"С всеки следващ вот на недоверие темата остава на заден план за сметка на политическото говорене или по-скоро празноговерене в залата на Народното събрание. Такава ще е съдбата и на този вот на недоверие на МЕЧ." Това заяви лидерът на БСП и вицепремиер в кабинета "Желязков" Атанас Зафиров на брифинг пред журналисти.

Той очаква да види мотивите на вота на недоверие на МЕЧ. "Тази поредица от вотове на недоверие девалвира инструментът на парламентарната демокрация", посочи лидерът на БСП-Обединена левица.

Зафиров обясни, че по време на националния съвет на партията социалистите обсъдили две ключови теми - състоянието на водния сектор у нас и пътната безопасност. Министрите от квотата на БСП - екоминистърът Манол Генов и регионалният министър Иван Иванов работят активно по тези два въпроса, заедно с партньорите си от управлението, с коалиционните партии и премиерът Росен Желязков, обясни Зафиров.

Министър Иванов заяви, че с решение на кабинета и гласуване на мерки за пътната безопасност са започнали редица действия, които вече дават резултат.

"На първо място е интегрирането на възможностите на ТОЛ системата по отношение на засичане на нарушения по пътищата. Най-пресният пример е санкционираните шофьори, каращи в аварийната лента. Системата на БГ ТОЛ ще засича средната скорост и след приемане на Закона за движение по пътищата ще стане факт", подчерта той министър и уточни - всички мерки и действия се взимат със знанието на МВР.

"Водачите трябва да заострят вниманието си по отношение на шофирането и начинът на участие в движението", призова Иван Иванов.

Той добави, че е на финал обезопасяването на 36-те пътни участъка, които са с висока концентрация на катастрофи.

По разпореждане на премиера пробно, за да се види какъв е ефектът, на определени участъци на АМ "Тракия" е забранено изпреварването на товарни автомобили. Ако е положителен ефектът от тази мярка, то тя ще се въведе и на други магистрали. Регионалният министър увери, че ще има резултат от настоящия формат на управление и който няма алтернатива към момента.

Иван Иванов добави, че има населени места без вода в три общини. В голяма част от тях се дължи на липсата на вода във водоизточниците", уточни регионалният министър. Основният проблем са климатичните промени и липсата на вода заради недостатъчния брой валежи.

Министърът на околната среда и водите Манол Генов заяви, че фокусът върху кризата с водата в България е от формирането на настоящето правителство.

"В момента е една сушава година, не по-различна от миналата година и даже с прогнози за по-малко валежи и високи температури, но мога да кажа, че откакто това правителство встъпи в длъжност и аз като министър, въведохме нов подход при управление на водите", посочи министърът и уточни, че е подписал нова заповед за разпределението на водите.

"Язовирите, предназначени за питейно-битово водоснабдяване са обезпечени със запаси - "Искър", "Камчия", "Стамболийски", "Ясна поляна". Там в момента обемите са около 63% от полезния обем на тези язовири", увери екоминистърът.

По думите му около 25-30% са язовирите, предназначени за други нужди.

"Така се стремим да управляваме водите, че да няма безразборно управление на вода. В последните седмици има и много сигнали от ВиК операторите от зони, които водите за питейно-битово водоподаване, се използват за подземни води", подчерта Манол Генов.

Над половин милион души у нас са застрашени от безводие

Над половин милион души у нас са застрашени от безводие

В редица региони в страната взимат различни мерки за пестене на вода

Екоминистърът призова гражданите, когато отидат някъде в някое населено място и видят зелени градинки, зелени растения, зеленчуци в дворовете и където няма водоснабдяване, да не поливат с питейна вода.

"Ние можем да си полеем градинката, доматите, пъпешите, дините и съседът ни в същото населено място, да няма възможност да си измие зъбите", призова Манол Генов.