Депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание разгледаха и приеха на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение в Закона за вероизповеданията. Те бяха представени съответно от Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС, Златан Златанов от "Възраждане" и Мая Димитрова от БСП-Обединена левица.
Законопроектите на ГЕРБ-СДС и БСП-Обединена левица бяха подкрепени с 20 гласа "за", докато законопроектът на "Възраждане" срещна подкрепата на 17 народни представители.
Народният представител от ПП-ДБ Атанас Славов призова за отлагане на разглеждането на законопроектите, докато не се получат повече и компетентни становища по въпроса. Според него така представените законопроекти биха застрашили независимостта на съда, а и самите законопроекти биха били обявени като противоконституционни.
Атанас Славов предупреди и че приемането на тези законопроекти ще има неизбежен международен отзвук, защото групата решения на Европейския съд по правата на човека за регистрацията на религиозните общности, има решение на специален мониторинг в Съвета на Европа.
Той призова да се помисли с каква законодателна интервенция да се реши казусът със старостилната църква, без да се уврежда държавата, за да не се стига до нови наказателни дела в Страсбург. Именно заради това най-малкото трябва да се забави законодателния процес, да се поискат становища от компетентни институции.
В законопроекта на ГЕРБ изрично е записано, че единствен представител на традиционното за страната вероизповедание - източното православие - е Българската православна църква - Българска патриаршия. Според ГЕРБ регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от единствената признатата по закон православна църква, а именно Българска православна църква - Българска патриаршия.
В мотивите си към законопроекта от ГЕРБ припомнят, че приемайки като съдържание на правната норма, че Българската православна църква - Българска патриаршия е член на Едната, Света, Съборна и Апостолска църква, законодателят признава само тази абревиатура БПЦ - БП, която е утвърдена по каноните на Вселенската църква и това е традиционното православно вероизповедание, което има предвид конституционната норма на чл. 13, ал. 3 от Закона за вероизповеданията. С направеното предложение в законопроекта се цели не създаване на ново различно правно съдържателно положение, а да се изключи каквато и да е възможност за неправилно правоприлагане и/или тълкуване.
В законопроекта на "Възраждане" се предвижда да се спре възможността за регистрация на повече от една православна църква като юридическо лице, която да използва в своето наименование названието "православна". Според "Възраждане" решението на Върховния касационен съд, в което се посочва, че старостилната църква може да се нарича "православна", на практика е опит за разкол в църквата. Това, според партията, в дългосрочен план ще създаде разделение в православния свят.
В законопроекта на БСП-Обединена левица се предлага да се определи, че използването в наименованиетона религиозна общност е недопустимо да се съдържат едновременно думите "българска", "православна" и "църква" или аналогични на тях.