Ако бюджетът на ЕС не бъде приет, ще пострадат бюджетите на отделните членки, заяви в София еврокомисарят по земеделието Дачиян Чолош на брифинг с премиера Борисов и министър Найденов.

Комисарят коментира зациклилия бюджет на ЕС, като даде за пример плащанията в сектор „Земеделие", които се правят в първите месеци на годината.

Ако не бъде приет бюджета на Европейски съюз, тези плащания може да се наложи да се извършат от бюджетите на страните-членки, което ще увеличи техния дефицит.

Премиерът Бойко Борисов от своя страна изтъкна, че спорът за бюджета на ЕС е започнал от Европейския съвет, където всяка страна е искала да извоюва повече средства за своите приоритети.

Затова според Борисов Европейската комисия трябва да приема бюджета и той да се гласува от Европарламента. Ролята на съвета трябва да е по-малка, според Борисов. Никъде не е лесно да се постигне балансиран бюджет и всички да са доволни, коментира той.

Искаме и малките държави да имаме повече пари за нашите зърнопроизводители и животновъди, изтъкна той.

Борисов посочи, че страната ни е загубила милиарди от затварянето на I-IV блок на АЕЦ Козлодуй и в същото време няма европейски механизъм, чрез който страната ни да навакса тези загуби.

Той също не е доволен от начина, по който се разпределят средствата за отделните страни-членки и настоява за изравняване на критериите. Ще сме твърди в отстояване интереса на нашите производители, категоричен бе премиерът.

Стана ясно, че България изразява категорична подкрепа за предложението за реформа в общата селскостопанска политика (ОСП) на еврокомисаря по земеделието Дачиян Чолош.

Дачиан Чолош заяви, че идеята му за реформа на ОСП цели по-справедливо разплащане. България трябва да докаже възможностите си за правилно разпределяне на пари, коментира еврокомисарят по земеделието.

По думите му, България има интерес системата ИСАК да е на високо качество. Чрез модернизация на програмата за развитие на селските райони според Чолош българските производители ще могат да излязат на европейските пазари със своята продукция.

Настояваме да се възползваме максимално от ОСП като финансови стредства, изтъкна Мирослав Найденов. Той коментира, че страната ни ще получи 226 млн. евро допълнителни средства за сектор „Земеделие" от началото на 2014г.

Борисов, Чолош и Мирослав Найденов са коментирали изпълнението от наша страна на „екшън плана" за ортофотокарта на България. Според Найденов, страната ни ще е готова предсрочно - с десет дни по-рано от определение от ЕК срок.

Обсъдена е възможността за прехвърляне на средства от една мярка към друга по програмата за развитие на селските райони. Също така е обсъдена и възможността за създаване на специална мярка за подпомагане на районите с развито тютюнопроизводство. Това е една от формите за подпомагане на тези райони, категоричен бе Мирослав Найденов.

Стана ясно още, че от следващата седмица на животновъдите ще бъдат преведени 74 млн. лева като национални доплащания и още 23 млн. лева като специална подкрепа за сектор „Мляко". 300 млн. лева пък са предвидени за следващата година като национални доплащания за българските зърнопроизводители.

Еврокомисарят е доволен, че в лицето на българския премиер има силна подкрепа за реформа в ОСП. Чолош е за изравняване на принципите за разпределяне на еврофондовете между старите и новите страни-членки.