма как да има

Общ кандидат за президент на "Демократична България" и ГЕРБ няма как да има

Ивайло Мирчев иска кандидат, в който българите да видят обратното на това, което днес е Йотова

"Има закон, който задължава бюджетът, който се вкарва в парламента, да е до 3% дефицит. Когато вкараш над 3%, това е нарушение на закона. Освен това в договора с ЕС за публичните финанси е записано също до 3% дефицит", заяви той и допълни, че затова в момента срещу България води наказателна процедура.

"Действително има нарушение в закона. Нито сме се прегръщали, нито сме се ръкостискали. Но народът така ни е подредил, че сами не можем. Ето така я разбирам съвместната дейност. Когато има теми, по които всички сме на едно мнение. Бюджетът лош ли е - лош е", подчерта Бойко Борисов.

ГЕРБ сезира Конституционния съд заради Бюджет 2026

ГЕРБ сезира Конституционния съд заради Бюджет 2026

Само силна дясна кандидатура може да победи Йотова на президентските избори