В момента в България има констатирани 14 огнища на шарка по дребните преживни животни. Броят на животните, умъртвени във въпросните огнища, са 2204. За тези 14 огнища има издадени 12 акта за обезщетения, като за последните две огнища все още не са издадени актове за обезщетенията. Данните представи директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински по време на заседанието на временната парламентарна комисия по установяване на всички факти и обстоятелства около чумата по дребните преживни животни във Велинградско.
Патарински представи и карантинните зони по области в страната - те са в област Стара Загора, област Хасково, област Сливен, област Кърджали, област Пазарджик, област Благоевград, област Смолян, София-област. Всичките зони са публикувани с решение на Европейската комисия.
Броят на съставени актове от БАБХ е 513 броя, а броят на обжалваните актове са 5 броя. Влезлите в сила актове са 508, а броят за изплатени актове за умъртвени животни е 496. Броят на неизплатените актове, наложени от БАБХ, са 12 броя.
Патарински уточни още, че са изпратени проби от първите и вторите взети изследвания за чума по дребните преживни животни и те са потвърдени в Монпелие, каза още той.
На заседанието отново присъстваха активисти, които нападнаха БАБХ.
Адвокат Яничка Методиева, защитник на фермерите от Велинград, заяви, че първите взети проби за заразените с чума дребни преживни животни са били опорочени изцяло. Няма декларации и доказателства, че лицата, извършвали пробите, са били удостоверени да го направят, а вече било установено, че българската лаборатория нямала акредитация. Нямало и съставен нито един протокол и акт на животновъдите, нито на конкретните обекти. Яничка Методиева заяви, че са налице основания за сезиране на прокуратурата за извършването на изследванията и издаването заповедта, без да има клинична основа за умъртвяване на животните.
Атанас Мавродиев, също активен гражданин, също нападна БАБХ, като ги обвини в некомпетентност и във връщане на мракобесните времена