Проблемът не е в политическото говорене, а в същността на говоренето.
То се свежда до нарастваща по ескалацията си епитетна война.

Така бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров коментира острите реплики, които лидерите на БСП и ГЕРБ си размениха през последните дни.

Влизането на БСП в такова негативно взаимодействие с ключовата опозиционна партия за съжаление влияе зле на обществото.

Това заяви в ефира на "Нова телевизия" председателят на БСП - София Румен Овчаров.

По думите на Овчаров този опит за дуели с Бойко Борисов няма да донесе никакви позитиви за БСП и може да сведе единствено желанието на премиера за съдържателна дискусия до размяна на неприлични реплики.

Румен Овчаров беше категоричен, че държавата в тази ситуация има нужда преди всичко от действия, защото от „Кремиковци" провеждат ежедневни стачки, „Топлофикация" не работи както трябва, а на България й предстои да се справи с тежката икономическа и финансова криза.

„Ние през това време се занимаваме с размяна на епитети. Политическите действия не могат да бъдат заменени от политическото говорене. Трябва да намерим решения на истинските проблеми," подчерта бившият министър на икономиката и енергетиката.

Румен Овчаров отрече президентът или премиерът да имат отношение към тази размяна на епитети, като допълни, че този начин на говорене трудно отговаря на образа на България.

Овчаров отказа да коментира последните коментари на неформалния лидер на ГЕРБ Бойко Борисов относно премиера Станишев и това, че вътрешният министър работи с мутри, а банкера на мутрите е във висшето ръководство на БСП.

„БСП е единствената сериозна политическа сила в България, но да спекулираме с дискусиите, които се водят вътре в партията. Казаното от някой в БСП не трябва да влиза като заготовка в устата на някой от опозицията", изтъкна Овчаров във връзка с твърденият, че определението „банкер на мутрите" е дадено първо от депутата Татяна Дончева

Не може банкерът на Маджо да е член на Изпълнителното бюро на БСП, каза още соцдепутатката Татяна Дончева.

Овчаров обясни, че става въпрос за връзките на политическите партии с икономическите сили и заяви, че партиите трябва категорично да бъдат разделени от тези икономически сили.

„Това, което трябва да стане, е БСП ясно и категорично да демонстрира разкъсването на връзките, ако е имало такива, с неясни икономически сили - сиви, черни или легитимни", смята бившият министър. Това, според Овчаров, може да стане чрез регламентирано финансиране на партиите и чрез регламентирано изразходване на средствата.

„Това минава през финансирането на партиите, това минава и през конкретните действия на конкретното правителство", обясни още Овчаров като подчерта, че говори по принцип, а не коментира конкретно казаното от депутата от БСП Татяна Дончева.

На въпрос дали е възможно евентуалното коалиране на БСП и ГЕРБ за следващите избори, Румен Овчаров отговори, че има много време до тогава и припомни, че преди това предстои един период на предизборна кампания, в която се очаква по-скоро голяма конфронтация между тези две партии.

Овчаров за пореден път заяви, че трябва да се поддържат определен баланс и хигиена в говоренето. Нормалният политически живот изисква такава хигиена, заяви Овчаров и категорично заяви, че не може да се използват сравнения като „мутри" и „хомосексуалисти".

„Много добре знаем, че езика на Станишев не е този. Трудно разбирам и самочувствието на Бойко Борисов. Когато той трябваше да отговаря за обществените поръчки в Столична община, ние заместихме всичко това с едно говорене", обясни Овчаров.

Партията ГЕРБ вече се изживява като управляваща. Аз обаче не я познавам тази партия. Аз знам един неформален лидер, който за съжаление не може да се похвали с конкретни политически действия. Не политически, а управленски действия, заяви председателят на столичното БСП.

На въпрос дали българското правителство е готово с програма или система от мерки, с която да противодейства на финансовата и икономическа криза, Румен Овчаров заяви, че това е най-важният въпрос през предстоящата година и същевременно основното изпитание, което стои пред правителството.

Част от мерките и вече са предприети. Китай изразходва почти 20% от БВП за стимулиране на икономиката, а САЩ стимулира средния бизнес, посочи Овчаров.

Трудно може да се каже дали мерките, които са предприети за следващата година, ще са напълно достатъчни. Ситуацията е такава, че трябва да се реагира в движение, коментира бившият министър на икономиката и енергетиката.

БСП е партия, която е прагматична. Идеята за връщане към прогресивно облагане на доходите сега не е възможно, защото условията показаха, че стъпката с плоския данък беше резултатна. Няма данъчни системи, които да са вечни.