България има нужда от задължителното гласуване като инструмент срещу купения вот, въпреки че според действащата конституция това трудно може да бъде защитено. Това е мнението на проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание.

"Там, където има задължение, трябва да има и санкция – това е азбуката в правото”, заяви още Герджиков. С това той си обяснява желанието на народните представители да въведат поощрения при гласуването, но го определя като „чудене как да се заобиколи правовата норма” и „квази санкции и поощрения”.
Изобщо нещо, което е малко като мазало, както бихме казали разговорно”, посочи Огнян Герджиков. Според него и депутатите усещат, че въпросът не е изчистен юридически.

Като възможност да се преодолее противоречието между задължителното гласуване и конституцията, Герджиков даде промяна с двойното гражданство. Дори и да не се приеме, според него е добра възможност да се обсъди. Много други страни не позволяват двойно гражданство, припомни Огнян Герджиков.

"Или имаш българско гражданство, или турско, немско, каквото си искаш, за да се знае - ти си български гражданин и упражняваш всичките си права като български гражданин".

Проф. Герджиков заяви и че много се радва, че младите българи в чужбина са се надигнали срещу ограничаването на правото им на глас, въпреки че в много малка степен те биха повлияли на политическите процеси у нас.

Герджиков обясни, че това е индиректно ограничение с намаляване на възможностите. „Когато не създадеш условия да се упражни едно право, тогава се стига до ефекта на ограничаване на тези права”.