Депутатите включиха в дневния си ред първото четене на промени в Закона за МВР, както и на промени в Закона за администрацията.
Промените са свързани с охраната на центровете за бежанци и предложенията бяха внесени от Бойко Борисов и Делян Пеевски в разгара на спора има или няма проблем с престъпността и насилието и мигрантския натиск. Промените бяха представени като провокирани от случаите на насилие със замесени бежанци в центъра на София от миналата седмица, както и последвалите протести.
След като в сряда в пленарна зала дискутираха този проблем с часове в присъствието на вътрешния министър Калин Стоянов, вчера темата бе продължена в столичния парламент за 7 часа. Въпреки че нееднократно Калин Стоянов обясни, че случаите на насилие и агресия в София от миналата седмица са битови и криминални, а мигрантският натиск е овладян, темата бе пренесена на политическо ниво и продължава обсъждането ѝ днес.
Вчера комисията по вътрешна сигурност и обществен ред прие на първо четене промените в Закона за администрацията във връзка с увеличаване капацитета на "Гранична полиция".
В мотивите се посочва, че произтичащите заплахи за националната сигурност вследствие на мигрантския натиск налагат предприемане на стратегически мерки за повишаване възможностите на Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) за осъществяване на надежден граничен контрол на вътрешните и външни държавни граници. МВР обаче няма да може да обезпечи разходите за персонал за целия щат, включително и всички необходими финансови средства, които произлизат от такива допълнителни дейности, гласи становището на МВР по законопроекта.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, с който се предвижда МВР да осигурява охраната на бежанските центрове в страната, бе приет на първо четене със 158 бяха "за", 3-ма от ПП-ДБ гласуваха "против", а останалите 57 от ПП-ДБ се въздържаха.
Действителният спор по същество се разгоря между ПГ на ГЕРБ и ПП-ДБ, въпреки че и двете парламентарни групи, които формират и т.нар. мнозинство, са съгласни, че редът и охраната в бежанските центрове трябва да се усилят. Божидар Божанов настоя за корекции и прецизиране между първо и второ четене, за да може да се предвидят съответните разходи в бюджета, тъй като в момента такива няма. За това, че не е направен анализ на разходите остра бе критиката и от страна на Георги Ганев, ПП-ДБ.
Радомир Чолаков, ГЕРБ, заяви, че е изненадан от заявката на ПП-ДБ. Според него ситуацията била форсмажорна, а законът просто осигурявал охрана на бежанските лагери от МВР. Чолаков изрази учудване, че до момента частни фирми са осигурявали охраната. "За националната сигурност ще харчим толкова пари, колкото трябва и няма да ги жалим", отсече Чолаков.
Атанас Атанасов от ПП-ДБ пък заяви, че няма никакъв форсмажор. Той попита защо внасянето на законопроектите не е било съгласувано с ПП-ДБ. По думите му ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са можели да обсъдят заедно какви законови промени да бъдат направени. Според него обаче в МВР могат да се намерят вътрешни резерви, а не да се увеличава щата на граничните полицаи.
Опонираха от ГЕРБ и Маноил Манев и Георги Георгиев, които настояха, че законопроектът не бърка в бюджета на МВР, но и няма нужда да се пресмятат допълнителни разходи. Според Георги Георгиев не трябва да има притеснения за фирмите, които в момента се грижат за охраната на лагерите, тъй като от доста години те не си вършат задълженията добре и охраната и в момента била под нужния минимум, а МВР вече е било заявило, че има готовност да извършва тази дейност.
От БСП заявиха, че ще подкрепят законопроекта, както и направиха, но пък поставиха акцент не върху бежанските центрове, а върху охраната на българо-турската граница. Според тях изграденото оградно съоръжение не било с достатъчно високо качество.
От "Възраждане" се включиха в дебатите с обичайните определения за "национални предатели", апокалиптични картини за мигрантски наплив и претопяване на нацията под командата на чужди сили, държави и посолства. От "Възраждане" извадиха и новината за мистериозен доклад на ДАНС, който показвал тревожни данни за засиления мигрантски натиск у нас, но той бил скрит от председателя на парламента.
Те се насочиха не към случаите на насилие в София, а поставиха акцент върху ситуацията в Харманли.
От "Има такъв народ" в дебата се включи преди всичко председателят на парламентарната група Тошко Йорданов с лични нападки към колеги депутатите, с намеци за сексуалните им предпочитания и други предполагаеми от него техни характеристики, подходящи за сценарий за шоу предаване в частта му сатира и гротеска.