Депутатите приеха на второ четене Закона за европейската заповед за арест. С приемането на законопроекта ще се позволи на български съдебни органи да прецизират издаването и изпълнението на Европейски заповеди за разследване като инструмент на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, като промените произтичат от необходимостта да се съобрази националното законодателство с европейски правила.

В българското законодателство липсват механизми, чрез които засегнатите лица могат да оспорват пред съд в издаващата държава материалноправните основания за издаването на Европейска заповед за разследване, а така също законосъобразността и необходимостта от извършваните действия за събиране на доказателства, както и да искат подходящо обезщетение, в случай че тези действия са били разпоредени или изпълнени незаконно.

С предлаганите изменения се цели ясно да се разграничат хипотезите на издаване на ЕЗР с цел обезпечаването на вещи като доказателства по наказателно производство и обезпечаването на вещи с цел конфискация. Предвижда се административните органи също да издават ЕЗР. Обвиняемият и пострадалият на досъдебното производство, както и страните в съдебната фаза са извън обхвата на предвижданата защита, тъй като в НПК за тях са предвидени ефективни правни средства за защита.

Действията по разследване с използването на специални разузнавателни средства не попадат в обхвата на предложенията, тъй като законосъобразната им употреба подлежи на контрол по реда на Закона за специалните разузнавателни средства.

Приеха нови правила за екстрадиция и европейската заповед за арест

Приеха нови правила за екстрадиция и европейската заповед за арест

Приемането се налага, за да се осигури пълно въвеждане на изискванията на определени разпоредби от Рамковото решение от 2002 г.