Да закрием всички институции, които не работят или се използват като бухалки, вместо да търсим начини да ги подобрим - това не е решение. Така коментира пред БНР съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков предложението на лидера на ДПС Делян Пеевски за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК).

Информация за изказването на Денков пред общественото радио беше разпространена от пресцентъра на "Продължаваме промяната" (ПП). "България има огромен проблем с корупцията на високите етажи на властта. Очевиден е за всички. Трябва решение. Ние искаме антикорупционна комисия, която се бори срещу корупцията, а не която се използва за политически репресии", заяви той.

ПП ще гласува против закриването на КПК

ПП ще гласува против закриването на КПК

Демократична България настоява за сериозни промени в правомощията й

Николай Денков изтъкна, че закриването на Комисията за противодействие на корупцията изглежда лесно и бързо решение, но няма да реши нито един съществен проблем. Той подчерта, ако се следва тази логика, трябва да се закрият също прокуратурата, част от структурите на съда и дори Комисията за защита на потребителите (КЗП), която по думите му също е осъществявала репресии. "Денков даде за пример безобразията във Варна с ареста и задържането на кмета Благомир Коцев и общинските съветници от ПП, които в основната си част са движени от прокуратурата и апелативния съд в София", посочват още от ПП.

Според Николай Денов трябва да се обсъдят промени в структурата и правомощията на Антикорупционната комисия, след като парламентът реши членовете й да се избират от 120 депутати, а не от 160. Той смята, че така се компрометира целта да се избегне политическото влияние над КПК.

Атанасов е съгласен да се закрие КПК, но се обиди от злобата в предложението на Пееевски

Атанасов е съгласен да се закрие КПК, но се обиди от злобата в предложението на Пееевски

Репресивната власт се използва за саморазправа с опозицията, изтъкна той

Денков заяви също, че Пеевски и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов работят заедно. "Тяхната основна задача, техен приоритет е в момента да убият устрема на протестите, да разцепят Демократична България и Продължаваме Промяната. И веднага казвам - няма да им се получи", зарече се той.

Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ потвърди, че коалицията подготвя вот на недоверие срещу правителството, който ще бъде внесен през септември. "Завладените институции е една от потенциалните теми на вота, а останалите са състоянието на здравеопазването, обедняването на хората и неравенствата в регионалното развитие със свързаните демографски проблеми", изтъкват от "Продължаваме промяната".

ГЕРБ се страхуват да не загубим милиарди заради закриването на КПК

ГЕРБ се страхуват да не загубим милиарди заради закриването на КПК

Премиерът Желязков също предупреди, че функционирането на КПК е предпоставка да получим траншовете от ПВУ

Денков каза още, че се отпускат милиарди за силовите структури, докато исканията на младите лекари се игнорират. "Аз вече съм убеден, че всичко, което се прави, е за да се изгонят тези хора, които са мислещи, млади, независими - когато стане дума за оценка на това какво се случва в България", посочи той протестите на младите лекари с искане за увеличаване на възнагражденията им.

Според Николай Денков държавният бюджет винаги е въпрос на приоритети и политики на управляващите. "За младите лекари пари няма, но сложиха милиард и половина, за да вдигнат заплатите с петдесет до седемдесет процента на репресивните структури. Може би защото са подготвили репресии и искат да бъдат подсигурени срещу реакцията при тези репресии", коментира той.

За Денков е необяснимо защо е засилена охраната на централата на "Ново начало" по време на гражданските протести. Той смята, че проблемите в сектор сигурност са част от по-голямата тема за завладените институции и неизбежното обедняване, което хората ще наесен.

Народното събрание прие три проекта за увеличаване на заплатите на младите лекари

Народното събрание прие три проекта за увеличаване на заплатите на младите лекари

Отхвърлени бяха промените в Закона за лечебните заведения, предложени от "Величие"