БСП стартира подписка срещу идеята на ГЕРБ за въвеждане на данък „Колиба" и срещу Изборния кодекс, според който ще се назначават районни кметове и няма да се избират кметове на малки населени места.

„Стартирам тази подписка, за да мобилизираме протеста на хората и несъгласието с политиката на ГЕРБ", обясни лидерът на БСП на брифинг в партийната централа след извънредно заседание на Изпълнителното бюро. „Тези несправедливи решения трябва да бъдат спрени", категоричен бе той.

„Отказаха се от данък „Лукс", ще въвеждат данък „Колиба"", посочи още Станишев. Според него данък „Колиба" не дава значим фискален ефект.

„Ние водихме последователна политика на освобождаване на хората от тези данъци", изтъкна Станишев. По думите му данък „Колиба" само ще натовари хората и ще ги изнерви. Характерно за политиката на ГЕРБ е да удря само най-бедните, посочи още той.

Припомняме, че ГЕРБ се отказаха от въвеждането на данък „Лукс" с мотива, че приходите от него ще възлизат едва на 6 милиона лева, което по думите на Симеон Дянков не е значим фискален ефект.

Михаил Миков от своя страна обясни, че във Видин, откъдето е той, такъв с данък „Колиба" ще бъдат облагани 12 024 имота. Средната данъчна оценка на един такъв имот във Видин е около 1032 лева и 30 ст., което означава, че годишно държавата ще печели 2,50 лева от една колиба.

По думите на Михаил Миков най-много годишният данък върху един такъв имот най-вероятно да достигне 5 лева. Той е категоричен, че с въвеждането на данък „Колиба" само ще се утежни администрацията и разходите по събирането на данъка значително ще надхвърлят печалбата от неговото въвеждане.

До 18 часа днес социалистите внасят в деловодството на парламента промени в Изборния кодекс. Изборният кодекс в много голяма степен ощетява българските граждани, посочи Сергей Станишев.

Социалистите представиха справка как се е движило необлагането на недвижими имоти с ниска данъчна оценка, както и справка за ограниченията за пряк избор на кметове на малките населени места. От справката става видно, че през 2005-та не са се облагали с данък недвижими имоти с данъчна оценка до 1500 лева. През 2006-та до 1680 лева, през 2009-та не са се облагали имоти с данъчна оценка до 2520 лева, а през 2010-та се връща положението от 2006-та.

Относно прекия избор на кметове в малките населени места от справката на социалистите става ясно, че през 1995-та не са се избирали кметове на населени места с жители до 100 души. През 1999-та година правителството на Иван Костов вдига прага до 500 души. От 2007 до сега не се избират кметове на селища, обитавани от 150 души.