55 народни представители от БСП и ДПС сезираха Конституционния съд за промените в Кодекса на труда, обяви депутатът от ПГКБ проф.Любен Корнезов.
Той отбеляза, че основание за сигнала са неправомерно завишените критерии за представителност в Тристранния съвет към работодателските и синдикалните организации.
„Всички депутати, подписали се под искането, са категорични, че това е държавна намеса в работата на сдруженията. С новите разпоредби на практика Българската търговско-промишлена палата е изключена от участие в Тристранката", възмути се Любен Корнезов.
Припомняме, преди дни мнозинството в парламента прегласува Кодекса, върнат от президента Първанов с вето.
По думите на Корнезов промените ще засегнат не само Тристранния съвет, но и всички други институции, в които има представители на бизнеса и на синдикатите като Икономическия социален съвет, Националния осигурителен институт и Националната здравноосигурителна каса.
„Новите текстове противоречат не само на Конституцията, но и на шест други международни договори и конвенции, които България е подписала", обобщи още Корнезов.
Депутатът от левицата припомни и текста от Кодекса на труда, в който се казва, че работникът ще бъде глобяван за това, че няма сключен трудов договор. „Недопустимо е да се наказват наемните работници. При над 450 000 безработни, всеки е готов на какъвто и да било компромис, за да се изхранва. Това не е допустимо в правова и социална държава, защото работникът винаги е слабата страна", категоричен беше Любен Корнезов.
БСП и ДПС сезираха Конституционния съд за Кодекса на труда

Miki
на 26.01.2012 в 21:14:28 #2Още едно доказателство за организираните действия от страна на власт и олигархия срещу народа. Да наказват работника!?
Тези богати и властни боклуци не са чак толкоз безмозъчни, че да не знаят че трудов договор не се прави от работника а от работодателя тоест от самите тях. Но от друга страна пък защо да не го правят? По този начин ще могат да бръкнат още по-дълбоко в джобовете на страхливия и безмозъчен добитък.
NaN
на 26.01.2012 в 16:57:36 #1„Недопустимо е да се наказват наемните работници. При над 450 000 безработни, всеки е готов на какъвто и да било компромис, за да се изхранва. Това не е допустимо в правова и социална държава, защото работникът винаги е слабата страна", --------------------------- А когато икономическият ти директор /управленческия екип е също наемен работник/ избяга с парите за данъци и цялата отчетна документация и прокурора каже, че първото е недоказуемо , а за другото можеш да изкараш копия от хилядите фактури, работника е невинен, какво правим?!!
Инспекцията на труда работят само с няколко члена от КТ, другите не ги интересували...
(Чл. 186. Виновното неизпълнение на трудовите задължения е нарушение на трудовата дисциплина. Нарушителят се наказва с предвидените в този кодекс дисциплинарни наказания независимо от имуществената, административнонаказателната или наказателната отговорност, ако такава отговорност се предвижда.
Видове нарушения на трудовата дисциплина
Чл. 187. Нарушения на трудовата дисциплина са:
1. закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време;
2. (доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи;
3. неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила;
4. произвеждане на некачествена продукция;
5. неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труда;
6. (отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.);
7. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) неизпълнение на законните нареждания на работодателя;
8. злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието, както и разпространяване на поверителни за него сведения;
9. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства;
10. неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.