Опитът в годините да се трупат дългове и да се държи голям дефицит, не е дългосрочно устойчива стратегия. Това заяви пред БНТ бившият финансов министър Владислав Горанов по отношение на бюджета за 2024 г.
По негови думи предложеното в 3-годишната бюджетна прогноза не върви в правилна посока.
Според Горанов, ако се иска да се намали дефицитът, трябва или да се вдигат данъци, или да се режат доста разходите в бюджета.
3% е лимитът на възможен дефицит, а за следващата година тези 3% са свързани и с близо 12 млрд. лева нов дълг, посочи той.
Бившият финансов министър подозира, че с този по-голям дефицит ще се помогне на по-високото ниво на инфлация, което отдалечава страната ни от еврозоната.
Друг съществен проблем с философията на макрорамката били твърдо оптимистично заложените приходи.
"Добре, че се направи корекция поне по отношение на таксите, свързани с газа, за които беше предварително ясно, че няма да бъдат събрани заради начина, по който бяха въведени, а и заради липсата на възможност на практика едно чуждестранно юридическо лице да бъде обложено с такива големи суми на наша територия - говорим в случая за "Газпром", коментира Горанов.
По негови думи големият дефицит неминуемо върви с големи дългове.
Всъщност освен че бюджетът е на ръба на дефицита, той няма и никакви буфери, обобщи Горанов.
shtimpo
на 27.11.2023 в 10:59:12 #1Я финансовите “експерти” да обяснят как се очаква перо Н1 в бюджета на САЩ от догодина да стане погасяването на ЛИХВАТА по националния им дълг! Военният им бюджет гони 800 милиарда (!!!) годишно и е на път да стане втората им поред грижа. Една държава може да бъде заличена с дълг и вие го знаете! НИКАКВИ НОВИ ДЪЛГОВЕ!!! ИГРАЕТЕ СИ С ОГЪНЯ!!!