На двама френски журналисти беше отказано да влязат в Грузия през последните месеци. Това съобщи организацията за застъпничество за свободата на печата "Репортери без граници", предава "Ройтерс".
На този фон южнокавказката страна предприема - както смятат критиците - авторитарен и проруски завой.
От "Репортери без граници" информираха, че на двамата журналисти, които са посочени като фоторепортера на свободна практика Жером Шобо и Клемент Жирардо, репортер, който е работил за Le Monde и Al Jazeera, им е отказан достъп до Грузия на летището в Тбилиси съответно през март и февруари.
И двамата журналисти са отразявали уличните протести и репресиите след парламентарните избори в Грузия през октомври, за които поддръжниците на опозицията твърдят, че са фалшифицирани.
Грузинските граничари не са дали обяснение за тяхното експулсиране.
Грузинските власти твърдят, че изборите, според които управляващата партия "Грузинска мечта" запазва властта, са били свободни и честни.
Грузински медии съобщиха, че на няколко други чужденци, включително някои дългосрочно пребиваващи в страната, е отказан достъп до територията ѝ след изборите. Някои свързват забраните си за влизане с това, че са присъствали на антиправителствените протести.
В навечерието на вота на други двама западни репортери - един от Швейцария и друг от Чехия - беше отказан достъп до страната.
От избухването на войната в Украйна грузинските граничари многократно отказват достъп на руски критици на Кремъл, сред които журналисти, културни дейци и съюзници на покойния опозиционен лидер Алексей Навални.
Традиционно сред най-демократичните и прозападни държави наследници на Съветския съюз, от началото на войната в Украйна Грузия задълбочи връзките си с Русия и обвини Киев и неговите западни поддръжници за конфликта.
Промяната в политиката, която включва драконовски закон за "чуждестранните агенти", ограничаване на правата на ЛГБТ общността и замразяването на отдавнашната кандидатура на Грузия за членство в Европейския съюз, се смята за ръководена от милиардера Бидзина Иванишвили - бивш министър-председател, считан за фактически лидер на страната.
Протестите срещу спирането на преговорите за членство в ЕС - дългогодишна национална цел, която е широко популярна сред грузинците, продължават от ноември.