Министър-председателят Сергей Станишев се включи в работата на извънредния Европейски съвет в Брюксел, иницииран от френското ротационно председателство.

По-рано той разговаря с грузинския си колега Владимир Гургенидзе и се срещна с лидерите на страните от групата „Приятели на Грузия" в ЕС.

Много е важно днес да бъде постигната обща европейска позиция, подчерта премиерът Сергей Станишев по време на разговора си с Владимир Гургенидзе и с грузинския външен министър Ека Ткешелавили, който се състоя по тяхна инициатива.

Българският премиер потвърди готовността на страната ни да предостави пристанище Бургас като комплексен логистичен център за предоставяне на хуманитарна помощ за Грузия от Европейския съюз.

Владимир Гургенидзе информира премиера Сергей Станишев за сериозните икономически загуби на Грузия в резултат на военните действия, които възлизат приблизително на 1 млрд. щ.д.
Пред български министър-председател той се обяви за по-ефективно и по-бързо интегриране на Грузия в Европа.

По неговите думи, спецификите на кризата пораждат необходимост и от специфична формула за интеграция на Грузия, освен планираното Споразумение за свободна търговия и визови облекчения между Грузия и ЕС.

Според грузинската страна, най-добрият вариант е изработването на „пакет" от мероприятия, които би следвало да се реализират поетапно, подчерта още Гургенидзе по време на срещата си с премиера Сергей Станишев.

Преди началото на единствената работна сесия на извънредния Европейски съвет, премиерът Сергей Станишев участва и в среща на групата „Приятели на Грузия", която включва още Чехия, Полша, Румъния и Естония.

По време на срещата лидерите постигнаха съгласие относно необходимостта да бъдат направени конкретни позитивни стъпки по отношение на Грузия, вместо да бъдат прилагани санкции по отношение на Русия.

Лидерите на страните-участнички в групата се солидаризираха и около полското мнение, че трябва да бъде даден ясен позитивен сигнал към Украйна и Грузия за приобщаването им към Европейския съюз. В рамките на разговорите Румъния изрично настоя такъв сигнал да бъде отправен и към Молдова.

Всички стъпки за интегриране на Грузия, Украйна и Молдова към ЕС трябва да бъдат много добре обмислени и преценени, категоричен бе министър-председателят Сергей Станишев по време на срещата.

Според него не би трябвало да бъде пренебрегвана инициативата Черноморска синергия като формула за взаимодействие в региона. Западните Балкани също се нуждаят от подкрепата и вниманието на Европейския съюз, подчерта още той по време на срещата на групата „Приятели на Грузия".