След вчерашното заседание на Европейския съвет препечатваме коментара на Светослав Терзиев, публикуван във вестник "Сега":
Помните ли равния старт в зората на демокрацията, след като вече бяха раздадени милионите на когото трябва? Тогава народът загуби на мига националното първенство, но премиерът Бойко Борисов сега му дава втори шанс - да участва в европейско първенство. На Европейския съвет в Брюксел той обеща България да се включи в "Пакта за конкурентоспособност", който напоследък получи названието "Пакт за еврото плюс" (за да не се смесва с първия злополучен пакт за еврото, известен като "Пакт за стабилност и растеж").
Чрез него ще застанем на равен старт с държавите от еврозоната, които иначе ни смятат за икономически негодни да въведем общата европейска валута. Борисов е убеден, че в честното състезание ще докажем колко несправедливо ни дисквалифицират и сетне ще получим покана да влезем в техния клуб. Иначе сме щели да изпаднем, щом Европа превключи на по-висока скорост.
Без да разбира за какво става дума, премиерът прочете в Народното събрание преди отпътуването си завчера за Брюксел съобщение до депутатите, подготвено му от юристи, с което се подсигури срещу атаки, че самоволно поема дълготрайни ангажименти от името на държавата. Съобщението съдържаше справка за плюсовете от участието ни в "Пакта за еврото плюс" и не казваше нищо за минусите.
Три часа по-късно Борисов кацна в Брюксел, където улиците бяха блокирани от демонстранти, опънали големи плакати точно пред сградата на Европейския съвет с протести срещу минусите на пакта. Там обикновените граждани бяха по-добре информирани дори от нашите депутати, които мигаха неразбиращо за какво ги агитира премиерът.
"Пактът за еврото плюс" бе съчинен в края на миналата година от френския президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел, след като се видя, че много страни не спазват ангажиментите си, поети чрез беззъбия "Пакт за стабилност и растеж". Затъналите в дългове и в бюджетен дефицит държави от южната дъга на ЕС заедно с Ирландия предизвикаха просветление у главните кредитори в еврозоната, че не може да има стабилност на общата валута, без да има обща принудителна регулация.
Саркози и Меркел измислиха "Пакт за конкурентоспособност", който в началото на февруари бе представен като творба на Работната група на Ван Ромпой (председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой), за да не изглежда като френско-германски диктат над по-малките държави. Водещият принцип в него е "равнение по най-добрите", т.е. по най-конкурентоспособните държави.
Равнението ще се прави по три критерия: първо, цена на конкурентоспособността, измервана чрез цената на труда в зависимост от производителността; второ, стабилност на държавните финанси чрез особено внимание към държавния дълг; трето, задължително минимално равнище на инвестиции в наука, образование и инфраструктура.
За изпълнението на критериите ще се прилага програма от шест точки, която изисква:
1. Премахване на индексацията на заплатите според инфлацията.
2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила.
3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък.
4. Обвързване на пенсионните системи с изменящата се продължителност на живота.
5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове".
6. Въвеждане за банките на национални режими за управление на кризи.
Нарушаването на критериите и програмата ще задейства санкции, които ще се изразяват в глоби според брутния вътрешен продукт. България, която по заплати и производителност е на последно място в ЕС, се нарежда сред отличничките по финансова дисциплина, защото нито е затънала в държавен дълг над пределните 60% от брутния вътрешен продукт, нито е надхвърлила с много границата от 3% на бюджетния дефицит, които са главните показатели на досегашния "Пакт за еврото", погазен от разпусналите се държави.
Нейното старание, разбира се, произтича от възпитателните мерки на валутния борд и е за сметка на жизненото равнище. Когато Борисов се среща с колегите си в Европейския съвет, скришом се гордее, че българският народ е научен да гладува и кротува, докато другаде правителствата се клатят от улични протести при всяко посегателство над жизненото равнище.
Вярно е, че България не бива да се отдалечава в периферията на ЕС и трябва да участва във вземането на всички важни решения. Сегашната система на френско-германско договаряне зад гърба на другите и затваряне на дебатите в рамките на еврозоната наистина е първообраз на Европа на две скорости. Но когато се стреми да не изостане, България трябва да е наясно какво рискува.
Борисов обеща на депутатите да не се държи като своите "yes"-предшественици, а да брани малкото предимства на държавата. Едно от тях е ниският корпоративен данък от 10%. Той е предпоставка за привличане на чужди инвестиции. Само че Германия, Франция и други развити държави нямат интерес да насърчават изтичането на собствени капитали и изнасянето на производства в държави като България.
Хармонизацията на корпоративните данъци вероятно няма да се ограничи само до основата, както се обещава, а ще се пренесе и върху ставката (процента), което личи от натиска върху Ирландия, чийто корпоративен данък от 12,5% боде очите на Саркози и Меркел. Нейният премиер Енда Кени се съпротивлява героично, макар че Париж и Бон го заплашват с по-неблагоприятни лихви по спасителния пакет от 85 млрд. евро, който му отпуснаха миналата година. Ако ставаше дума само за данъчната основа, нямаше да наблюдаваме такова извиване на ръце.
Вторият голям риск е застопоряването на България на дъното на доходите. Тя е в омагьосан кръг, защото отвореният европейски пазар изравнява цените на стоките, които макар и с голямо закъснение дърпат нагоре и заплатите въпреки ниската производителност. Ако се премахне индексирането според инфлацията, заплатите ще се заковат трайно на сегашното равнище, защото докато работодателите имат възможност да използват евтина работна ръка, няма да правят инвестиции в по-производителни технологии. Безплатният труд си е съвсем ефикасен.
Що се отнася до пенсиите, които са срам за държава от ЕС, равният старт също не ни обещава нищо добро, защото идеята е пенсионната възраст в Европа постепенно да се вдигне до 67 години. По този начин в България почти ще бъде отменено пенсионирането за мъжете, които доживяват средно до 68-69 години. Жените ще запазят някакъв шанс, но в твърде напреднала възраст.
България влезе в ЕС заради надеждата да получи подкрепа за ускорено развитие и догонване на по-богатите държави. Принципът за "равнение по най-добрите" означава точно обратното по замисъла на Франция и Германия, защото изисква игра по техните правила и отмяна на всякакви бонуси, за да не се нарушава "равенството" по конкурентоспособност.
Това е като равния достъп до медицински грижи в ЕС: всеки има право да се лекува навсякъде, но разходите му се покриват от националните здравни системи според собствените им тарифи. Българинът може да се лекува във Франция и Германия, но държавата му покрива нищожна част от сметката, която стига само колкото лекарите там да му кажат едно "добър ден". Останалото доплаща сам. В същото време французинът може да се лекува спокойно в България със своята осигуровка, от която остава и ресто за държавата му.
Както излиза обикновено - равни сме, но някои са още повече. Последиците са предвидими. Пактът ограничава заплатите и пенсиите, но не пречи с нищо на цените, нито пък задължава с нещо работодателите да повишават производителността чрез нови технологии. В държави, където заплатите са 10-15 пъти по-високи от българските, а разликата в пенсиите е още по-голяма, дисциплиниращите мерки ще са като подръпване на ухо. У нас ще се пристъпи направо към рязане на уши и глави.
Ако се чудите защо все пак куцият Борисов отиде на това европейско първенство, ето отговора: защото лично на него му е изгодно. Той можеше да поиска смекчаване на мерките, както направи Дания за индексацията на доходите, но се направи на разсеян. Когато утре някои започнат да шумят по улиците, че цените растат, а заплатите не помръдват, той ще има за извинение не само Станишев и Кадафи, които не са големи авторитети, а ще се оправдава с Европейския съюз.
Както сега казва за акцизите върху горивата, че от тях няма мърдане, защото са фиксирани на минимална граница от ЕС, същото ще става и за доходите. От Борисов може и да се отървем след някоя и друга година, но от мъките няма да има отърваване, защото всеки следващ пълномощник на олигархията ще се възползва от същото оправдание, обслужвайки приятелите си, които го слагат на власт.
USD
CHF
GBP
Карина
на 26.03.2011 в 11:02:33 #15Пука му на Бибито, къде ни праща, да няма той да плаща. Важно е да се докара пред ЕС и да си осигури от там спокойствие за игричките тук и да обслужи руските интереси пък за другото все ще си намери виновен
Abadbobata
на 26.03.2011 в 10:56:41 #14somebody Не сте прав колега, въперки, че в-к Сега са ненадминати да громят Бойко, те не подминават и Комунистите.
dodge
на 26.03.2011 в 10:51:41 #13MnogoSlagam | 26.03.2011 11:32 ко искате бре ми6ки боико да доиде да ви напални хладилника? еми вместо да пи6ите всеки ден ко0ментари излезте и работете мама ви проста ! марионетен плъх,недей само да псуваш,ясно?
Bono
на 26.03.2011 в 10:23:53 #12Празника на ББ е Helloween
el viejo
на 26.03.2011 в 10:13:24 #11Колко са фалшиви критериите на ЕС, за доходите на Българите! Мамят ни колонизаторите, чрез медиите, които у нас обслужват единственои техните интереси. Какво му е по-производителното на един шофьор в градският транспорт, или на боклукчийска кола у нас и в чужбина! И да допуснем, че в прехвалената чужбина има по-добра организация на труда(в което се съмнявам) и работят повече това е в проценти, а не в много пъти, каквито са разликите в заплащането! От ден на ден се убеждавам, че чужденците, чрез ммедиите ни натрисат да си избираме подбрана колониална администрация, а не парламеент и поравителство от достойни българи!
somebody
на 26.03.2011 в 09:40:58 #10До Автора на тази статия. От доста време ви следя стаийките и за сетен път се убедих,че вие сте един сайт подлога на комунистите. Всичко което се пише във вашия сайт е или копирано от комунистическия вестник "Сега" или е в стил..." Как да очерним повече и повече Бойко Борисов." Повечето ви статии са платени от БСП и насочени точно срещу Бойко Борисов. Вие не сте никаква медия и мисля,че с право от време на време някой журналист яде бой.
izotzadze
на 26.03.2011 в 09:39:16 #9простата форумна тиква, ако е хуй, да ти го слагат, ама ако е акъл, няма как да ти го налет. Що не си одиш у село да сееш компири като кумира си? Прост човек акъл му не требе - дай му кумир и си глей сеир
http://1.bp.blogspot.com/_LxkOJ001e9Q/TIc7nRcunrI/AAAAAAAAHaQ/ixeN7CL5_68/s400/kompir_penis1.jpg
psp_11
на 26.03.2011 в 09:31:34 #8А ето и текста: Европейските депутати изтъкват, че бюджет 2012 трябва да се фокусира върху постигането на петте водещи цели на стратегията Европа 2020: заетост, иновации и изследвания, климатични промени и енергетика, образование и социално включване. Поради това членовете на ЕП се противопоставят на опитите за ограничаване или намаляване на бюджетните кредити, свързани с изпълнението на основните цели на стратегията. http://www.europarl.europa.eu/en/pressroom/content/20110323IPR16163/html/Goal-of-2012-EU-budget-to-help-revitalise-Europe%27s-economy Та тези точки написани в статия, предложение на кого е> Много ми приличат на фискален борд..на неолибералите...
psp_11
на 26.03.2011 в 09:17:07 #7Да ... Интересни постановки в пакта. Интересна трактовка на мерките. Както започна статията, така и завърши... Това, че в БГ никой не се замисля за условия за създаване на промишлен капитал, всяко дете го знае. Поради същата причина и амплитудите нагоре и надолу са толкова големи, подпомогнати и от некомпентоността на управляващите. Всяка една от двете държави Франция и Германия имат 10-12 големи корпорации, които съставляват 85% от БВП на страните. Т.е. те създават стабилността на икономиката, която може да си позволи социални придобивки.
Asparyx
на 26.03.2011 в 09:09:52 #6izotzadze
на 26.03.2011 в 09:02:01 #5а ве, да ва питам кво значи трактър бастър?

izotzadze
на 26.03.2011 в 09:00:18 #4Баси, това правителство на тиквомилюцюнерите ни срина повече и от на Гея. Майко България, какво направиха с теб? Чалга матрял

Traktorbuster
на 26.03.2011 в 08:54:52 #3автора е едно скимтящо за далаверки, схеми и облаги комуне ...
Простака
на 26.03.2011 в 08:23:08 #2За изпълнението на критериите ще се прилага програма от шест точки, която изисква: 1. Премахване на индексацията на заплатите според инфлацията. 2. Взаимно признаване на дипломите и квалификациите, за да се насърчи движението на работната сила. 3. Въвеждане на единна основа на корпоративния данък. 4. Обвързване на пенсионните системи с изменящата се продължителност на живота. 5. Включване в конституциите на "алармиращи механизми срещу дългове". 6. Въвеждане за банките на национални режими за управление на кризи. Конкретно за България, това не е нищо повече и нищо по-малко от икономическо самоубийство. Не знаете какво ни чака, сегашното положение си е направо розово. А точка 6 съвсем ясно показва, че се предвиждат нови кризи и ново изпомпване на капитали от обществения към частния сектор. На печелвшите - честито, на матряла, да му е сладко
Abadbobata
на 26.03.2011 в 08:16:43 #1нито е затънала в държавен дълг над пределните 60% от брутния вътрешен продукт, нито е надхвърлила с много границата от 3% на бюджетния дефицит, които са главните показатели на досегашния "Пакт за еврото", погазен от разпусналите се държави. Нейното старание, разбира се, произтича от възпитателните мерки на валутния борд и е за сметка на жизненото равнище. ======================== Авторът тайно загатва, че България би могла навремето по примера на развитите държави от ЕС да надуе дълга и дефицита и да го трансформира в блага за народа. За жалост наивния автор не проумява, че ако България беше направила това дългът и дефицитите щяха да отидат в ръцете на олигархо-ДС-комунист-седераст-мафиотско-крадливата политическа прослойка в България, а народа нямаше да види нищо освен ОГРОМЕН вънешен дълг.